کد خبر:۲۰۵۰
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۰:۳۴
تعداد بازدید: 42983
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
نگاهي به وضعيت تعادل جمعيت زنان و مردان ايراني
آمار دختران مجرد رو به افزايش است
سن ازدواج مردان در تمام سال هايي که ما سرشماري کرده ايم ميانگين آن 26 سال است يعني نرم جامعه ما در مورد مردان عوض نشده ولي در مورد دختران سن ازدواج در حال بالا رفتن است
در مطالعات جمعيتي معمولا جمعيت ها را به چند گروه تقسيم مي کنند. جمعيت را ابتداي امر از نظر ساختمان جنسي و سني يعني تعادل ميان زن و مرد و توزيع سني مطالعه مي کنند. در بيشتر جوامع تعادل ميان زن و مرد وجود دارد، چون در بدو تولد در مقابل هر 205 نوزادي که متولد مي شوند 105 نوزاد پسر است و 100 نوزاد دختر; البته ميانگين اين رقم در تمام جهان فرق زيادي ندارد، ولي ممکن است در يک نقطه خاص يا در يک سال بخصوص دختر يا پسر بيشتر به دنيا بيايد، اما در ميانگين کل اين نسبت وجود دارد. اين از گفته هاي معاون پژوهشي مرکز مطالعات جمعيت شناسي آسيا و اقيانوسيه است که طي مصاحبه اي با شيعه نيوز اعلام کرده که ميان تعداد زنان و مردان ايراني تعادل برقرار است.
 
دکتر شهلا کاظمي پور از جمعيت شناسان برجسته کشورمي گويد ميان تعداد زنان و مردان ايراني تعادل برقرار است و هيچ بحراني جمعيت کشور را تهديد نمي کند بايد نفسي راحت کشيد حالا هر چقدر هم به سمت سالخوردگي مي رويم مرگ و مير نوزادان پسر يا مردان براثر سوانح ناشي از کار بيش از زنان است، در نتيجه نسبت جنسي به مرور به 100 مي رسد يا در سالخوردگي حتي مثلا ما در کشور هاي پيشرفته در مطالعه نسبت جنسي به رقم 84 هم بر مي خوريم، چون هر چه قدر جامعه سالخورده تر مي شود ميانگين مرگ و مير مردان بيش از زنان مي شود، يعني اميد به زندگي مردان کمتر از زنان است بنابر اين، اين از نظر ساختمان سني است که مطالعه خاصي را مي طلبد و خيلي هم دقيق است، ولي از نظر ساختمان سني، جمعيت به 3 گروه تقسيم مي شوند: کشورهايي که جمعيت جوان دارند يعني باروري آنان بالاست، قاعده هرم سني شان وسيع است و هر چه به سمت سالخوردگي مي روند مرگ ومير بالاست.
 
معمولا در جامعه اي که مواليدش بالاست مرگ و ميرش هم بالاست. هرم سني قاعده اش وسيع است ولي برخي کشور ها بينابين هستند، يعني مواليدشان را دارند کم مي کنند، ولي هنوز به آن کاهش بالا نرسيده اند. مرگ وميرشان هم در حال کم شدن است و هرم سني شان در حد متوسط است، اما هنوز مثلثي شکل است و برخي جوامع هستند که جمعيت سالخورده دارند مثل انگليس، فرانسه، آلمان که اين مراحل را در سده هاي قبل طي کرده اند، مثلا جمعيت آنها در قرن هجدهم مثل کشورهاي آفريقايي بود، در قرن نوزدهم مثل کشور ما بود و الان جمعيت سالخورده دارند. تنها کشوري که اين مراحل را خيلي سريع طي کرده، ژاپن است. ژاپن توانسته است اين مرحله را در عرض 4030 سال طي بکند. کشور ما هم از نظر ساختمان سني جمعيت در مرحله گذار است، يعني از مرحله قاعده وسيع هرم به مرحله وسط رسيده و در دو دهه آينده مرحله وسط را هم طي مي کند. ادامه اين مصاحبه در پي مي آ يد:

آيا اين باور رايج درست است که ما الان با کمبود پسر مواجه ايم؟

خير-عده اي معتقدند چون دختران ما ازدواج نمي کنند در يک مقطع سني با کمبود پسر مواجه شده ايم. بايد پرسش تان را اين طور مطرح کنيد. ما به طور کلي اگر از نظر جنسي در تمام سرشماري ها نگاه کنيم تعداد مردان سرشماري شده بيش از زنان سرشماري شده است. حالا اگر بگوييم کم شماري وجود دارد نمي تواند آنقدر باشد. اگر تمام سر شماري ها را نگاه کنيد مثلا در همين سرشماري اخير که 70 ميليون جمعيت شمارش شده است 34 ميليون و خرده اي زن است و 35 ميليون و خرده اي مرد، بنابر اين در تمام مقاطع مرد ها از زنان بيشترند. حتي در بدو تولد نيز مردان از زنان بيشترند، ولي اين شبهه وجود دارد که وقتي ما تعداد دختران در معرض ازدواج را با تعداد پسران ازدواج نکرده و در معرض ازدواج مقايسه مي کنيم مي بينيم دختران بيشترند چرا؟ براي اين که دختران در معرض ازدواج را مثلا از 15 سال به بالا مي گيريم، ولي پسران در معرض ازدواج را20 سال به بالا. اين به خاطر چنين تفاوتي است يعني به علت اين که قاعده هرم وسيع است قطعا جمعيتي که در گروه سني 15 تا 20 سال قرار دارد بيشتر است تا جمعيتي که در گروه سني 35 تا 40 سال قرار دارد.

پس اگر سن در معرض ازدواج قرار گرفتن دختران را هم 20 سال در نظر بگيريم مشکل حل مي شود؟

بله. اصلا دختران کمتر هم مي شوند.

پس چرا اين کار را نمي کنيم تا آنقدر تشويش و اضطراب ميان مردم نباشد؟

اين کار خود به خود دارد تحقق پيدا مي کند، يعني با افزايش سن ازدواج دختران که خود خواسته هم است يعني دختران ما سعي مي کنند تحصيل کنند پس خود به خود سن ازدواجشان بالا مي رود، ولي سن ازدواج مردان در تمام سال هايي که ما سرشماري کرده ايم ميانگين آن 26 سال است يعني نرم جامعه ما در مورد مردان عوض نشده ولي در مورد دختران سن ازدواج در حال بالا رفتن است. اوايل سال 1355 و قبل از انقلاب ميانگين سن ازدواج دختران ما 19/5 سال بود در صورتي که الان 5.23 شده است يعني 4 سال اضافه شده است.

پس ما مي توانيم پيش بيني کنيم که در سال هاي آينده با بحران دختران مجرد روبه رو خواهيم شد؟

البته ما نمي خواهيم اسم آن را بحران بگذاريم. در دهه آينده چون قاعده هرم سني ما جمع مي شود و موالي کم شده است اگر همين محاسبه را 10 سال ديگر بکنيم در نتيجه دختران کمتري با پسران بيشتري مي توانند ازدواج کنند. يعني در دهه آينده تعداد پسران ما بيش از دختران خواهد بود; ولي خب يک مساله اي که وجود دارد نرم جامعه است. در جامعه ما همواره گفته مي شود سن خانم ها بايد کمتر از آقايان باشد و هنوز سن مساوي يا بيشتر را قبول ندارند. در نتيجه ممکن است يک تعداد از دختراني که خودشان به دلايلي ازدواج نکرده اند، مجرد باقي بمانند.

شما مدتي قبل بحثي در مورد توسعه فرهنگي در تحول باروري در ايران مطرح کرده ايد. آيا اين مي تواند در ساختار جمعيت ايران تاثيرگذار باشد؟

بله ساختار جمعيت دقيقا متاثر از همين پديده است. ساختمان سني جمعيت ايران به دليل کاهش باروري در حال متحول شدن است و از جمعيت خيلي جوان به سمت جمعيت ميانسال مي رود و بعد از 20 يا 25 سال ديگر ممکن است جمعيتي سالخورده داشته باشيم.

هرم جمعيت ما الان چه شکلي است؟

هرم سني جمعيت ما به صورت يک قطره آب است که از بالا مي آيد و باريک است و در وسط متورم مي شود و قاعده آن در حال جمع شدن است.

آيا تاکنون در مورد هرم هوشي کشور مطالعه اي شده است. گفته مي شود از آنجا که نخبگان ما کمتر بچه دار مي شوند و اقشار عادي هنوز باروري بالايي دارند، پس از چند سال هرم هوشي ما متحول خواهد شد؟

اين پديده در کشورهاي ديگر هم مطرح است، ولي طبق بررسي هايي که ما انجام داده ايم، باروري در ايران خيلي پايين است و ميانگين تعداد فرزندان 2 تاست و اين کاهش براي همه است. اين روند درگذشته به اين شکل بود که يک خانواده کم سواد 8 بچه داشت و خانواده باسواد 3 يا 4 فرزند. ولي الان براي همه پايين آمده است; در نتيجه ساختار طبقاتي جامعه ما خيلي عوض نمي شود.

يعني اين تعادل برقرار خواهد ماند؟

ميزان فقر با توجه به مواليد کمتر مي شود. خانواده اي که 8 فرزند داشت، فقرش خيلي بيشتر از خانواده اي است که الان مثلا تعداد فرزندش را به چهارتا رسانده است. البته در اين ميان نظارت هم لازم است. در استان هاي مختلف هم وقتي ما مطالعه مي کنيم، در بيشتر موارد ميزان باروري پايين آمده است. آمار نشان مي دهد ميزان مواليد در نقاط روستايي از نقاط شهري کمتر شده است. وزارت بهداشت امکانات پيشگيري از بارداري را در روستاها رايگان در اختيار افراد قرار مي دهد. در شهرها خانه بهداشت نيست و مراجعه کمتر است، ولي در روستا همه تحت پوشش قرار دارند و پرونده دارند.

نقش مهاجرت در اين ميان چگونه است؟ مثلا روستايياني که به شهر مي آيند، فرهنگ باروريشان را تغيير مي دهند؟

بله، اين اصلا يک تئوري است که مهاجرت باعث مي شود که ميزان باروري کنترل شود. البته ممکن است در 10 سال نخست تحت تاثير ساختار فرهنگي جامعه مبدا باشد، ولي معمولا وقتي در جامعه مقصد قرار مي گيرند، سعي مي کنند به نقطه توسعه يافته تري نسبت به مبدا بروند، پس مهاجرت باعث مي شود باروري پايين بيايد.

الان روند مهاجرت در شهر تهران چگونه است؟

به طور کلي روند مهاجرت نسبت به جمعيت کند شده است. اوايل انقلاب جمعيت تهران 4 ميليون نفر بود. وقتي سالي 500 هزار مهاجر مي آمد، اين رقم خيلي چشمگير مي شد، ولي الان اگر اين 500 هزار نفر هم بيايد، نسبت به کل جمعيت کمتر است. مهاجرت به تهران درگذشته شامل تهران بود; اما الان کلانشهر تهران حوزه هاي جمعيتي ورامين، کرج و قرچک را شامل مي شود که به اينجاها مهاجر بسيار زياد مي آيد و براي اين که به تهران دسترسي داشته باشند و از امکانات استفاده کنند، در خود شهر تهران جذب نمي شوند به طوري که الان شهرستان تهران يک شعاع مهاجرتي پيدا کرده است.

شما مقاله اي به نام مسائل علوم اجتماعي و موانع رشد آن داريد. مسائل علوم اجتماعي امروز کشورمان را چه طور ارزيابي مي کنيد؟

علوم اجتماعي يک علم است، ولي مسائل اجتماعي با آن فرق دارد. علوم اجتماعي دانشي است که در همه کشورها به وجود آمده و در ايران هم پس از تاسيس دانشگاه تهران شکل گرفته است. علوم اجتماعي خوب رشد کرده، ولي من خودم راضي نيستم، دليل اين که استادان ما زياد کار نمي کنند بارها گفته ام يک پزشک هر کجا برود مي تواند پزشک بزرگي بشود. يک مهندس هم همين طور، ولي يک جامعه شناس زماني مي تواند در يک جامعه نظر بدهد که در آن مطالعه کرده باشد. مشکل ما در اصل نداشتن فرهنگ کار است. پس چه طور مي شود که افغاني ها کار پيدا ميکنند ولي جوان ايراني نهمطالعات ما در ايران با اين که بودجه زيادي هم در سال هاي اخير مصرف مي شود، چندان زيربنايي و علمي نيست، پس بايد بيشترکار شود. حالا برخي هستند که زير لواي علوم اجتماعي تخصص ندارند و کار مي کنند و اسم بقيه را هم خراب مي کنند، ولي درخصوص مسائل اجتماعي ايران بايد گفت مشکلا ت متعدد است مشکل بيکاري و اقتصادي اينها اساسي ترين مشکلات اجتماعي هستند که همه از آن نام مي برند، ولي از ديد من مشکل چيزهاي ديگر است.

مي توانيد نام ببريد.

مشکل ما در اصل نداشتن فرهنگ کار است ما الان به تعداد افغان هايي که در ايران کار مي کنند، بيکار داريم. پس چه طور مي شود که آنها کار پيدا مي کنند ولي جوان ايراني نه. ايراني ها تن به هر کاري نمي دهند. جوان ما حتي تحصيلکرده حاضر است به کشوري خارجي برود و رانندگي کند و مشاغل خدماتي عادي انجام دهد، ولي در کشور خودش کار نکند. يعني ما عادت کرده ايم به اين که آقايي کنيم. پس تا زماني که نتوانيم بيل بزنيم و از کار کوچک شروع کنيم و من استاد، پرسشگري هم بکنم، به جايي نمي رسيم. بايد هر کاري را به جان خريد تا جامعه پيشرفت کند.

چه کسي و چطور بايد اين فرهنگ را ايجاد کند؟

اين يک تلاش ملي را مي طلبد; هم مسئولان، هم خانواده ها و هم صداوسيما بايد اين را طوري در جامعه جا بيندازند. ما فکر مي کنيم پرستيژ اجتماعي با سر و وضع و لباس است. پس همواره سعي مي کنند خودشان را با لباس و ماشين و امکانات به رخ ديگران بکشند; در حالي که در خارج کشور چنين چيزهايي نيست آنجا داشتن ماشين واقعا يک امتياز محسوب نمي شود، بلکه کار و تلاش آدم ها ملاک است.

اگر بخواهيم تحولات ازدواج و طلاق را بررسي کنيم، به چه نکاتي بايد توجه کنيم؟

درخصوص تحولات ازدواج يکي سن ازدواج است که در حال تغيير است نکته ديگر شيوه هاي همسرگزيني است. اين شيوه ها در ايران به طور کلي در حال دگرگوني است. در گذشته روش سنتي و با دخالت خانواده ها حاکم بود و زوجين تا پيش از مراسم عقد و عروسي همديگر را نمي ديدند و خيلي هم خوشبخت بودند و تا آخر زندگي شان هم در کنار هم بودند، ولي الان شرايط خيلي عوض شده و يکي از دلايل بالا رفتن سن ازدواج هم همين تغيير شيوه هاي همسرگزيني است; يعني هر چه قدر جامعه بزرگ تر مي شود افراد از هم بيگانه تر مي شوند. در يک جمع روستايي وقتي اسم فردي برده مي شود تا هفت پشت فرد هم شناخته شده است، اما در يک محيط شهري ممکن است اسم همسايه مان را هم ندانيم. يعني در واقع از روابط چهره به چهره به روابط رسمي رسيده ايم. اين عدم شناخت در ازدواج ها خيلي تاثير گذاشته است. آشنايي ها امروز يا در محيط کار است يا در دانشگاه که اين آسيب بسيار مهمي است. اگر امروز ما بخواهيم به سراغ دلايل افزايش طلاق برويم، بايد شيوه ازدواج ها را بررسي کنيم. هر چه آشنايي هاي زمان ازدواج گذرا يعني در کوچه، خيابان و پارک و... يا حتي در دانشگاه باشد، اگر به معيارهاي ديگر فرهنگي توجه نکرده باشند اين ازدواج با شکست مواجه مي شود. طرف به صرف اين که همکلاسي انسان است، لزوما هم کفونيست و يکي از مشکلات ما مهريه هاست.

فکر مي کنيد چرا مهريه ها که نشانه اي از محبت مرد به زن است به يک ابزار تبديل شده است؟

به خاطر خودنمايي و بزرگنمايي به وسيله لباس و ماشين که خانواده ها سعي در تظاهر آن دارند. مهريه ها هم همين طور است براي اين که ميان فاميل مهريه ها با هم مقايسه مي شود پس براي همين نبايد کسي از ديگري عقب بماند. عامل اصلي، چشم و همچشمي است. از طرف ديگر خانواده ها فکر مي کنند هر چه مهريه بيشتر شود، استحکام خانواده ها بيشتر مي شود; در صورتي که اين استحکام نيست. اگر قرار باشد اختلافي ميان زن و شوهر باشد، مهريه هيچ نقشي نمي تواند داشته باشد.

فکر مي کنيد چه عاملي باعث شد تا ارزش هاي ايراني به يکباره اينچنين تغيير شکل بدهد؟

فکر مي کنم بيشتر پول نفت. يک پول باد آورده. وقتي خانواده اي هم يک پول بادآورده به دست مي آورد، مي گويند تازه به دوران رسيده اند و فرهنگ ندارند در واقع فرهنگشان با اقتصادشان رشد نکرده است و نمي دانند پولشان را چطور خرج کنند. در کل جامعه هم اين اتفاق به خاطر پول نفتي است که در جامعه ما سرازير شده. چشم و همچشمي و نداشتن فرهنگ کار سبب شده تا بدون ريختن عرق پول به جيب مردم ريخته شود و هر کس زرنگ تر بوده، بيشتر برده است.

اين روزها ما با دو واژه ديگر هم روبه رو هستيم. يکي بحران سالمندي و ديگري بحران هويت جواني. اين دو بحران را چطور ارزيابي مي کنيد؟

ما مساله سالمندي را هميشه داشته ايم. يک سالمند درگذشته از حمايت هاي خانوادگي برخوردار بوده. ولي حالا چون شهرها بزرگ و خانواده ها هسته اي شده اند، اين حرف ها وجود ندارد. سالمندان ما کساني هستند که تخصص و مهارت کافي ندارند و خيلي ها هم نتوانستند شغلي داشته باشند تا از تامين اجتماعي بهره ببرند. پس بيشتر مشکل سالمندان ما مشکل اقتصادي است. سالمند ما اگر مفر درآمد داشته باشد، مشکلش به نصف کاهش پيدا مي کند. پس اگر ما بتوانيم مشکل اقتصادي سالمندان را يک جوري رفع کنيم و دولت سيستم تامين اجتماعي را همگاني کند و به سالمندان اولويت بدهد، آن وقت مشکلات آنها برطرف مي شود. مساله سالمندي يعني مساله فقر. فقر ممکن است هم متوجه سالمند باشد و هم متوجه خانواده اش. حالا اعضاي خانواده که توان کار دارند را ما جزو مسائل اجتماعي تلقي نمي کنيم. اما سالمندان به خاطر فقرشان و ناتواني دچار مشکل هستند. اين فقر گريبان زنان سرپرست خانوارها را هم گرفته است. البته آنهايي که درآمد ندارند نه همه آنها.

شما بحث زنان را مطرح کرديد، الان جايگاه زنان در اقتصاد ايران چگونه است؟

اگر فقط به آمارهاي رسمي توجه کنيم، الان تنها 12 درصد زنان ايران شاغل هستند. حالا اگر آنهايي که مشاغل غيررسمي دارند را هم حساب کنيم از 20 تا 22درصد تجاوز نمي کند. ولي در محافل بين المللي گفته مي شود اگر زنان در خانه کار نکنند، فعاليتي که انجام مي دهند بايد خريد خدمت بشود. به اعتقاد من خانه داري به توليد اقتصاد کمک مي کند; چون آقايي که همسري ندارد، براي گرداندن امور زندگي اش مجبور است به کسي پول بدهد و خريد خدمت کند. حالا اين حق الزحمه را به زن نمي دهند، ولي مي گويند تو از منافع زندگي استفاده مي کني. البته اين تا همه چيز در صلح و صفاست مشکلي ندارد، ولي به محض وقوع اختلاف مي گويند از اين خانه برو بيرون. خب چه دليلي دارد که اين خانه براي مرد باشد؟ اينجاست که ما فکر مي کنيم زنان خانه دار دچار مساله شده اند.

فکر نمي کنيد يکي از علل بالا بودن مهريه ها همين مساله است؟

بله علتش همين است، اين که آنها احساس امنيت نمي کنند; حتي زنان تحصيلکرده ما هم باز اگر اندوخته اي براي خود نداشته باشند ممکن است برايشان مشکلي پيش بيايد. اين مشکل را هم نمي توان با زبان و نصيحت حل کرد. البته تا زماني که زن و شوهر با هم خوبند هيچ مشکلي پيش نمي آيد، ولي اين بايد يک حالت قانونمند به خود بگيرد. البته نه به آن افراطي که در خانواده مي آيند زمان طلاق نصف دارايي مرد را به زن مي دهند. ولي بالاخره بايد اين مساله قانونمند شود. درست است که زن در خانه کار مي کند، ولي بايد حداقل دستمزدي برايش قائل شوند; مثل حقوق ماهانه يا بيمه. من هميشه مي گويم اگر مهريه را به جاي عندالمطالبه و عندالاستطاعه که الان تازه مطرح شده بياييم به زن مستمري بدهيم، حالا اگر به خود زن نمي دهند اين زن را از طريقي بيمه کنند. مگر غير از اين است که مهريه مي خواهد تامين اجتماعي زن باشد؟

نظرتان درخصوص عندالاستطاعه شدن مهريه چيست؟

عندالاستطاعه هم درست به همين سبب است، چون ما نتوانستيم مشکل مهريه را حل کنيم. عندالمطالبه خيلي وضعيت خوبي است، ولي زماني که مثل صدراسلام مهريه به يک هديه ختم مي شد. ولي وقتي مهريه به يک رقم نجومي مي رسد، طرف هم جواني است که موقع ازدواج فقط چيزهاي خوب را مي بيند و وقتي ازدواج مي کند، با مشکلي روبه رو مي شود و مهريه زن به اجرا گذاشته مي شود. آن وقت معضل شروع مي شود. حالا مي خواهند اين مشکل را با عندالاستطاعه کردن حل کنند. اين به نظر من يک راه حل بينابين است، ولي راه حل اصلي نيست.
اين روش خيلي به نفع مردها شده است!

به نفع نه. زماني که شما رقم نجومي که قابل پرداخت هم نيست را به عنوان مهريه انتخاب کنيد، مرد اگر مي توانست پيش از اين به شيوه اي از آن فرار کند. حالا با عندالاستطاعه شدن به نحوي ديگر از آن فرار مي کند. يعني ميزان خلافکاري کمي تعديل مي شود.منبع:روزنامه ابتكار
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱۱۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۸۹/۰۲/۱۳
43
19
برای روزنامه ابتکار متاسفم که 180 درجه حرف یک کارشناس ظاهرا بیکار را عوض کرده . امار دختران مجرد روبه افزایش 180 درجه با متن متفاوت است چرا مردم را خر فرض می کنید و تابه کی می خواهید از این آبی که خود گل آلود می کنید زن دوم و سوم گیرتان بیاید دختران ایرانی با هوش تر از این حرفها هستند و شما رو سیاه تر و دروغگو تر اگر دختران مجرد زیاد هستند چراسر کیسه سفارت را شل نمی کنید و قوانین مهاجرت را برای دختران کمی آزاد نمی کنید تا بروند و روی دست شما نمانندو تا کی می گویید دختر زیاداند مهریه ها سر سام اور از ان طرف طلاق را بر نمی تابید یک فکر اساسی بکنید به جای حرافی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۱
ازدواج با دختر ایرانی و به سبک ایرانی بدترین اتفاق برای ی مرد میتونه باشه .
armita
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۸۹/۰۲/۳۱
29
14
pesara majboran ba in harfa etemad benfse khodeshono ziad konan vali har kari mikonan nemitonan chon nemitonan khodeshono az in vagheiat farari bedan ke dokhtara bahoshtar az pesaran pas khaheshan enrji alaki masraf nakonin ok
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۸۹/۱۰/۰۲
6
21
جالب بود
lمهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
4
19
عجیبه
فافا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۰/۱۲/۰۱
8
58
ترشيديم رفت پي كارش
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۰
سنم شده 36 يعني اميدوارباشم
متین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۷
این جوری هم میگی نیست من خودم دوست دارم بایکی بزرگتر ازخودم ازدواج کنم
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۲
2
20
بابا مردم گنا دارن -اسير اين امارتونم
اسلام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۸
11
34
وقتی دخترهای ما سر کار می روند توقعشان به همسر آینده زیاد می شود وبه خواستگارهای خود جواب رد وی دهند واین باعث بالا رفتن سن ازدواجشان وحتی مجرد ماندشان می شود من توسعه می کنم باکم کردن توقعات خودشان به موقع ازدواج می کنند.
مصاحبه خوبی بود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۰
چرا همش از دخترا میخوان توقعاتشونو کم کنن . از پسرا بخواین همش دنبال ثروت و زیبایی دخترا نباشن.
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۳
ناشناس عزیز .من یک پسر 38 ساله هستم. شاید دیر به فکر ازدواج افتادم با اینکه اهل شیطنت هم نبودم . ظاهر و خانواده و تحصیلات و درآمد خوبی هم دارم . ولی در دو سه سالی که دنبال همسر می گردم می بینم که دخترانی که خانواده چندان ثروتمندی هم ندارند چندان هم زیبا نیستند به اندازه دختران ثروتمند و زیبا ادعا و توقع دارند و مهریه های آنچنانی میل دارند و ده ها توقع دیگر. و همین راز بالا رفتن سن دخترها و پسرهاست . البته قبول دارم در بین پسرها ها کم نیست این روش ولی واقعا دخترهای امروزی ادا و اطوار و توقعشون غیر قابل درک و بیان هست . متاسفانه بسیاری از دخترها مفهوم دقیق حق و حقوق زن و آزادی و امروزی بودن رو درک نکردند . همون افکار قدیمی 40 سال پیش رو دارند با توقعات امروزی ولی نه پای بندی و سازگاری دخترهای قدیم رو دارند و نه مسوولیت شناسی و رفتار امروزی دخترهای جوامع غربی رو . اگر می تونستم زن غیر ایرانی می گرفتم
آنا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۴
5
35
فافا جان روحیه تو حفظ کن
نه این که تعداد دختر یا پسر کم باشه مساله اینکه پیدا کردن زوج مناسب هم خیلی سخت شده این که همه ویزگی های مد نظرهمو داشته باشن غیر ممکن شده
وقتی کسی ازدواج میکنه من کلی تعجب میکنم...................عجب!!!!!!!!!!!!
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۳/۰۶
10
33
میدونین چرا دخترا تعدادشون زیاده
چون سطح توفعاتشون زیاده
میری خواستگاری طرف خداتومن
مهر برا دخترش میبره
پسره هم وقتی میبینه نمیتونه از عهدش بر بیاد میگه من اصلآ زن
نمی خوام این میشه که دختره
تو خونه میتورشه و تعدادشون زیاد میشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۰
اگه تعداد دخترا و پسرا مساویه پس کو پسرای مجرد. پس تقصیرو گردن دخترا نندازین
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۴
6
20
اسلام جان توصیه میکنم،نه توسعه می کنم.
برو املا نوشتن یاد بگیر
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۲۲
27
54
سلام هرچی باشه انتخاب باپسراست
این دختر نشد اون یکی!
اونه که زیاده دختره....
پاسخ ها
خودمم
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۳
اگه تو ادم بودی می رفتی برا خودت زن می کرفتی نه این دختر اون دختر
دختر بابام
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۹
حرف بی خود نزن
نیلوفر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۱
پسر زیاده ولی مرد نه!!!!!!!
سارا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۳
آقا امیر این طرز فکرشما اصلا درست نیست مگه دخترا عروسک اند که این نشد اون یکی.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۷
دختر که زیاده...دختر خوب کمه
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۶
6
39
دختراسطح توقعشانرابیارن بایین درست میشه.
مهرنوش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
13
73
راست بخدا : بابا من 27 ساله شدم یکی بیاد با من ازدواج کنه ترشیدم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۴
سلام مهرنوش خانم شما توكلت به خدا باشه واگه سطح توقعاتت زياده بيارش پايين!
saeed
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۲
منم ترشیدم ولی کسی نیست برام دست بالا کنه
سعيد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
دختر خانم ها نگران نباشيد خدا كريمه
سعيد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
خدا واست دست بالا ميزنه
فرحناز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
31
16
آقا امیر اول برو ادب بیاموز : مشخصه که از تربیت خانوادگی بدوری :: اگه بهت میدن کوتاهی نکن
برو پی بازی چرت نگو
شبیب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۸
6
38
از بیکاری اکثر جوانان دخترا مجردند اگر کار بود صد در صد جوانان ازدواج می کردند
عبدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۴ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۹
3
48
خونه + ماشین + درآمد +بیمه +.....فکر کنم شیش هفت نسل وقت لازم داریم تا وقت ازدواجات مون برسه .
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۰
2
5
فرحناز خانم تو زندگیت هیچ وقت به کسی توهین نکن
ممدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۳
1
8
واقعا تعداد دخترا زیاد شدن اما هرجا میرم خواستگاری خوانوادشون میگن مهریه خدا تومان داری بیا جلو اگه نداری برو عملگی کن............
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۷
4
4
اشکال نداره مامردادوتازن میگیریم
مهدي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۷
0
0
جالبه...........؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۱
0
0
عالی بود
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۴
1
7
وقتی کسی ازدواج میکنه من کلی تعجب میکنم...................عجب!!!!!!!!!!!!
leila
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۶
3
2
salam mn 35 salame o torshidam aslan ham narahat nistam
مینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
5
16
عوض اینکه دخترا کارای جامعه رو درو میکنند بذارند مردا برند سرکار تا جا برای ازدواج بیشتر بشه وکار برای مردا زیاد بشه.
kami
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
2
35
چه دختر چه پسر فرقی نمی کنه هر دوناشون باید توقعاتشون را کم کنند
ابوالفضل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۴
3
4
حدود 5سال پيش ميگفتند به هر پسري 2تا دختر ميرسه.اگه آمار بالا رفته كه واقعا سرسام آوره!اگه توقعات وچشم وهم چشمي كم تر بشه چنين وضعي پيش نمياد،سن فحشا به 14سال نمي رسه!چشم وهم چشمي وتوقعات كم بشه همه چي حل ميشه
ناتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۴
12
5
اونی ک زیاده شوووهر!یکیش الان شوهرمنه ک ازوقتی باهاش ازدواج کردم مجردی برام خاطره ای زیباشده
رضا
|
United States
|
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۵
2
14
ماکه دیگه کلا قید ازدواج رو زدیم با این وضع گرونی
اما توصیه من به اون 15 میلیون جوان مجرد اینه که عفت پیشه کنن :-)
ما عفت پیشه کردیم خیلی راضیم
خیلیم عالیه
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
10
7
به مرد بودن افتخار کنید
همیشه از نام خانوادگی شما استفاده می شود

مدت زمان مکالمه‌ی تلفنی شما حداکثر۳۰ ثانیه است

برای یک مسافرت یک هفته ای تنها یک ساک کوچک دستی نیاز دارید

در تمام شیشه های مربا و ترشی را خودتان باز می‌کنید
دوستان شما توجهی به کاهش یا افزایش وزن شما ندارند

جنسیت شما در موقع مصاحبه‌ی استخدام مطرح نیست
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
7
51
میگن دخترا قبل از ازدواجشون از خدا فقط شوهر میخوان ولی بعداز ازدواجشون همه چیزو از شوهرشون میخوان !!!
حدیثا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۲
31
27
به نظر من پسر سالم کم شده...بخاطرهمین آمار دخترهایه مجرد زیادشده.
پاسخ ها
شاهو
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۶
تو اینو میگی ولی نمیگی که بیشتر دخترها سالم نیستن
seti
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۴
15
25
آمار پسرهایه معتاد بالا رفته یه فکری به حالشون کنید تا آمار دختران مجرد کاهش یابد
پاسخ ها
جواد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۲
حرف تو درست ولی درست قضاوت کن امار دختران خراب هم کم نیست.حالا قضاوت کن!
seti
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
9
20
آمار پسرهایه معتادم بالا رفته همین عامل باعث شده آماردختران مجرد افزایش یابد
پاسخ ها
شاهو
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۶
بلعکسشم پسرا میگن
سهیلا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۹
7
25
من که توقعه زیادی ندارم بخاطر خانوادم داره آیندم خراب میشه پس مشکل توقعه زیاد نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۳
اره راست میگی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۱
3
20
مشکل کاروپسر سالم همین بس دخترااصلا توقعه زیادی ندارن
سينا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۳
3
5
اين روزا فرقي بين دختر وپسر نيست
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۳
0
0
خوب بود
حمیدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۴
2
3
مشکل توقعات چشمن چشمی دخترهاست همین عامل باعث میشود که امار دختران مجرد بالا رود
pino pino
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۵
7
25
به نظر من بخاطر اینکه رابطه بین پسر و دخترا مخصوصه در شهرهای بزرگ زیاد شده و محدودیتی در روابط خودقائل نیستند نسبت به ازدواج بی تفاوت شده اند.به عبارتی خودمونی بگم نه دخترا دیگه حیا سرشون میشه و نه پسرا غیرت و مردانگی دارند البته نظر قطعی نمیدم چون هنوزم هستند کسایی که حیا وعفت و مردانگی سرشون میشه
جلال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۸
8
14
چه جالب زیاده ولی بدرد زندگی نمی خورند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۸
6
22
سلام بر همه دخترها امیدوارم که زوج خوبی نصیب شما بشه چون در این دوره زمانه شوهر گیر نمیاد اگر هم بیاد شوهر خوب گیر نمیاد .
امير
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۸
2
10
بريد بابا با اين گروني كي ازدواج ميكنه بخواهي فقط فقط يه سرويس طلا بخري بايد 20ميليون پيدا شي از كجا بياره جوون تازه به دوران رسيده هان ؟ هان ؟ بگو د بگو اين بود ؟ جوونا بدبخت شدن رفتن اون كه باباش پولداره خيالش راحت اونكه نداره واي بحالش !
baroon
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۸
0
6
به نظر من بعضی از خوانواده ها هستند که باعث میشن که جونها نتونن به موقه ازدواج کنن ویا دیر ازدواج میکنن و شرط ازدواجشون این میزارن که سن دختر باید خیلی کمتر باشه که مثل قدیما که میگفتن چشم وگوش بسته باشه و در این صورت مابین سن 20 تا 30 سال همون یک شانس هم از دست میدن ودر عوض مجبورن به سنهای بالاترمردا فکر کنن که داخل این دسته میتونه مردای زن مرده یا طلاق داده باشه متاسفانه امروزه این گونه موارد بیشتر به چشم میخوره.
NAZY
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۸
4
23
توروخدا دختراتونو زود شوهر بدین ولی اهل زندگی باشه نه پسری که نه غیرت حالیشه نه مردانگی.تا یه دختر سبک میبینن دست و پاشون شل میشه. ترک خانواده میکنن وبعد اگه دختره هم کمی زبون داشته باشه وقشنگ کلا از زن وفرزند خبری نیست. بعد که همسرش گفت: طلاق. راحت بگه طلاق/بابا تو همونی نبودی اومدی خواستگاری چرا؟اطرافیان مجردمیبینن والا میگن ترشیده شیم از بیوه با یک بچه بهتره...جامعه بد شده چرا تو دختر حیات کو؟ یا تو پسر مردانگی نداری؟
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۲/۳۰
15
2
من هم شوهرکردم هم خداروشکرشوهرم بی نظیره.همه چی داشتم زیبایی،کار،خونواده خوب وحیاوعفتوایمان،اماعجله نکردم وتو22سالگی ازدواج کردم پس عجله نکنیدتابهترینشوخداسرراتون قراربده
masood
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۲
1
3
واقعا هم دخترا بر توقع هستن و هم خانواده هاشون اخه یکی نیست بگه بابا این همه مهریه رو برای دخترت قرار میزاری باعث خوشبختیش میشه ؟
خواهشآبا زندگی جوانها بازی نکنید بزارین خودشون تصمیم گیری کنن
مهدی65
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
1
0
حرف حساب
ehsan
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
4
2
توصيه ميكنم زود به دخترهايي پيله ميكنن دل نبنديد همون طوري انها براي شما ميميرند همون طور هم ازشما دل ميكنن يه هو ميگن من طلاق ميخوام وقتي تهشو درمياري ميبيني يكي ديگه رو پيدا كردن
یه بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
8
7
دخترای امروزی همشون دوست پسر دارن به خاطر اینکه دریده شدن وخیلی هم زبون دراز تا یه پسری میاد خواستگاریشون میگن یا به درد نخورد یا به خاطر ثروتشه تا ازدواجم میکنن زود طلاق میگیرند
SNT
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۷
8
1
هر کس حجب و حیا سرش بشه (چه دختر چه پسر) نه میترشه نه باد میکنه و بموقع هم ازدواج میکنه.
دختر و پسر باید شناخت خیلی خوبی از همدیگه داشته باشن. و اینجوری هر دو طرف باید از توقعاتشون کم کنن تا زندگی خوب و سالمی داشته باشن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۷
1
2
وقتی انسان معرفت را کسب کرد یک انسان ایده آل هم برای خودش و هم برای دیگران میشه،و باعث میشه که اعتماد در بین همه زیاد بشه و باعث میشه حرفایی که بچه ها میزنن به وجود نداشته باشه.کسی معتاد نمیشه،کسی پرتوقع نمیشه،کسی نمیره سراغ پسر و دختر...اینکه ما اینا رو نداریم و میخوایم یک انسان ایده آل باشیم ولی ..ولی..ولی...
saber alikhani
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۸
0
1
جالب بود ولی زیاد تک بعدی بود
sasha
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۱
2
26
مهمترین باعثش بیکاری پسرهاست.تا کار نباشه ازدواجم نیست.
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۲
4
13
توقعات پایین بیاد مشکل حل میشه .البته از هر دو طرف.اونوقت میمونه تلاش و کوشش وتوکل به خدا. نترسید جانم آستین بالا بزنید... حتما موفق می شوید.
ararsh
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۳
25
23
دخترا حقشونه که ترشیده شن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۳/۳۰
بنظرم دارید کم لطفی می کنید
نیلوفر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۱
آدم ازدواج نکنه بهتره تا با یکی با کلاس اجتماعی شما ازدواج کنه. این چه طرز صحبت کردنه. بدووووو برو خونتون
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۰
مگه چه گناهی دارن که حقشونه ترشیده شن
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۴
13
30
دخترای این زمونه اهل زندگی نیستن فقط به مادیات فکر میکنند
اکبر انجیله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۴
13
20
سلام دختر خوبه خیلی کم است. با تشکر
الناز
|
China
|
۰۱:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۳
7
11
دخترای تهرون وکلان شهرها ترشیدن چون هنوز رو خرطوم فیل خوابشون برده نمیدونن که دیگه مونده گارن ... ما که توشهرمون ترشی دختر نداریم شایدم کم بیارم علت چون بسازیم
علي رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۹
1
13
ديگه با اپارتمان متري ٦ ميلون تو تهران ، خرج مخارج زندگي ،و بيكاري و ركود اقتصادي ازدواج معنايي نداره ،
گلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۳/۳۰
1
11
سلام من دانشجوی کارشناسی ارشدم.27سالمه.7سال پیش و همین 2سال پیش خواستگارای زیادی داشتم.اما تو فکر ازدواج نبودم.میخواستم درس بخونم.
اما حالا که امادگی شو دارم کو خواستگار؟
kasra
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۷
0
5
دختر خوب و پسر خوب پیدا میشه. رو همدیگه عیب نذارید شوهر خوب و زن خوب هم انشالله نصیب شما میشه. همیشه به همدیگه اعتماد داشته باشد .
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۲
0
4
والا بلا دیگه جوان های این درو زمونه اینقدر پرو شدن که حدو نصاب نداره از خودم گرفته تا دیگران.ببخشید البته
سارا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۳
7
17
نه دوستان این درست نیست پسرهاروبامهریه سنگین فراری بدیم مهریه خوبه زیادش نه ولی الگو مون باید حضرت فاطمه الزهرا باشه مگه ایشون مهریشون چقدر بود نبایدپدر مادرامون کاری کنن که دختراشونو خونه نشین کنن به نظر من مریه به اندازه باشه هرکس هم باکسی که دوستش داره وخوشبختش میکنه ازدوج کنه نه دوستان
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۵
1
8
گل گفتی ساراجان
خدا وکیلی یه دختر پیداشد که حرف حق رو بگه،اگه دختر ها مهریه سنگین طلب نکنند نه دختر نه پسر مجرد میمونه...........
عسل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۱
0
5
هيچ كس را با هيچ وسيله ايي نمي توان مجبور كرد كه ازدواج كند.شرايط اگر وجود داشته باشد اين كار امكان پذير است.وگر نه هر روز شرايط جامعه پيچيده تر مي شود.
کامیار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
2
5
پسران گول حرفهای دختر وخانواده اش موقع خواستگاری نخورید چون بعداز عقد ازتون همه چیز میخان هرچند موقع خواستگاری بگن ماهیچ توقعی نداریم بعداز عقداست که چنان تو منگنه قرارت میدن که ازخدا ارزوی مرگ میکنی
سهیلا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
2
9
سلام اصلا کی گفته دخترها اهل زندگی نیستن همه یه جورنیستن که فکرمیکنید دخترخوب خیلی زیاده بایدبری دنبالش
مریم گلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۰
0
3
گر نشان زندگی جنبنگیست/خار در صحرا سراسر زندگیست "هم جعل زنده و هم پروانه /ولیکن فرقهاست از زندگی تا زندگی
maryam
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۰
9
7
تو این دوره زمونه اعتماد کردن به پسرا خیلی سخت شده مخصوصا که دو رو هم باشن
حسين
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۳۰
4
15
اگه دخترها همش دنبال پول و قيافه نباشند مشكل حل ميشه يه ليسانس قراضه ميگيرن منتظرن تام كوروز بياد خواستگاريشون
پدرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۱
7
6
به نظر من این ضعف دختر ها رو نشون میده که تا پای حقیقت وا میشه فوری بحث رو به توهین میکشن این واقعیت که تعداد دختر های مجرد رو به افزایش است ولی من پیشنهاد میکنم به دختر خانوما به جا این که زود از کوره در برن یکمی اخلاقشو درست کنن و قدر پسر ها رو بدونن الان تنشون گرمه نمی فهمن بعدا تازه میفهمن که من چی گفتم
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۲
3
9
باسلام/تمام این مشکلات اجتماعی از این نشات میگیره که تو زندگیهای حالا دین جایی نداره همه چیز شده مادیات فساداخلاقی و.....
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
0
19
سلام به نظر من مشکل گرونی باید حل بشه پسرها بابا میترسن ازدواج کنن
پشیمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۰
4
16
ما که ازداج کردیم چی شد که حالا شماها بخواید خودتونو . . .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۰
حتما تو مردی و فکر میکنی اگه مجرد بودی روابط زیادی داشتی و تعهد مالی هم نداشتی. بعد همه تقصیرا رو گردن دخترا میندازن
سمیرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۱
4
0
اگه قراره شوهرباشه واخرشم جات توخونه بابات باشه میخوام که اصلانباشه ادم راحت خونه باباش نشسته امااخرشم ادم باید مستقل بشه وزندگی تشکیل بده
پریسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۱
1
9
خب مشکل مادخترای کم توقع که فقط یه همدمه خوب میخایم که فقط کنارش ارامش داشته باشیم چیه/ والا بلا بخدا خوشکلم هستیم دانشجوم هستیم گیتار زنم هستیم رانندگی واشپزیمونم حرف نداره خیاطی وبچه داری وشوهر داریم بلدیم. 23سالم داریم درشرف ترشیدنیم.یکی به داد ما برسه بخدا نگرانم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۸
3
6
بیخیال ازواج باشیم بهتره تا اینکه خودمون درگیر مشکلات زندگی کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۰
8
2
همش تقصیر خداست مثلا یکیو زن آفرید با محدودیت و یکی رو مرد بدون هیچ محدودیتی و یکی رو زشت آفرید که هیشکی نیگاش نمی کنه و یکی هم خوشگل که کلی خواستگار داره. تنها توجیه اینه که امید داریم که حکمتی هست که ما نمیدونیم.
پاییز
|
Norway
|
۰۳:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۶
2
10
هی نشستید میگید دخترها موندن پسرها کار ندارند دخترها متوقع هستند! مگه همه زن های این مملکت نشستند دهنشون رو باز کردند که یکی بیاد یک لقمه بذاره تو دهنشون؟
یک مرد امروزی هم باعث خوشحالیشه که همسری داشته باشد که پول در بیاره تخصص داشته باشه و فردیت پررنگی داشته باشه. پس این رابطه ناخوشایند رو که یکی با پول کافی بیاد یکی دیگه رو تحت حمایت خودش بگیره بهتتره به دست فراموشی بسپاریم و نقش هامون رو در زنگی مساوی تر کنیم.
رامین از اردبیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۶
7
3
بنده آرزوه ندارم چون دیگه به فردا اعتقاد ندارم بی امید بی محبت از همه نزدیک ولی دورتر و شکسته تر چون تا حالا خیلی دخترا با حرف هاشون دلمو شکسته پس چرا می خوام باز اونا خوش بخت بشن
از خدا می خوام هر چی صلاح بشه و همه تون موفق و شاد بشین
زندگش فقط رابطه جنسی نیست چیز های هست که شما اون از یاد بردین
زینب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۵
8
8
سلام من34سالم هست 14ساله کارمند ومجردم..خانوادم مشکل مالی داشتن باخودم عهدکردم تاخواهروبرادرام تحصیلشون تمام نشه وازدواج نکن کمک خانواد باشم الان یکماه اخریش هم ازدواج کردهمشون تحصیل کرده وازدواجهای خوب داشتن نگاه میکنم زندگیم به بطالت نرفته میدونم توبعدازدواج زندگیم فرصتی ندارم اماانهارامیبینم ولذت میبرم ازشون اصلاتوقعی ندارم چون خودم این راه راانتخاب کردم..درسته مجردی مشکل هست امابایدقبولش کرد وازآن لذت بردخدایی آن بالاهست که برعکس ماکارش ازروی حساب وکتاب هست میخوام ببینم کسی هست تواین سن اززندگیش اینقدرراضی باشه؟خوشحال میشم نظرتون رابزاریدهرچی باشه
ساناز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۵
3
7
ولی به نظر من پسر خوب خیلی کمه
متین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۷
11
5
بهترین دختراینه که بشینه توخونه خیاطی کنه هم کمک خرج شوهرش میشه هم مرد بیشتر بهش اعتماد میکنه
عمران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
5
3
فرهنگ جامعه در حال تغييره.دخترا ام كه ماشالله توقاتشون ...من پسره خوبي ام ليساني دارم.كارم دارم اگه كسي داره ميترشه من هستم.برا ازدواج.فدا ميشم برا خوشحال كردن خانوما.
نیکی ازاراک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۶
8
9
آقایونی که همش میگین دخترا توقع وانتظاراتشون بالاست واسه ازدواج..باید بگم خودتون که بد ترید ،وقتی میخواین زن انتخاب کنید ..با یه طومار از آرزوها وتوقعاتون میاید خواستگاری ..وبعد میگید باید همسرم آیندم ..شاغل باشه-دکترباشه-خوشگل باشه-با کلاس باشه..واین حرفاا..نگاه نمیکنید ببینید شاید دختر از یه خانواده خوب وبا ایمان واصیل باشه..فقط چسبیدید به یه سری مسائلی که در انتخاب همسر آینده..مهم واصلی نیستن ..این همه میگید دخترخوب واسه ازدواج کمه..باید بگم اتفاقا زیاده..شما توقعاتتون رو بیارید پایین همه چیز درست میشه..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۱
1
7
شما امار فسادو. توقعاتونو بیارید پایین. همه جونا سروسامون میگیرن وقتی. پسرا همسر شونو به خاطر خشگلی و ثروتش انتخاب میکنند واقعا این زندگیه؟
سلما
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
5
8
الآری همه باید دست در دست هم بدن که از این مشکلات کاسته شود شما کشوری مثل ژاپن رو در نظر بگیرین ببینید چگونه از بحران ها نمیگذرند دخترها باید از توقات خود بکاهند و پسرها نیز حتما در تسرع وقت با بهبود شرایط خود ازدواج نمایند
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: