کد خبر:۸۹۲
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۸۷ - ۱۰:۵۳
تعداد بازدید: 2712
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
دكتراي افتخاري ارزش علمي ندارد
يك نماينده مجلس از بررسي مسئله مدرك تحصيلي وزير كشور در كميسيون آموزش و تحقيقات خبر داد و اعلام كرد كه از نظر وزير علوم مدرك دكتراي علي كردان فاقد ارزش علمي است.
يك نماينده مجلس از بررسي مسئله مدرك تحصيلي وزير كشور در كميسيون آموزش و تحقيقات خبر داد و اعلام كرد كه از نظر وزير علوم مدرك دكتراي علي كردان فاقد ارزش علمي است.
به‌دنبال بركناري مصطفي پور محمدي، وزير سابق كشور، محمود احمدي‌نژاد در اقدامي غيرمنتظره علي كردان را به‌عنوان وزير پيشنهادي خود به مجلس معرفي كرد.

كردان كه توانسته بود ۱۵مردادماه گذشته از مجلس براي تصدي وزارت كشور راي اعتماد بگيرد با انتقادهاي زيادي در باره جعلي بودن مدرك دكتراي خود روبه‌رو شد تا آنجا كه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي خواستار بررسي اين موضوع شدند.

در پاسخ به افزايش انتقادها، محمدرضا رحيمي، معاونت حقوقي رياست‌جمهوري ايران نيز گفت: كساني كه اين تهمت را زده‌اند، مدعي هستند كه از دانشگاه آكسفورد استعلام كرده‌اند، درصورتي كه صحبتي كه آنها مطرح كرده‌اند، نادرست است و در محكمه قضائي آنها بايد اسناد خود را ارائه كنند.

در پي درخواست و اصرار نمايندگان مجلس براي بررسي صحت مدرك ارائه شده از سوي وزيركشور، علي لاريجاني، رئيس مجلس هم به علي عباسپور رئيس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس ماموريت داد تا اين موضوع را بررسي و نتيجه را به وي گزارش دهد.

هيأت علمي با فوق ديپلم

نماينده تهران گفت: ‌توضيحات وزير علوم، تحقيقات و فناوري درخصوص دانشيار شدن علي كردان وزير كشور با مدرك فوق‌ ديپلم قانع‌كننده نبود.

الياس نادران در گفت‌وگويي با اشاره به سؤال مشترك خود و عليرضا زاكاني ديگر نماينده تهران از محمدمهدي زاهدي وزير علوم، تحقيقات و فناوري درخصوص مدارك تحصيلي علي كردان وزير كشور كه عصر روز يكشنبه در كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس مطرح شد، به فارس گفت: از وزير علوم پرسيديم آيا ورود كردان به مقطع كارشناسي ارشد قانوني بوده؟ كه ايشان در جواب گفتند قانون به دانشگاه آزاد اجازه آزمون مستقل را داده و در حال حاضر اطلاعي ندارم كه آيا ايشان در آزمون‌هاي رسمي شركت كرده يا نه.

طيبه صفايي نايب رئيس كميسيون آموزش و تحقيقات هم با اشاره به حضور عبدالله جاسبي رئيس دانشگاه آزاد در جلسه ديروز اين كميسيون به ايلنا گفت: آقاي جاسبي گفتند كه گزارش محرمانه‌‏اي از مدرك تحصيلي كردان را به وزير علوم ارائه داده‌‏اند.

البته عبدالله جاسبي، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي، سه‌شنبه هفته گذشته در جمع تشكل‌هاي سياسي اسلامي دانشگاهيان دانشگاه آزاد خراسان، تصريح كرد كه كردان از دانشگاه آزاد اسلامي هيچگونه مدرك رسمي دريافت نكرده است.

ارزش علمي ندارد

نماينده تهران در مجلس با اشاره به سؤال ديگرشان از وزير علوم گفت: از آقاي زاهدي پرسيديم آيا آقاي كردان داراي مدرك معتبر كارشناسي ارشد و دكترا بوده و اگر اين مدارك را دارد از چه دانشگاهي آنها را دريافت كرده؟ كه وي در پاسخ به اين سؤال عنوان كرد ما درخصوص مدرك كارشناسي ارشد آقاي كردان از دانشگاه آزاد استعلام كرديم ولي هنوز جوابي دريافت نشده است.

در مورد مدرك دكتراي ايشان نيز تا اين لحظه هيچ مدركي مبني بر داشتن دكتراي علمي يعني «PHD» به ما ارائه نكرده است.

نادران وجاهت قانوني عضويت هيأت علمي كردان و اينكه وي اجازه تدريس در دانشگاه‌ها را با توجه به مدرك علمي عنوان شده داشته و آيا مي‌توان با مدرك كارداني عضو هيأت علمي دانشگاه‌ها شد را 2 سؤال ديگر از وزير علوم عنوان كرد و گفت:‌ آقاي وزير در جواب اين سؤال‌ها گفت براي عضويت هيأت علمي در دانشگاه‌ها حداقل فوق‌ ليسانس لازم است، بنابراين داشتن دكتراي افتخاري يا فوق‌ديپلم براي عضويت هيأت علمي هيچ دانشگاهي وجاهت قانوني ندارد.

اجراي عدالت

از سوي ديگر، مشاور مطبوعاتي رئيس‌جمهوري در يادداشتي تصريح كرد: زمان آن فرا رسيده كه از آقاي كردان خواسته شود تا عدالت را در مورد خود اجرا كند و صد البته عدالت اجرا نيز خواهد شد اما شايد بهتر آن باشد كه قبل از ديگران، خود ايشان تصميم شجاعانه و عادلانه‌اي كه جامعه انتظار آن را دارد، به اجرا بگذارد.

علي‌اكبر جوانفكر در بخشي از يادداشت خود در وبلاگ شخصي‌اش نوشت: بيش از يك ماه از مطرح شدن موضوع مدرك تحصيلي آقاي كردان وزير كشور سپري شده و طي اين مدت انتظار مي‌رفت كه ايشان مستندات لازم را براي اثبات صحت و درستي مدرك دكتراي خود به وزارت علوم ارائه كند اما متأسفانه تاكنون چنين اقدامي صورت نگرفته است.

حال مشخص نيست كه آيا جوانفكر موضع شخصي خود را مطرح كرده يا پس از مشاوره با رئيس‌جمهوري به نوشتن اين مطلب مبني بر لزوم كناره‌گيري كردان از وزارت كشور اقدام كرده است؟منبع:همشهري
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: