کد خبر:۱۳۱۴
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۸۷ - ۱۵:۱۵
تعداد بازدید: 6410
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
برداشت بيشتر قطر از پارس جنوبي
پول گاز ايران در جيب قطر
مي‌توان گفت ايران اصلا‌ً از نظر ساختاري در زمينه توليد اين فرآورده و نيز برداشت گاز از ميدان مشترك با قطر قابليت رقابت ندارد
از پارس جنوبي ديگر نمي‌توان به عنوان ميداني مشترك ميان ايران و قطر ياد كرد چراكه برداشت‌هاي قطر از اين ميدان آنقدر بيش از ايران بوده كه اكنون به صراحت مي‌توان گفت وعده كارشناسان در خصوص برداشت قطر از منابع ايران در اين ميدان مشترك كه همواره از سوي مقامات نفتي مورد تكذيب قرار گرفته در معرض تحقق يافتن است.

قطر با صدور اولين محموله ال‌ان‌جي خود به انگليس طي ماه جاري و با برنامه‌هاي بلندمدتي كه براي توليد و صادرات ال‌ان‌جي در نظر گرفته از هم‌اكنون نام خود را به عنوان بزرگترين توليدكننده ال‌ان‌جي در جهان براي سال 2012 ميلا‌دي ثبت كرده است و اين بار مقامات نفتي ايران نيز نتوانستند اين پيشي گرفتن را از سوي قطر نسبت به برداشت از ذخاير گازي مشترك تكذيب كنند.

‌در اين زمينه نرسي قربان تحليلگر مسایل انرژي نيز بر همين اعتقاد است كه قطر در برداشت از پارس جنوبي سال‌ها است بر ايران پيشي گرفته و ديري نخواهد گذشت كه برداشت‌هاي زياد اين كشور از ميدان گازي مشترك متوجه بخش ايراني ميدان شود و برداشت‌ها از سهم ايران صورت گيرد. ‌‌وي در گفت‌وگو با اعتماد ملي ضمن تاكيد بر مشترك بودن ميدان بدون داشتن مرزي مشخص در زير زمين تصريح كرد: برداشت از پارس جنوبي همانند اين است كه دو نفر همزمان از يك ليوان با ني آب بنوشند مسلماً كسي كه بيشتر مي‌خورد سهم بالا‌تري را نيز نصيب خود خواهد كرد.‌

قربان در ادامه تصريح كرد: تكنولوژي توليد ال‌ان‌جي در دنيا تنها در انحصار چند شركت بزرگ آمريكايي و انگليسي است كه اكنون با قطر كار مي‌كنند اما در ايران به خاطر مسایل سياسي و تحريم‌هايي كه رخ داد شركت‌هاي بزرگ نفتي كه قرار بود براي توليد اين فرآورده با ايشان همكاري كنند همچون شل و توتال نيز كنار كشيدند و اكنون مي‌توان گفت ايران اصلا‌ً از نظر ساختاري در زمينه توليد اين فرآورده و نيز برداشت گاز از ميدان مشترك با قطر قابليت رقابت ندارد و بهتر است اصلاً‌ به توليد ال‌ان‌جي فكر نكند چراكه هم‌اكنون قطري‌ها از نظر حجمي به اندازه 12 فاز از ميدان مشترك برداشت مي‌كنند حال آنكه ايران شايد تا پايان امسال بتواند از 10 فاز توليد داشته باشد.

‌‌اين كارشناس مسایل انرژي در ادامه گفت: با روند كنوني و با توجه به اين‌كه قطر خيلي زودتر از ايران برداشت را آغاز كرده، مطمئناً ايران در برداشت از ميدان مشترك پارس جنوبي به قطر نخواهد رسيد چراكه در حال حاضر تمام قراردادهاي ما با شركت‌هاي خارجي شامل تحريم شده و علا‌وه بر اين حضور يك شركت براي انعقاد قرارداد ال‌ان‌جي با ايران با مشكلا‌ت و محدوديت‌هاي بسياري روبه‌رو است چراكه اكنون براي احداث يك واحد توليد ال‌ان‌جي به دليل قوانين دست و پاگير ايران، يك شركت بايد سه قرارداد با وزارت نفت، شركت ملي گاز و شركت صادرات گاز ايران منعقد كند اما در قطر اين قرارداد با يك تماس تلفني و مذاكرات كوتاه انجام مي‌گيرد.

وي در ادامه افزود: هرچند در ايران قراردادهاي قطري‌ها را مورد قبول نمي‌دانند و اظهار مي‌دارند كه سر قطري‌ها كلا‌ه گذاشته مي‌شود ولي مساله اين است كه گاز موجود در ميدان مشترك را خيلي بيشتر از ايران استخراج كرده‌اند و تاكنون موفق‌‌تر از ما نيز عمل كرده‌اند.

هرچند پيش از اين نيز ايران براي عقب‌ماندگي‌هاي خود در اين ميدان مشترك از سوي كارشناسان مورد خطاب قرار گرفته بود اما هر بار به نوعي با توجيه مديران نفتي مواجه شديم تا اين‌كه خبر انتقال اولين محموله ال‌ان‌جي قطري‌ها به مقصد انگليس نشان داد كه قطري‌ها تنها به برداشت بيشتر از ميدان مشترك گازي خود با ايران اكتفا نكرده‌اند و به جاي شعار، عمل كردند تا رتبه اول در توليد و انتقال ال‌ان‌جي را به نام خود ثبت كنند.

پروژه‌هاي ال‌ان‌جي قطر در حالي هر روز مشتري جديدي براي خود در دنيا پيدا مي‌كند كه ايران تاكنون براي اجراي هيچ‌يك از پروژه‌هاي ال‌ان‌جي خود موفق عمل نكرده است. اين در حالي است كه نخستين محموله از گاز ال‌ان‌جي قطر در ماه جاري ميلادي به انگلستان صادر خواهد شد و براساس توافقنامه منعقدشده بين دو طرف، قطر به مدت 25 سال گاز طبيعي مايع‌شده خود را در اختيار انگلستان قرار مي‌دهد.

نخستين محموله صادراتي گاز مايع‌شده ال‌ان‌جي قطر به انگليس جوابگوي نيازهاي يك هفته يعني چهار ميليون و 500 هزار منزل مسكوني اين كشور است.

شريك ايران در مخزن گازي پارس‌جنوبي كه در برداشت از اين ميدان عظيم گازي حدود 10 سال از ايران پيش است، براي توليد بيش از 77 ميليون تن گاز ال‌ان‌جي تا سال 2012 برنامه‌ريزي كرده است. در همين حال به گفته علي شمس‌اردكاني قطري‌ها بر مبناي قيمت كنوني نفت در حالي كه 10سال زودتر از ايران به استخراج گاز از پارس‌جنوبي اقدام كرده‌اند تاكنون توانسته‌اند بيش از 45 ميليارد دلار بيشتر از ايران از اين ميدان مشترك گاز برداشت كنند كه در اين بين پروژه‌هاي انتقال گاز و ال‌ان‌جي بسياري نيز با ديگر كشورها منعقد كرده‌اندمنبع:تحليل روز
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: