کد خبر:۷۲۱۲
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۹:۳۱
تعداد بازدید: 2911
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
كابوس قاچاق؛بلاي جان مرجان‌هاي خليج فارس
مرجان‌ها را از بستر جدا مي‌كنند و بار مي‌زنند تا هر كيلو از آن را 100 هزار تومان بفروشند و اگر در تله مجريان قانون افتادند نيز تنبيهي ناچيز شوند
سايه سياه قاچاقچيان مرجان در جزاير خليج فارس هر روز سنگين‌تر مي‌شود ...
 به گزارش باشگاه خبرنگاران  مرجان‌ها را از بستر جدا مي‌كنند و بار مي‌زنند تا هر كيلو از آن را 100 هزار تومان بفروشند و اگر در تله مجريان قانون افتادند نيز تنبيهي ناچيز شوند.

قاچاقچيان، مشتري بومي هاي جزاير خليج فارس هستند براي اينكه مرجان ها را از كف دريا جدا كنند. هر چقدر مرجان ها، بزرگ تر و بدون شكستگي باشند قيمتي تر به نظر مي رسند.
 
مرجان هاي به ساحل آمده از ديد اين خريداران خوش اشتها، هيچ ارزشي ندارند چون مغازه هاي فروش لوازم آكواريوم، رغبتي براي خريد مرجان هاي كوچك و شكسته نشان نمي دهند.
 
اميد صديقي، كارشناس ارشد بيولوژي دريا كه سالها درباره مرجان ها و ساير گونه هاي دريايي در سازمان محيط زيست فعاليت كرده است، درباره پاتوق اين قاچاقچيان مرجان در كشور به ما مي گويد: بيشتر قاچاق مرجان، در جزايري دور از دسترس مثل هرمز و لارك انجام مي شود چون نظارت بر آنها ضعيف تر است و قاچاقچيان كار خود را به راحتي انجام مي دهند.
 
وي تصريح کرد: كه به طور كلي جدا كردن مرجان ها از محل زيستشان ممنوع است و سازمان محيط زيست هم براي متخلفان در اين زمينه، جريمه اي را لحاظ كرده است.
 
صديقي ميزان جريمه ها را براي قاچاق هر كيلوگرم مرجان 100 هزار تومان اعلام مي كند در حالي كه مغازه هاي تزئينات آكواريوم هم به ازاي خريد هر كيلوگرم مرجان، رقمي حدود 100 هزار تومان مي پردازند.
 
 البته اين كارشناس بيولوژي دريا يادآور شد: در بازبيني قوانين محيط زيست رقم اين جريمه، رقمي بالاتر پيشنهاد شده و حدود 3 تا 5 ميليون تومان است كه در اين صورت مي توان اميد داشت كه كمي از بار سنگين قاچاق مرجان هاي خليج فارس كاسته شود.
 
 عبدالرضا كرباسي، معاون محيط زيست دريايي سازمان محيط زيست هم مي گويد: خليج فارس و درياي عمان حدود 8 درصد از كل مرجان هاي دنيا را دربردارند كه متاسفانه دو سوم آن در معرض خطر هستند كه از عوامل تخريب آنها صيد بي رويه، تردد نفتكش ها و افزايش دماي آب است.
 
بيشترين استفاده از مرجان هاي قاچاق شده به شهرهاي مختلف كشور و حتي كشورهاي عربي حاشيه خليج فارس، به منظور تزئين در آكواريوم ها است.
 
مرجان هايي كه اگر به هر مغازه فروش ماهي زنده و تزئينات آكواريوم مراجعه كنيد نمونه هايي از آن را مي بينيد مرجان هايي كه از هيچ قانوني براي قيمت گذاري نيز تبعيت نمي كنند و فروشنده تنها بر اساس شكل ظاهري آنها، قيمت ها را تعيين كرده است از چند هزار تومان شروع مي شود تا چند صد هزار تومان!
برچسب ها: مرجان ، خليج فارس
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: