کد خبر:۹۲۰
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۸۷ - ۱۷:۳۷
تعداد بازدید: 2481
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
خواب مجلس برای میراث فرهنگي و گردشگري
طرح نمايندگان مجلس براي الحاق سازمان ميراث‌فرهنگي و گردشگري به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي فقط پاك كردن صورت‌مساله است
خبرهای جدید حاکی از این است که برخی اعضای مجلس هشتم در پي جمع‌آوري امضا براي ارايه طرحي دوفوريتي جهت خارج کردن سازمان ميراث‌فرهنگي و گردشگري از زير نظر ریيس‌جمهوري می‌باشند كه مطابق آن جايگاه سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري را در اندازه زيرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تنزل مي‌بخشد. این در حالی است که پیش از این هم شاهد ادغام سازمان میراث‌فرهنگی با سازمان‌های دیگر و عواقب آن بوده‌ایم.اين طرح هم‌اکنون بيش از 40 امضا دارد که قرار است این هفته با حضور مشایی بررسی شود.

براساس آن، نمايندگان اداره سازمان ميراث‌فرهنگي را به وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي محول مي‌کنند و ریيس اين سازمان را نيز وزير ارشاد منصوب خواهد کرد. اين طرح در حالي از سوي نمايندگان مجلس پيگيري مي‌شود که سازمان ميراث‌فرهنگي و گردشگري خود از سال 83 از زيرنظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي خارج و به سازماني زير نظر رييس‌جمهوري تبدیل شد.

در حالي‌كه برخي منابع خبري از تدوين طرح تنزل سازمان ميراث‌فرهنگي به زير مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي خبر مي‌دهند، عضو كميسيون اقتصادي مجلس اجراي چنين طرحي را غيرعقلاني ناميد و اظهار داشت: «برخي از دوستان براي كم‌ كردن عرصه مديريتي سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گامي برداشته‌اند اما جايگاه گردشگري در دنياي امروز آن‌قدر بالاست كه نمي‌توان از اين صنعت چشم‌پوشي كرد».

صنعت گردشگري پس از نفت حرف اول اقتصاد را مي‌زند. كشورهاي بسياري در پي پيشرفت در اين عرصه هستند و برنامه‌هاي درازمدت‌شان را بر اين اساس طراحي كرده‌اند. در حالي‌كه صنعت پولساز گردشگري رو به توسعه است و كشور ما پتانسيل‌هاي فراواني در اين حوزه دارد و در حالی‌که امكانات زيادي براي جلب سرمايه‌گذاري و فقرزدايي داريم، تنزل ‌دادن جايگاه اين صنعت صحيح نيست.

يك عضو كميته‌ فرهنگ و گردشگري مجلس شوراي اسلامي در این رابطه گفت: مشكلي در ارتباط نمايندگان و رابطه‌ آنها با معاونان رييس‌جمهور در خصوص نظارت وجود دارد. اينها دستگاه‌هايي هستند كه كار اجرايي انجام مي‌دهند و نمايندگان نيز به هيچ عنوان نمي‌توانند به آنان تذكر دهند و تذكرات در مورد آنها بايد به رييس‌جمهور داده شود كه اين مساله نيز خود يك پروسه‌ دشوار‌تري را مي‌طلبد و در عين حال با توجه به اين‌كه رييس‌جمهور وسعت كاري زيادي دارد، پاسخ دادن به همه اين‌ تذكرات براي وي مشكل است، اما در عين حال اين خلاء وجود دارد. به نظر حسيني، بيشترين تبعات منفي از اين نظر را زيرمجموعه‌ اين‌گونه سازمان‌ها مي‌برند. در واقع بحث تفكيك و ادغام به دفاتر خدماتي و جهانگردي و مواريث فرهنگي و هنرمنداني كه زيرمجموعه صنايع دستي هستند، ضرر خواهد زد؛ لذا اين مساله كار كارشناسي بيشتر نياز دارد و در يك فضاي آرام‌تر و منطقي‌تر و در عين حال با يك طرح جامع‌تر بايد مورد بحث قرار گيرد.

كريمي قدوسي، نماينده مردم مشهد در خانه ملت كه خود يكي از امضاكنندگان است، تصريح كرد: قرار گرفتن سازمان ميراث‌فرهنگي زير مجموعه وزارت ارشاد هيچ تبعات منفي در مورد كساني كه در اين سازمان كار مي‌كنند ندارد؛ چراكه بدون اين‌كه ساختار آن به هم بخورد، به وزارت ارشاد منتقل مي‌شود و اگر چنين شد، آن زمان در وزارت ارشاد و در چارچوب آن به اين سازمان پرداخته خواهد شد؛ لذا نگراني در خصوص قرار گرفتن اين سازمان زير مجموعه‌ وزارت ارشاد وجود ندارد. نماينده مردم تفت و ميبد با تاكيد بر اين‌كه اين تحقيق و تفحص جدا از موضع‌گيري‌هاي اخير مشايي است، گفت: اين تحقيق و تفحص بيشتر در مورد وظايف و تكاليفي است كه اين دستگاه داشته و به نظر امضاكنندگان در بسياري از موارد توفيق لازم در اين دستگاه وجود نداشته؛ لذا هدف اين است كه نمايندگان به اين نتيجه برسند آيا قضاوت آنها صحيح بوده و يا مساله چيز ديگري است.

دلخوش، جمع‌آوري امضا براي تنزل جايگاه سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري را داراي شبهه سياسي عنوان كرد و خاطرنشان ساخت: «دوستان مجلسي بايد به مديريت اين سازمان كمك كنند و از سياسي‌ كردن سازماني با وظايف فرهنگي و اقتصادي اجتناب كنند». ديگر عضو كميسيون اقتصادي مجلس هشتم از جمع‌آوري امضا براي تنزل سازمان ميراث‌فرهنگي اظهار بي‌اطلاعي كرد و گفت: «در مجلس از اين حرف‌ها زياد رد و بدل مي‌شود اما هر قانوني ابتدا بايد طرح بشود و پس از آن وصولش اعلام شود». جمشيد انصاري در اين‌باره ادامه داد: «اين نامه‌ها به دليل تسويه‌هاي شخصي است و وجاهت علمي ندارد». رييس اسبق سازمان ميراث‌فرهنگي و گردشگري، محمد بهشتی نیز طرح امضاي نمايندگان براي ادغام سازمان ميراث فرهنگي در وزارت فرهنگ وارشاد اسلامي را خنده دار توصيف کرد و گفت:« نمايندگان مجلس به جاي آقاي مشايي مي خواهند سازمان ميراث فرهنگي را تنبيه کنند.»

سازماني که زماني دو معاونت در وزارت ارشاد داشت، بر اساس اين طرح قرار است تبديل به يک معاونت در وزارت خانه شود، خوب يک دفعه نمايندگان بيايند و سازمان را منحل کنند. پاك كردن صورت مسأله تلاش نمايندگان مجلس براي الحاق سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، تصميمي عجولانه و غيركارشناسي به نظر می رسد، كارشناسان و بسياري از مسؤولان، سال‌هاي سال موضوع ادغام دو سازمان ايرانگردي و جهانگردي و ميراث فرهنگي را پي‌گيري كردند تا پس از مدت‌ها اين اتفاق رخ داد و سازمان به مرحله‌اي از اقتدار و جايگاه اداري رسيد كه مي‌شد از آن، كارها و فعاليت‌هاي بزرگ و بين‌المللي را انتظار داشت.

طرح نمايندگان مجلس براي الحاق سازمان ميراث‌فرهنگي و گردشگري به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي فقط پاك كردن صورت‌مساله است و فجايع زيان‌باري را براي حوزه‌هاي كاري اين سازمان به‌دنبال خواهد داشت. به نظر می‌رسد، مساله اصلی این است که چون رييس سازمان ميراث‌فرهنگي و گردشگري به‌شكل مستقيم توسط رييس‌جمهور منصوب مي‌شود، هيچ دخالت و نظارت مستقيمي براي عملكرد او وجود ندارد. در بسياري از کشورها به دليل اهميت موضوع ميراث‌فرهنگي، يک وزارتخانه مستقل براي آن ايجاد شده است. اگر نمايندگان نمي‌توانند به معاون رييس‌جمهور اعتراض کنند، می‌توانند طرح تبديل اين سازمان به وزارتخانه را ارایه دهند.

در این رابطه عضو كميسيون اقتصادي می‌گوید: «برابر با برنامه سوم توسعه، اجازه افزايش وزارتخانه را نداريم. به شخصه خوشحال مي‌شدم اگر اين سازمان به وزارتخانه تبديل مي‌شد. در آن صورت علاوه بر پاسخگو بودن، اعتبارات و درآمدهاي آن نيز مشخص مي‌شد اما اين كار عملي نيست». در حوزه‌ ميراث‌فرهنگي به‌دليل اين‌كه در گذشته، ميراث‌فرهنگي جايگاهي در سطح دولت نداشته است، هزاران اثر تاريخي از بين رفته‌اند. اگر از همان ابتدا يك وزارتخانه‌ مستقل يا معاونتي در سطح رياست‌جمهوري به ميراث‌فرهنگي تعلق داشت، اين همه ضايعه متوجه آثار تاريخي نمي‌شد و مجلسیان به‌جاي اين‌كه موضوع وزارتخانه شدن سازمان ميراث‌فرهنگي و گردشگري را براي پاسخگو بودن به مجلس دنبال كنند يا حتا قوانيني را براي پاسخگو كردن بيشتر مديران آن وضع كنند، با زيرمجموعه‌ قرار دادن اين سازمان در وزارتخانه‌اي ديگر، فقط مساله را منحل و پاك مي‌كنند.

ارتقاي سطح تشكيلاتي در سه حوزه‌ ميراث‌فرهنگي و گردشگري و صنايع دستي تحولات موثري را همراه داشته است كه از آن جمله به توسعه‌ سرمايه‌گذاري‌هاي گردشگري، احياي ميراث‌فرهنگي و جلب توجه‌هاي ملي به اين حوزه مي‌توان اشاره كرد. در صورت تنزل تشكيلاتي سازمان به‌جرات مي‌توان گفت كه تمام مسيرها براي پيشرفت در سه حوزه متوقف خواهند شد. اگر ساختار مديريتي يك مجموعه مشكل دارد، بايد موانع را برطرف كرد، به رييس سازمان ميراث‌فرهنگي و گردشگري كارهاي غيرمرتبط و چندگانه‌اي محول مي‌شود كه هيچ ارتباطي با پست رسمي و دولتي او ندارد و انتظار مي‌رود، رفع چنين مسايلي براي توجه بيشتر به حوزه‌ كاري اين سازمان، در دستور كار نمايندگان مجلس قرار گيرد، نه تنزل تشكيلاتي كه همواره براي حضور در عرصه‌هاي جهاني و بين‌المللي به آن نياز است.

تصميم‌هاي عجولانه از سوي دولت و مجلس به صلاح حوزه‌هاي ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي نيستند، از آنجا که هيچ كاري با كار كارشناسي و مطالعه‌ انجام نمی‌شود، به همين دليل، پس از مدتي از عملكرد و نتيجه‌ آن پشيمان مي‌شويم و از روي سليقه و تسويه‌حساب، بخش‌هاي مهم كشور را مورد ضرب و شتم اداري و ساختاري قرار مي‌دهيم. اگر از ابتداي امر با اهل نظر و متخصصان فن مشورت شود، قطعاً نتايج بهتر و موثر‌تري به‌دست خواهد آمد. متاسفانه همواره نگرانی نسبت به تغيير مديريت‌ها و آسيب‌هاي پس از آن در حوزه‌هاي كاري وجود دارد. نبايد سازماني را راه‌ بيندازيم و آن‌را بالا ببريم، اما پس از مدتي، همان سازمان را با يك تصميم غيركارشناسي دگرگون كنيم و همه‌ دستاوردهاي احتمالي آن‌را بر باد دهيم. بايد با فعاليت كارشناسانه تمام جوانب يك تصميم سنجیده شود و در صورت مصلحت، آن‌را اجرا کرد.

به همين دليل، حركت تند نمايندگان مجلس براي الحاق سازمان ميراث‌فرهنگي و گردشگري به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اصلاً به مصلحت نیست. اين همه صحبت از تاريخ تمدن ايراني - اسلامي مي‌شود و در سخنراني‌ها همه به آن افتخار مي‌کنند. از اين گذشته تاکيد مي‌کنند که بايد گردشگري مورد توجه قرار گيرد و به اين وسيله به اقتصاد کشور کمک کرد. آن وقت براي چنين طرح‌هايي امضا جمع مي‌کنند. مدیریت‌های نادرست و دلسوزی‌های نابه‌جا عاقبت این سازمان را به کجا می‌کشاند. سرنوشت میراث کشوری غنی با سرمایه‌هایش دستخوش بازی مردان بزرگ است.تهيه كننده:نغمه آرین-تحليل روز
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: