کد خبر:۹۳۳
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۸۷ - ۰۶:۴۱
تعداد بازدید: 3099
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
آمريكا؛ كشور دختران باردار نوجوان و مادران مجرد
بحران بارداري دختران نوجوان در آمريكا در حالي شدت مي‌يابد كه مادر شدن دختران نوجوان به نمادي از يك انتخاب اخلاقي و نشانه‌اي از افتخار تبديل شده است.
به نقل از گاردين، بارداري دختران دبيرستاني كه زماني يك رسوايي تلقي مي‌شد هم‌اكنون به نشانه‌اي از افتخار تبديل شده و در مبارزات انتخاباتي "سارا پيلين" هم محدوديتي را ايجاد نمي‌كند. اين روند جديد كه زاييده سياست‌هاي بوش در زمينه‌هاي اقتصاد و خانواده است محدود به مناطق جنوبي آمريكا نشده و در همه جا از جمله ايالت ثروتمند ماساچوست رواج دارد.

دختران نوجوان كه به اين كار افتخار مي‌كنند در سر تا سر آمريكا از ماساچوست تا بنادر كوچك ساحلي آمريكا يك جواب را دارند: «چون مي‌خواستم مادر شوم.»

به نظر مي‌رسد در آمريكا مادر شدن در سنين پايين باعث افتخار شده و به نمادي تبديل شده كه در برابر سقط جنين قرار مي‌گيرد، نمادي از يك انتخاب اخلاقي كه نشانگر ارزش‌هاي خانواده است نه فروپاشي خانواده تا جائيكه در هفته‌هاي اخير هم به يكي از موضوعات بحث‌هاي انتخاباتي نامزد‌ي تبديل شده كه به دنبال جمع‌آوري رأي است. زمانيكه "سارا پيلين" نامزد معاونت "جان مك كين" در انتخابات رياست جمهوري آمريكا فاش كرد كه "بريستول" دختر 17 ساله‌اش باردار است در هفته بعد از آن جمهوريخواهان در نظرسنجي‌هاي انتخاباتي 4 درصد از دموكرات‌ها پيش افتادند.

اينگونه بارداري‌ها در حال تبديل شدن به يك عرف در جامعه آمريكاست. زمانيكه "جيمي لين اسپيرز" خواهر كوچكتر "بريتني اسپيرز" - خواننده آمريكايي - در سن 17 سالگي باردار مي شود؛ وي در ماه ژوئن بچه خود را به دنيا آورد. وي قراردادي را با يك مجله معتبر آمريكايي منعقد كرد و عكس وي در حالي روي جلد اين مجله چاپ شد كه فرزندش را در آغوش گرفته بود و در گفتگويي مفصل در مورد مادر شدن صحبت كرده بود. فيلم «جونو» كه ركوردي جالب را در آمريكا به دست آورد و با سودي بيش از 229 ميليون دلار يك جايزه اسكار سال 2008 را نيز به دست آورد داستان دختري است كه تصميم مي‌گيرد بارداري ناخواسته خود را ادامه داده و مادر شود.
در كشوري كه اعتقادات مذهبي و قدرتمندي دارد تعداد محافظه كاران اجتماعي كه مانند "پيلين" مخالف سقط جنين هستند رو به افزايش است. مادر شدن در نوجواني به جاي اينكه باعث رسوايي و خجالت از يك اشتباه شود به يك تصميم اجتماعي نشان دهنده مسئوليت پذيري تبديل شده است.

دكتر "مايك ميلز" يك جامعه‌شناس و از محققان برجسته مركز جرايم اطفال در سان فرانسيسكو معتقد است كه بارداري زنان جوان هم‌اكنون به جاي اينكه نشانه‌اي از فروپاشي خانواده باشد به عنوان يك استراتژي ترقي براي زناني تبديل شده كه پايين‌تر از استانداردهاي اجتماعي _ اقتصادي قرار دارند.

وي مي‌گويد: «چون گروه‌هاي فقير‌تر در سنين پايين‌تري مي‌ميرند بنابراين بچه‌دار شدن در سنين پايين و مادر بزرگ شدن و افزايش تعداد اعضاي خانواده مي‌تواند زنده ماندن آنها را تضمين كند.»
اما فراتر از اينكه اين افراد قرباني محروميت و فقر باشند، دختران جوان مادر شدن را در جامعه‌اي ترجيح مي‌دهند كه مادر شدن دختران نوجوان را در برابر سقط جنين تشويق مي‌كند.

شهر "گلوچستر" در ايالت ماساچوست در ماه ژوئن با بحران جديدي رو به رو شد. 18 نفر از دختران نوجوان 14 تا 16 ساله دبيرستاني در اين شهر باردار بودند. كارشناسان بهداشتي در اين زمينه اعلام يك اپيدمي كردند. در مدرسه‌اي با 1200 دانش‌آموز 150 آزمايش بارداري در فاصله اكتبر 2007 تا مي 2008 انجام شده بود. كاركنان مراكز بهداشتي از دختران نوجواني خبر دادند كه پس از مثبت شدن آزمايش به نشانه موفقيت كف دست خود را به كف دست دختران ديگر مي‌كوبيدند.

اين اتفاقات در ايالتي رخ مي‌دهد كه دومين ايالت آمريكا از نظر تعداد كم بارداري‌هاي نوجوانان بوده است. پس از 4 ماه ساكنان گلوچستر كه متوجه شده بودند مورد توجه قرار گرفته‌اند يك پاسخ را مي‌دادند: «در ساير نقاط آمريكا هم همينگونه است.»

اين حرف تا حد زيادي درست است. هر ساله در آمريكا 750 هزار دختر بين 15 تا 19 سال حامله مي‌شوند. بر اساس آمار مركز فدرال كنترل و پيشگيري از بيماري‌هاي آمريكا ميزان بارداري دختران نوجوان براي اولين بار در سال 2006 و پس از 7 سال به 42 نفر در هر 1000 نفر رسيد كه نسبت به سال 2005 هم 3 درصد افزايش داشته است.

حاملگي دختران نوجوان در مناطق حومه‌اي و فقير‌تر آمريكا بيشتر از ساير نقاط بوده و در سال 2000، ميزان بچه‌دار شدن اين دختران در مي سي سي پي، تگزاس آريزونا، آركانزاس و نيومكزيكو بيشتر از ساير ايالات بوده است.

مادران مجرد در آمريكا مورد حمايت دولت قرار گرفته و دولت به آنها كمك هزينه مسكن و سوخت مي‌دهد. در شهرهايي كه گزينه‌هاي ديگري براي زندگي نيست مادر شدن در دوران مجردي به عنوان يك راه فرار تلقي مي‌شود.

اكثر دختران نوجوان باردار يا هنوز در دبيرستان تحصيل كرده و از وضع تحصيلي خوبي برخوردارند و يا به تازگي ديپلم گرفته و به صورت پاره وقت مشغول كار هستند.

به طور كلي و بر اساس آمار دولتي سازمان‌هاي مختلف در آمريكا مانند مركز فدرال كنترل و پيشگيري از بيماري‌ها، كمپين ملي جلوگيري از بارداري نوجوانان، گزارشات رواني ملي و ... بيش از يك سوم دختران آمريكايي قبل از سن 20 سالگي باردار مي‌شوند و در سال 2006، دختران بين 15 تا 19 سال 435 هزار و 427 كودك را به دنيا آورده‌اند.

در بيش از 80 درصد موارد حاملگي ناخواسته بوده است و حدود 9 ميليارد دلار از بودجه آمريكا هزينه بارداري دختران نوجوان در سال 2004 بوده است. تا قبل از "بريستول" پيلين دختر 17 ساله سارا پيلين نامزد معاونت رياست جمهوري حزب جمهوريخواه آمريكا مشهورترين نوجوان باردار آمريكا "جيمي لين مري اسپيرز" خواهر كوچك "بريتيي اسپيرز" خواننده آمريكايي بوده است كه در سن 17 سالگي در ژوئن گذشته بچه خود را به دنيا آورد. منبع:فارس
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: