کد خبر:۶۷۷۵
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۱ - ۰۹:۵۹
تعداد بازدید: 5478
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
رابطه جدانشدنی افسردگی با جراحی زیبایی
این بررسی نشان می‌دهد امروزه اصلاح و بازاندیشی نسبت به ظاهر و رفع نواقص و معایب واقعی یا خیالی آن به واسطه جراحی زیبایی، دغدغه فکری تعداد قابل توجهی از افراد جامعه شده است

پژوهشگران تبریزی به بررسی و مقایسه وضعیت روانی و تصویر بدنی متقاضیان جراحی زیبایی با افراد غیرمتقاضی پرداختند. نتیجه این پژوهش قابل توجه است.
به گزارش سینانیوز؛ مشروح این بررسی نشان می‌دهد امروزه اصلاح و بازاندیشی نسبت به ظاهر و رفع نواقص و معایب واقعی یا خیالی آن به واسطه جراحی زیبایی، دغدغه فکری تعداد قابل توجهی از افراد جامعه شده است. این مطالعه با هدف مقایسه اختلالات اضطرابی، افسردگی و تصویر بدنی متقاضیان جراحی زیبایی با افراد غیرمتقاضی انجام شد.
این بررسی علمی مقایسه‌ای توسط معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تبریز صورت گرفت. بر روی ۶۲ نفر از متقاضیان جراحی نمونه‌گیری‌هایی انجام شد. با روش نمونه‌گیری در دسترس و غیرمتقاضیان با همتاسازی سن، جنسیت و سطح تحصیلات از میان بستگان داوطلبین جراحی زیبایی نیز انتخاب شدند. بنابراین آزمودنی‌های پژوهش به ۱۲۴نفر رسید. همچنین متقاضیان جراحی زیبایی مراجعانی بودند که درطی سه ماه به مراکز تخصصی جراحی زیبایی شهر ارومیه مراجعه کرده بودند.
بر پایه این پژوهش، اطلاعات از طریق پرسشنامه SCL-۹۰-R و پرسشنامه خود توصیف‌گری بدنی مارش (PSDQ) و پرسشنامه سنجش اطلاعات دموگرافیک جمع آوری گردید. یافته‌ها با استفاده از نرم افزار SPSS۱۶ و آمار توصیفی و تحلیل واریانس چند متغیری MANOVA و آزمون t-test مستقل مورد تحلیل قرار گرفت.
نتایج این طرح تحقیقاتی نشان داد بین افراد متقاضی و غیرمتقاضی جراحی زیبایی از لحاظ اختلالات اضطرابی، افسردگی و تصویر بدنی تفاوت معنا‌داری وجود دارد.
بنابر نتیجه این بررسی همانند دیگر تخصص‌ها در پزشکی، مداخله‌های جراحی زیبایی نیز قبل از آنکه بر روی بیماران اعمال شوند، باید تحت کار آزمایی‌های بالینی دقیقی قرار بگیرند. همچنین ارزیابی و ترغیب بیماران به مشاور و روانپزشک قبل از انجام دادن جراحی زیبایی حائز اهمیت می‌باشد.
گفتنی است؛ چکیده کامل این طرح در مجله علمی و پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی یزد درج خواهد شد.
زینب خانجانی دانشیار و عضو هیات علمی گروه روان‌شناسی، دانشگاه تبریز، جلیل باباپور دانشیار و عضو هیات علمی گروه روان‌شناسی، دانشگاه تبریز و گزیزه صبا کار‌شناس ارشد روان‌شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی تبریز مجریان این طرح هستند.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: