کد خبر:۷۲۰۴
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۵:۲۳
تعداد بازدید: 2812
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
معاشرت‌های قبل از ازدواج بر افزایش سن ازدواج تأثیرگذار است
معاشرت‌های قبل از ازدواج بر افزایش سن ازدواج تأثیرگذار است ولی قصد ازدواج از تأثیر‏ این روابط بر تأخیر در ازدواج به شدت می‌کاهد.

نتایج یک پژوهش انجام شده در وزارت ورزش و جوانان نشان می‌دهد که معاشرت‌های قبل از ازدواج بر افزایش سن ازدواج تأثیرگذار است ولی قصد ازدواج از تأثیر‏ این روابط بر تأخیر در ازدواج به شدت می‌کاهد.
 
به گزارش فارس، در پژوهشی که در وزارت ورزش و جوانان با هدف بررسی تأثیر معاشرت با جنس مخالف بر سن ازدواج انجام شد در فاز اول نظرات دو هزار و 31 دانشجوی 18 تا 40 ساله از 7 دانشگاه دولتی و آزاد در تهران مورد بررسی قرار گرفت و در فاز دوم این پژوهش 92 نفر از زنان و مردان 18 تا 40 ساله با تحصیلات دانشگاهی که به دو شعبه دادگاه خانواده در تهران جهت درخواست طلاق مراجعه کرده بودند مورد مطالعه قرار گرفتند.

این مطالعه و جمع آوری اطلاعات در از بهمن‌ماه 89 تا خردادماه 90 انجام شده است همچنین در بخش کیفی مطالعه، در کل تعداد 31 مصاحبه عمقی با زنان و مردان با وضعیت تأهل متفاوت بین گروه‌های سنی 18 تا 40 ساله قبل و پس از پیمایش انجام شد.

به اعتقاد دانشجویان، قصد ازدواج و تعدد معاشرت‌ها، بر سن ازدواج تاثیر گذار است. یک سوم دانشجویان معتقد بودند که معاشرت با جنس مخالف با قصد ازدواج موجب تأخیر در سن ازدواج می‌شود. تفاوت جنسیتی واضحی در خصوص تأثیر ارتباطات فوق بر سن ازدواج و نقش ارتباطات پیشرفته قبل از ازدواج بر کم شدن احساس نیاز در پسران و دختران در پیمایش نشان داده شد.

نتایج این پژوهش‌ها نشان می‌دهد میانگین سن ازدواج در بین جوانانی که بیش از سه رابطه دوستی قبل از ازدواج داشتند به‌طور معنی‌داری بیشتر از کسانی بود که کمتر از سه رابطه دوستی با جنس مخالف قبل از ازدواج داشتند(5/24 سال در مقابل 7/22 سال).

**قصد ازدواج در معاشرت‏ها

قصد ازدواج از تأثیر‏ این روابط بر تأخیر در ازدواج به شدت می‌کاهد، به‏طوری که فقط یک سوم دانشجویان معتقد بودند که معاشرت با جنس مخالف با قصد ازدواج موجب تأخیر در سن ازدواج می‏شود. البته درصد قابل توجهی تردید داشتند (35،6 درصد)، که ‏این تردید می‏تواند به‌علت ‏این باشد که‏این تأثیر تحت شرایط مختلف متفاوت خواهد بود. زیرا فقط داشتن قصد ازدواج در تعجیل در ازدواج مؤثر نمی‏باشد و شرایط و آمادگی اقتصادی و روانی هر دو نفر در یک رابطه و رضایت خانواده نیز از شروط دیگر است که می‏تواند ‏این ابهام را توجیه کند.

** تأثیر تعداد معاشرت‌ها بر سن ازدواج

یکی از شرایط مهم که در اثر گذاری‏این ارتباطات بر سن ازدواج مهم است تعداد ‏این معاشرت‏ها است به‏طوری که این پیمایش نشان داد تعداد ارتباطات با جنس مخالف اثرات مهمی در تاخیر ازدواج خواهد داشت.‏ این یافته توسط مطالعه کیفی نیز تائید شد و دلایل منتسب شده به‏این نوع تاثیرات عبارتند از ‏ایجاد وسواس و سخت‌گیری در انتخاب همسر به‌علت تنوع تجربیات و بالا رفتن توقع در معیارهای همسر گزینی، ‏ایجاد حس بدبینی به جنس مخالف و بی اعتمادی.

یکی از دلایل بدبینی و شک و تردید به صلاحیت افراد برای همسر شدن و یا پدر یا مادر شدن ‏این‌ است که کسانی که در ارتباطات دوستی وارد می‏شوند اغلب ممکن است شامل کسانی باشند که  تعهدات کم به روابط داشته و یا پایبندی کم به اخلاقیات دارند و‏ این نگاه بدبینانه و کاذب در پسران نسبت به دختران و برعکس‏ ایجاد می‏شود. به‏طوری که حتی برخی از جوانان ممکن است تمایل به ازدواج کردن نداشته باشند.

هر چند که برخی افراد چنین معاشرت‏هایی را در صورتی که دارای شرایط خاصی باشند موجب ‏ایجاد شناخت و آگاهی از جنس مخالف دانسته‌اند که منجر به انتخاب بهتر همسر‏ آینده می‌شود.

‏این شرایط شامل نداشتن رابطه‏های متعدد و پیشرونده و آگاهی دادن خانواده‏ها از ارتباطات و هدفمند بودن ارتباطات می‏باشد. ولی بخش مهمی از معاشرت‏های قبل از ازدواج ممکن است شرایط فوق را نداشته باشند. بخش پیمایش مطالعه نشان داد که حدود 24،1 درصد دانشجویان در یک رابطه با جنس مخالف در زمان مطالعه بودند که 12،3 درصد بدون قصد ازدواج و 11،8 درصد با قصد ازدواج بوده است.

 

برچسب ها: ازدواج ، معاشرت ، سن
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: