کد خبر:۹۹۶
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۸۷ - ۰۸:۲۰
تعداد بازدید: 1353
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
پاسخ هاي صريح رئيس جمهور به سوال هاي سي ان ان و لس آنجلس تايمز
محمود احمدي نژاد آزادي در ايران را حداقل 100 برابر آمريکا دانست و درباره وضعيت اقتصادي کشور گفت: درايران فقير آنچنان که در آمريکا هست،نيست
رئيس جمهوري که براي شرکت در شصت وسومين اجلاس مجمع عمومي سران سازمان ملل متحد به نيويورک رفته است در اين کشور درگفتگوهاي جداگانه با هيات سرپرستي و دبيران روزنامه "لس آنجلس تايمز" و شبکه راديويي "ان پي آر" آمريکا آژانس را بهترين تضمين کننده فعاليت هاي هسته اي ايران دانست و درباره شرط تهران براي عادي سازي روابط با واشنگتن سخن گفت.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، احمدي نژاد در گفت وگو با دبيران سرويس هاي خبري روزنامه لس آنجلس تايمز درباره شرط ايران براي عادي سازي روابط با آمريکا، گفت:" دولت آمريکا بايد با ساير ملت ها با احترام برخورد کند، با آنها روابط احترام آميز و عادلانه داشته باشد و ما براساس اين شرايط علاقه منديم روابط دوستانه اي با آمريکا داشته باشيم." احمدي نژاد همچنين در گفت وگو با شبکه راديويي "ان پي آر" در پاسخ به اين سوال که شما چه پيشنهادي داريد که روابط ايران و آمريکا به سمت جلو برود و مشکلات در اين زمينه حل شود؟ گفت:" ما هيچوقت نيامديم در داخل آمريکا مزاحم مردم آمريکا شويم و براي مردم آن کشور مشکل ايجاد کنيم، اما دولت آمريکا اين کار را کرد. ما پيشنهادمان به آمريکايي ها اين است که اين اقدامات را انجام ندهند." وي در پاسخ به اين سوال که تاکنون شما به عنوان رييس جمهور چه اقداماتي در اين ارتباط انجام داده ايد و چه قدم هايي برداشته ايد؟ گفت:" من در اين ارتباط قدم هايي را برداشته ام. من نامه براي بوش نوشتم و اعلام آمادگي کردم که در سازمان ملل با وي گفت وگو کنم. ما در قضيه عراق به تقاضاي دولت آمريکا در مورد عراق پاسخ مثبت داديم و با آنها مذاکره کرديم و در واقع هر کاري که مي شده ما انجام داده ايم، اکنون نوبت دولت آمريکاست."

درايران فقير آنچنان که در آمريکا هست، نيست
احمدي نژاد همچنين در پاسخ به سوال خبرنگاران روزنامه لس آنجلس تايمزدر باره مشکلات اقتصادي ايران ازجمله تورم، بيکاري و فرار سرمايه، گفت: اين مشکلات در همه جا و حتي در آمريکا نيز وجود دارد و طبيعي است که اقتصاد کشور ما از تبعات اقتصاد جهاني نيز تاثير مي پذيرد. کشور ايران سالهاست که با ادعاهاي واهي تحت تحريم قرار گرفته است. همچنين طبيعي است که وقتي قيمتهاي جهاني بالا مي رود ايران نيز آسيب مي بيند.وي با بيان اينکه دولت ايران تمام تلاش خود را براي اصلاح وضع اقتصادي مردم ايران انجام مي دهد، خاطرنشان کرد: مسوول اقتصاد دولت است و ما در جهت اصلاح وضع و رفع مشکلات تلاش مي کنيم.وي تاکيد کرد: اقتصاد ايران با اقتصاد آمريکا متفاوت است. اقتصاد ايران درونگراست و مردم خود آن را اداره مي کنند و ما فقير آنچنان که در آمريکا هست در ايران نداريم و آنها تحت پوشش نهادهاي حمايتي قرار دارند.

تحت فشار بودن فعالين سياسي واقعيت ندارد
وي در پاسخ به سوالي در باره تحت فشار بودن تعدادي از فعالين سياسي و اساتيد دانشگاه در ايران گفت: اين حرفهاي صهيونيستها و آمريکاييهاست. اينها در ايران واقعيت ندارد. در ايران آزادي و قانون حاکم است و آيين دادرسي قوه قضاييه ما از مترقي ترين آيين دادرسيها است. به نحوي که يک نفر مي تواند بيش از پنج بار درخواست فرجام خواهي کند.خبرنگار لس آنجلس تايمز گفت: يعني در ايران کسي تحت فشار نيست و در زندان نيست؟ رئيس جمهور در پاسخ گفت: اگر کسي جرمي مرتکب شود در دادگاه علني با حضور وکيل به جرمش رسيدگي و طبق قانون عمل مي شود.احمدي نژاد اظهار داشت : 98 درصد مردم طرفدار نظام ما هستند و ما نيازي به اين کارها نداريم. هر سال چندين راهپيمايي دهها ميليوني به نفع نظام برگزار مي شود. مردم ما به صورت خودجوش در اين راهپيماي ها و مراسم شرکت مي کنند. روابط دولت ايران با مردم صميمانه است و من به عنوان رئيس جمهور با مردم در خيابانها و دانشگاه ارتباط دارم.

آژانس بهترين تضمين است
احمدي نژاد همچنين در مصاحبه با شبکه راديويي ان پي آر آمريکا در پاسخ به اين سوال که آيا شما ضمانتي مي توانيد بدهيد که مردم جهان در مورد فعاليت هاي هسته اي شما نگراني نداشته باشند؟ گفت: " مردم جهان در مورد فعاليت هاي صلح آميز هسته اي ما نگراني ندارند، اين دولت آمريکاست که نگران است." رييس جمهور گفت:" ما معتقديم که قانون بايد براي همه اجرا شود و پيشنهاد مي کنيم که يک دهم آن چيزي که ما با آژانس همکاري مي کنيم دولت آمريکا با آژانس همکاري کند; چرا که فکر مي کنيم آژانس بهترين تضمين است. ما معتقديم که دولت آمريکا نبايد ماموران آژانس را تحت فشار قرار دهد."

مردم جهان طرفدار ما هستند
وي در پاسخ به اين سوال که عده اي مي گويند جمهوري اسلامي به دنبال به دست آوردن سلاح هسته اي است و اينکه چگونه مي خواهيد نگراني مردم جهان را در مورد فعاليت هاي هسته اي ايران برطرف کنيد؟ گفت:" مردم جهان طرفدار ما هستند. 117 کشور عضو جنبش عدم تعهد از ما حمايت مي کنند، 57 کشور عضو کنفرانس اسلامي، کشورهاي عضو D8 و بسياري از ملت ها از ما حمايت کرده اند. در واقع ملت ها طرفدار ما هستند و چند کشور از جمله آمريکا و چند تن از دوستانش هستند که اين مطالب را مطرح مي کنند که براي ما اينها مهم نيستند."

100 برابر آمريکا در ايران آزادي است
رييس جمهور در پاسخ به اين سوال که چرا در ايران در قضيه انتخابات برخي از افراد ردصلاحيت مي شوند؟ گفت: " من فکر مي کنم که انتخابات در ايران جزو آزادترين انتخابات است و حداقل 100 برابر آمريکا در ايران آزادي هست. ما به مردم اعتماد داريم و انتخابات در کشور ما آزاد است و فکر مي کنيم در آمريکا است که محدوديت وجود دارد. ما در ايران قانون داريم و طبق قانون هر کسي که ويژگي رياست جمهوري را داشته باشد مي تواند کانديدا شود." اين خبرنگار به احمدي نژاد گفت" افرادي که به داخل ايران سفر مي کنند مي گويند که در مردم ايران تغييراتي ايجاد شده و مردم ايران کتاب، موسيقي و تلويزيون غربي مي بينند و در واقع از سياست جدا شده اند و رابطه دولت و ملت قوي نيست" رييس جمهور پاسخ داد:" من کسي هستم که تقريبا تمام وقت با بدنه مردم ايران در تماس هستم و با همه ارتباط دارم. ملت ايران ملتي آزاد است، راحت انتخاب مي کند و محدوديتي ندارد و اينکه شما مي گوييد در ايران اتفاق جديدي رخ داده همان اشتباهي است که دولت آمريکا نيز مي کند. شما مي توانيد مردم را در سه ماه آينده در راهپيمايي 22 بهمن و هشت - نه ماه آينده در انتخابات رياست جمهوري ببينيد." خبرنگار به احمدي نژاد گفت" اما گويي در ايران پليس ماهواره ها را جمع مي کند" رييس جمهور در پاسخ گفت:" اين بحث ديگري است و يک قانون است، کاري به آن نداريم. اين قانون در مسير خود تصويب شد و در واقع اين مسائل ديگري است و ربطي به مسائلي که شما گفتيد ندارد." رييس جمهور گفت:" در ايران آزادي زيادي هست و نمونه آن همين مصاحبه اي است که شما با من انجام مي دهيد. آيا شما مي توانيد اينگونه سوال ها را با رييس جمهور خود مطرح کنيد و اينگونه آزادانه با وي صحبت کنيد؟ هرگز. در حالي که خبرنگاران در ايران آزاد هستند و به راحتي سوال مي کنند."

ايران امن ترين کشور جهان است
احمدي نژاد همچنين دوشنبه شب به وقت محلي در ديدار با متخصصان ايراني مقيم آمريکا با بيان اينکه ملت ايران همواره در طول تاريخ در تحولات جهاني نقش تعيين کننده اي داشته است، گفت: ملت ما هرگز منزوي و هيچ گاه وبال گردن ديگران نبوده است بلکه اين برخي کشورهاي ديگر بوده اند که وبال ايران شده اند. وي با بيان اينکه ايرانيان مقيم خارج از کشور مي توانند ترويج دهنده فرهنگ ايراني باشند، تاکيد کرد: هر ايراني در هر جاي جهان، پرچم ، سفير و سخنگوي ملت ايران است .رئيس جمهور با بيان اينکه کساني که قصد مهار کشورمان را داشتند در اطراف اين سرزمين اسلامي به گل نشسته اند، گفت : به لطف خدا امروز ايران امن ترين کشور جهان است .در اين آئين که با افطار همراه بود تعدادي از متخصصان ايراني به بيان دغدغه ها و ديدگاه هاي خود در ارتباط با ايران پرداختند. احمدي نژاد همچنين عصر دوشنبه به وقت محلي در ديدار با "بان کي مون" دبيرکل سازمان ملل متحد مهمترين مسايل منطقه اي، بين المللي و برنامه صلح آميز هسته اي ايران را مورد بحث و بررسي قرار داد. احمدي نژاد با تاکيد براينکه "ملت ايران اهل گفت و گو و منطق است"، تصريح کرد: علاقمند هستيم موضوع هسته اي ايران به صورت صلح آميز حل شود و اين امر نيازمند رفتار عادلانه طرف هاي مقابل است. وي با بيان اينکه "فعاليت هاي هسته اي ايران کاملا قانوني وموردتاييدآژانس بين المللي انرژي اتمي است"، به مانع تراشي و اعمال فشار از سوي دولت آمريکا اشاره کرد و اظهار داشت: ادعاهاي آمريکا عليه ايران پايان ناپذير است و ورود آژانس انرژي اتمي براي بررسي اين ادعاهاي غيرقانوني است و اين به دشمني دولت آمريکا با ملت ايران بر مي گردد و چه کسي مي تواند اعتماد دشمن را جلب کند جز اينکه از حقوق خود بگذرد. بان کي مون نيز در اين ديدار با ابراز خوشحالي از حضور احمدي نژاد در مقر سازمان ملل راه حل غير صلح آميز را براي موضوع هسته اي ايران بي فايده دانست و گفت: براي حل و فصل اين موضوع بايد راه حل مسالمت آميز اتخاذ شود و رفتار غير صلح آميز را رد کرده و محکوم مي کنيم.منبع: ابتكار
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: