کد خبر:۱۲۳۱
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۸۷ - ۱۳:۲۴
تعداد بازدید: 2678
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
عبدالجبار كاكايي:
مرجعي براي رسيدگي به سرقت‌هاي ادبي باشد
اگر كسي اثري را بدون اشاره به نام پديدآورنده، به نام خود استفاده كند، شيادي است. بارها ديده‌ام كساني حتا از رسانه‌ي ملي، شعري را به نام خود خوانده‌اند،...
عبدالجبار كاكايي بر اين موضوع تأكيد كرد كه بايد مرجعي براي رسيدگي به سرقت‌هاي ادبي در جامعه وجود داشته باشد.

اين شاعر در ادامه‌ي گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، تصريح كرد: سرقت ادبي گونه‌هاي مختلفي دارد، و تنها به اين اطلاق نمي‌شود كه كسي شعري را به نام خود چاپ كند؛ بلكه گونه‌هاي ديگري هم هست كه شعر فردي را بدون اجازه‌ي او مي‌خوانند و اجرا مي‌كنند.

او يادآور شد: اگر كسي اثري را بدون اشاره به نام پديدآورنده، به نام خود استفاده كند، شيادي است. بارها ديده‌ام كساني حتا از رسانه‌ي ملي، شعري را به نام خود خوانده‌اند، و وقتي ماجرا را پي‌گيري كرده‌ايم، گفته شده، اين فرد شعر را خوب اجرا مي‌كند؛ يعني براي برنامه‌ساز، حالت‌هاي اجرا و گوينده‌ي شعر مهم بوده است. به نظرم، اگر كسي شعر ديگري را به نام خود بخواند و منتشر كند، اصل شيادي است.

كاكايي همچنين با اشاره به استفاده از بخشي از شعر شاعري در شعر خود، بدون ذكر نام او، آن را نوعي ديگر از سرقت ادبي دانست و توضيح داد: يك وقت شاعران، بخشي از شعر شاعر ديگر را در شعرشان مي‌آورند كه ظاهرا به آن اقتباس و تضمين گفته مي‌شود، كه اگر به نام شاعر اشاره شود، اشكالي ندارد؛ ولي اگر به نام آن شاعر اشاره نشود، اين اقتباس و تضمين، سرقت ادبي محسوب مي‌شود.

اين شاعر ترانه‌سرا معتقد است: گاهي گونه‌هاي مختلف سرقت ادبي در حوزه‌ي ترانه رخ مي‌دهد؛ مثلا روي ترانه‌اي آهنگ مي‌گذارند كه يا بدون دخالت شاعر آن كار است، و يا نوع ديگر، بدون اطلاع او صورت مي‌گيرد، كه اين مورد در جامعه‌ي ما زياد اتفاق مي‌افتد و به نوعي سرقت ادبي است.

او با اشاره به نبود قانوني در جامعه براي رسيدگي به سرقت‌هاي ادبي، گفت: ظاهرا قانوني كه سارقان ادبي را مؤاخذه كند و اموري از اين دست را پي‌گيري كند، وجود ندارد؛ مگر اين‌كه شخصي‌ كه اثرش به سرقت رفته است، بسيار مصر باشد و قضيه را در محاكم قضايي پي‌گيري كند.

كاكايي همچنين با اشاره به لزوم وجود مرجعي براي رسيدگي به سرقت‌هاي ادبي، يادآور شد: به نظرم، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بايد سريع به مسائلي از اين دست رسيدگي كند و براي آن‌ها، اين موضوع كه سراينده‌ي اثر كيست، مهم باشد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: