کد خبر:۶۶۳۸
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۲:۲۰
تعداد بازدید: 3196
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
دال سیاه دنا به دلیل برخی خرافات نایاب شد
در گذشته برخی اعتقاد داشتند که این پرنده باید نابود شود چرا که آن را نامیمون می‌دانستند و به همین دلیل لاشه‌ها را به سم آغشته می‌کردند که همین موجب نایاب شدن این پرنده منحصر به فرد شده است

معاون محیط طبیعی محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد نایاب و ناپدید شدن دال سیاه دنا را به دلیل برخی خرافات دانست.

محمدرضا خدارحمی امروز در گفت‌وگو با فارس در یاسوج اظهار گرد: اگر زنجیره اکوسیستمی را به دقت مورد مطالعه و واکاوی قرار دهیم، خواهیم فهمید که حتی یک حشره نیز در این زنجیره چه تاثیری بر بقای موجودات زنده دارد.

این معاون محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: انسان نیز در این چرخه به ریز تا درشت موجودات برای حیات خود نیاز دارد و نمی‌توان گفت فلان موجود مضر است و یا موجود و حیوان دیگر برای جهان هستی فایده و سود دارد.

خدارحمی با بیان اینکه پیامبر زمین را مادر انسان‌ها می‌داند، تصریح کرد: در روی این زمین یکسری حیوانات و گیاهانی داریم که باید همه در راستای حفظ آن‌ها تلاش داشته باشیم.

این مسئول به احیا و حفاظت برخی گونه‌ها در این استان اشاره کرد و بیان داشت: برخی حیوانات همانند دال و کل و بز کوهی و خفاش مدیترانه‌ای و برخی گیاهان همانند سیر و موسیر و آنغوزه و گل رایحه دنایی تا حدودی با حفاظت‌های این نهاد حفاظتی و حمایتی احیا شدند.

خدارحمی یکی از دلایل نایاب شدن دال سیاه دنا را برخی خرافات در گذشته‌ها دانست و گفت: در گذشته هر کجا لاشه‌ای روی زمین وجود داشت توسط دال سیاه پاکسازی می‌شد که امروزه کمتر چنین چیزی در منطقه دنا مشاهده می‌شود.

وی تصریح کرد: در گذشته برخی اعتقاد داشتند که این پرنده باید نابود شود چرا که آن را نامیمون می‌دانستند و به همین دلیل لاشه‌ها را به سم آغشته می‌کردند که همین موجب نایاب شدن این پرنده منحصر به فرد شده است.

این مسئول افزود: اکنون همه وظیفه داریم اجازه ندهیم حیوانات و حیات وحش استان به دلیل چنین خرافه‌هایی از بین بروند که وظیفه رسانه و مطبوعات در این راستا بسیار حساس است.

برچسب ها: دال سیاه ، خرافات
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: