کد خبر:۱۳۶۸
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۸۷ - ۱۷:۱۲
تعداد بازدید: 4194
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
مسعود كيمياگر:
فضا بيش‌تر براي طنزهاي سياسي مهياست
در حال حاضر، فضا بيش‌تر براي طنزهاي سياسي مهياست و اين موضوع اگر با خشم و كينه نباشد و منصفانه باشد، چه عيب دارد؟
مسعود كيمياگر گفت: در حال حاضر، فضا بيش‌تر براي طنزهاي سياسي مهياست و اين موضوع اگر با خشم و كينه نباشد و منصفانه باشد، چه عيب دارد؟

اين طنزپرداز در گفت‌وگو با ايسنا، درباره‌ي ميزان گرايش طنزنويسان به طنز اجتماعي و فرهنگي در مقابل طنز سياسي، در عين حال عنوان كرد: البته بهتر است ما گاهي هم خودمان را نقد كنيم. چه اشكالي دارد بنويسيم در جامعه‌مان بر سر مسائلي مثل جاي پارك ماشين و يا تصادف‌هاي خياباني چه مي‌كنيم؟ خوب است بتوانيم درباره‌ي آن‌ها بنويسيم و تعادل برقرار كنيم.

او همچنين يادآور شد: بيش‌تر يا كم‌تر بودن توليد طنزهاي سياسي و اجتماعي به مقطع‌هاي مختلف در هر حكومتي برمي‌گردد. در جامعه‌ي خودمان، در برهه‌هايي، گاهي طنز سياسي بيش‌تر مي‌شد و گاهي طنز اجتماعي و برعكس. به نظر مي‌آيد دليل آن‌هم نوع خاص زمينه‌هاي طنز اجتماعي است كه در جامعه‌ي ما وجود دارد. مثلا در گذشته، محدوديتي در برخي زمينه‌ها نبود و مي‌شد با آن‌ها شوخي كرد؛ ولي حالا نمي‌شود.

كيمياگر در ادامه گفت: از اين‌رو طنزنويس مي‌آيد روي رفتارهاي سياسي و يا تصميم‌گيري‌هاي سياست‌مداران، كه به لحاظ نبود آن محدوديت‌ها در شوخي‌ كردن، كار آسان‌تري است، دست مي‌گذارد و طنز مي‌نويسد. مثلا من طنزنويس هرچقدر هم درباره‌ي گراني بنويسم، مردم خوش‌شان مي‌آيد و از اين موضوع استقبال مي‌كنند.

او سپس متذكر شد: البته اين‌كه فقط به سياست‌مداران بپردازيم، يك ضعف است و اين‌كه گفته‌ شود همه‌اش هم نبايد به آن‌ها بند كنيم و مردم را هم بايد نقد كنيم، درست است؛ ولي مردم خيلي خوش‌شان نمي‌آيد و دوست دارند طنزنويسان كمي درباره‌ي شخصيت‌هاي سياسي بنويسند. گرايش طنزنويس هم چنين است؛ براي اين‌كه بايد براي كارش خريدار پيدا ‌كند؛ در حالي‌كه در گذشته اين‌طور نبوده است.


----------------

شهرام شكيبا:
سياسي شدن فضاي طنز به طنزنويسان ربطي ندارد

شهرام شكيبا معتقد است: اين‌كه طنز و فضاي طنزنويسي سياسي شده است، به طنز‌نويسان ربطي ندارد.

اين طنزپرداز در گفت‌وگو با ايسنا، درباره‌ي ميزان توجه طنزنويسان به طنزهاي اجتماعي و فرهنگي در كنار توجه به طنزهاي سياسي، توضيح داد: طنز‌نويس آيينه‌ي اطراف خودش است. اين‌كه طنزنويسان بيش‌تر به طنز سياسي توجه مي‌كنند، نشان مي‌دهد فضاي كشور بيش از حد سياسي است و اين را ديگر نبايد از آن‌ها پرسيد و بايد از اهالي سياست سؤال كرد. اگر واقعا آن‌چه را كه طنز‌نويسان مي‌نويسند، غالبش سياسي است، پس خوشا به‌حال سياست‌مداران و اهالي سياست، كه چون زير ذره‌بين نگاه منتقدان خيرخواه هستند، بايد خوشحال باشند.

او در ادامه افزود: تعارف نداريم؛ در جامعه‌اي زندگي مي‌كنيم كه بيش‌تر سياست‌مردان خودشان را در حد عوام‌الناس پايين آورده‌اند و به بهانه‌ي اين‌كه مي‌گويند ما سياست‌مرداني مردمي هستيم، بر اساس خواست‌هاي كوتاه‌مدت و رفع حوائج مردم، در لحظه، تصميماتي غيرسياسي مي‌گيرند؛ لذا همه‌ي مردم غالبا درگير سياست عوامانه‌اي هستند كه متأسفانه جريان پيدا كرده و موضوع‌هاي ديگر را به كنار زده است و طنز‌نويسان هم از اين قاعده مستثنا نيستند.

شكيبا يادآور شد: البته فراموش نكنيد يكي از بزر‌گ‌ترين اتفاقات سياسي كه مستقيما با دخالت مردم شكل مي‌گيرد، يعني انتخابات در راه است؛ لذا چندان غريب نيست كه مردم در فضايي سياسي به سر ببرند و طنز‌نويسان نيز درهمين فضا؛ اما آن‌چه موجب تأسف است، تلقي عوامانه از سياست‌ است كه براي هيچ طنز‌نويسي پسنديده نيست.

شهرام شكيبا گفت: وجه غالب، سياست است و حالا هركس با تلقي خود به سياست نگاه مي‌كند. بيش‌تر سياست‌مردان متأسفانه با تلقي و رويكرد عوام‌فريبانه، با نگاه عوامانه به سياست نگاه مي‌كنند و طنز‌نويسان نيز دو دسته‌اند؛ يا آن‌ها كه مشخصا به گروه و جناحي وابسته‌اند و در حمايت و در مدح گروه خودشان و در قدح گروه ديگر مي‌نويسند، يا آن‌ها كه هوشيارند و از بالا به قضايا نگاه مي‌كنند، كه طبيعتا اينان گروه ارجمندي هستند و با نگاهي تيزبين‌تر و ژرف‌تر به موضوع‌ها نگاه مي‌كنند.

او سپس با طرح اين پرسش كه آيا واقعا براي اين‌كه طنز‌نويس طنز اجتماعي بنويسد، بايد به دلايل اصلي ناهنجاري‌هاي اجتماعي بپردازد يا نه، توضيح داد: كدام‌يك از ناهنجاري‌هاي اجتماعي را سراغ داريد كه از عواقب سياست‌هاي اشتباه سياست‌مداران نباشد؟
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: