کد خبر:۹۲۲
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۸۷ - ۲۲:۰۱
تعداد بازدید: 1762
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
افزایش چک های برگشتی قصه تازه ای نیست
شرایط تورمی و رکود اقتصادی بازار را نامتعادل کرده و افزایش چک های برگشتی قصه تازه ای نیست و طبیعی است که در چنین روندی
گزارش اتاق پایاپای اسناد بانکی تهران نشان می دهد در تیرماه 87 تعداد چک های برگشتی 6/11 درصد نسبت به تیرماه 86 افزایش یافته و مبلغ این چک ها نیز 54 درصد افزایش یافته است.

در این زمینه به نظر می رسد کاهش حجم فعالیت واحدهای اقتصادی کوچک، موجب کاهش 14 درصدی تعداد چک های مبادله شده طی تیرماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل شده است.

در عین حال، ارائه آمارها از افزایش 4/30 درصدی مبلغ ریالی چک ها در تیرماه امسال نسبت به تیرماه 86، حاکی از افزایش چک های مبادله شده توسط واحدهای اقتصادی بزرگ تر است و این آمار منفعت بنگاه های بزرگ تر و ضرر بنگاه های کوچک اقتصادی را نشان می دهد. زیان بنگاه های اقتصادی کوچک طی این فاصله زمانی دلیلی روشن بر افزایش چک های برگشتی است.

شرایط اقتصادی کشور طی یک سال اخیر باعث هدررفتن فرصت ها و محدودیت در روند اقتصاد کشور شده، در عین حال وابستگی دولت به درآمدهای نفتی و به دنبال آن کاهش قیمت نفت آینده مبهمی را برای این بنگاه ها ترسیم می کند.

جریان کمبود نقدینگی بنگاه های اقتصادی دولتی بیش از پیش تشدید می شود و بخش خصوصی نیز با تاثیرپذیری از شرایط اقتصادی حاکم، اوضاع مناسب تری نخواهند داشت. شرایط تورمی و رکود اقتصادی بازار را نامتعادل کرده و افزایش چک های برگشتی قصه تازه ای نیست و طبیعی است که در چنین روندی از اقتصاد با رشد چک های برگشتی، رکود و کمبود نقدینگی مواجه شویم. تهيه كننده : محمد طبیبیان-سرمايه
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: