کد خبر:۸۸۳
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۸۷ - ۰۷:۱۱
تعداد بازدید: 1223
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
ساعی: نتوانستیم از نظر روانی خود را آماده المپیک کنیم
در شرایطی که کاروان ورزش ایران در المپیک در حد فاجعه عمل کرد، طلای ساعی در تکواندو تا حدودی -هر چند بسیار کم- از ناراحتی ورزش دوستان ایرانی کم کرده ...
هادی ساعی معادل افتخار ورزش ایران است. در شرایطی که کاروان ورزش ایران در المپیک در حد فاجعه عمل کرد، طلای ساعی در تکواندو تا حدودی -هر چند بسیار کم- از ناراحتی ورزش دوستان ایرانی کم کرده و حالا که ورزشکاران ایرانی سخت ترین انتقادها را تحمل می کنند، ساعی مورد تقدیر همه قرار گرفته است. او فعلاً طلایی ترین ورزشکار ایران است. ¦

¦این روزها هر ورزشکار ایرانی که در المپیک شرکت کرده در حرف هایش از مشکلات روحی به عنوان یکی از دلایل باخت اش یاد می کند. به نظرت این مشکل شخصی بوده یا اینکه در کل سیستم ورزش وجود داشته.
اینکه ورزشکار بی روحیه است به ساختار ورزش برنمی گردد. خود ورزشکار باید می دانست که المپیک چه میدان مهمی است و باید از نظر روحی برای حضور در این مسابقات آماده شود.
¦اما تقریباً اکثر ورزشکاران ایرانی اعتراف کردند مشکل روحی داشتند.
حداقل من که این مشکل را نداشتم. تعارف که نداریم. ورزشکاران ما نتوانستند از لحاظ روانی خودشان را برای المپیک آماده کنند و این دلیل اصلی باخت آنها بود.
¦البته مشکلات مالی هم چندان بی تاثیر نبود.
خدا را شکر که من مشکل مالی نداشتم و به نظرم امسال فدراسیون های ورزشی تا جایی که توانستند به وضع مالی بچه ها رسیدگی کردند. شما این حرف را از کجا آوردید؟
¦مثال های زیادی هست. مسعود حاجی آخوند زاده گفته از مادرش پول قرض می گرفته و باید خانه اش را بفروشد تا بدهی هایش را پرداخت کند.
خب چرا نیامد مشکلاتش را با ما مطرح کند. او می توانست بیاید با ما صحبت کند.
¦البته او از نظر روحی به هم ریخته و ادعا می کند چون مدال نگرفته مثل یک مجرم با او برخورد می کنند.
من هم قبول دارم که برخورد ها با ورزشکاران بسیار بد بود. همین نفراتی که الان کوبیده می شوند، می توانند در المپیک های بعدی برای ایران مدال آور باشند.
¦واقعاً چنین چیزی امکان پذیر است؟
چرا که نه. میانگین سن کاروان ایران پایین بود و می توانیم روی همین ورزشکاران دوباره سرمایه گذاری کنیم.
¦به تکواندو هم انتقاد وارد شد به خصوص رضا نادریان. خیلی ها گفتند نادریان بی تجربه چرا به المپیک رفته و باید بهزاد خداداد به جای او اعزام می شد.
اتفاقاً رضا ورزشکار خوبی است. خیلی ها بودند که تجربه بسیار بیشتری از نادریان داشتند اما در پکن باختند.
¦این داستان اختلاف شما با رضا مهماندوست چیست؟
هیچ چیز. شما چرا می خواهی سوالات حاشیه ای بپرسی؟
¦بحث حاشیه نیست. صحبت های زیادی در مورد بازی فینال و نحوه کوچنگ مهماندوست مطرح شده بود. او هم گفته که من ساعی را بعد از رفتن به یک وزن بالاتر دوباره احیا کردم.
این هم از آن حرف هاست. حتماً ایشان در یک دنیای دیگر بودند. من چهار سال قبل هم هادی ساعی بودم. هشت سال قبل هم ساعی بودم. اگر قرار به احیا کردن من باشد، این مربیان قبلی بودند که مرا احیا کردند نه آقای مهماندوست.
¦در مورد تغذیه هم صحبت کنیم. انتقادهای زیادی نسبت به تغذیه ورزشکاران ایرانی وارد شد. خیلی ها دوست دارند بدانند قهرمان المپیک اصلاً به تغذیه اش اهمیت می دهد؟
صددرصد. من سعی می کنم روزهای نزدیک مسابقه بیشتر کربوهیدرات مصرف کنم و مواد پروتئینی را کم می کنم.
¦پس مثل بعضی ورزشکاران سراغ کشک و مغزبادام نمی روید.
اتفاقاً کشک برای ورزشکاران خیلی هم خوب است.
¦اما این دلیل نمی شود که نظارتی روی تغذیه ورزشکاران نباشد.
ببینید. آنجا کسی نمی آمد ورزشکار را دنبال کند ببیند چی خورده، چی نخورده. خود ورزشکار باید به فکر تغذیه اش باشد به خصوص کشتی گیران که خیلی روی این مسائل تاکید دارند.
¦هنوز با کمپانی آدیداس قرارداد داری؟
بله. قراردادم چهارساله است.
¦از نظر مالی که تامینت می کند؟
خدا را شکر درآمدش طوری است که خرج آدم دربیاید.
¦به این نکته توجه کرده ای که قهرمانی تو در المپیک از طرف حزب های مختلف با برخوردها و برداشت های سیاسی روبه رو شد.
من ورزشکار هستم و به این مسائل کاری ندارم شما هم اینقدر سراغ مسائل حاشیه ای نروید.
¦اما تو عنوان یک نماینده اصلاح طلب را یدک می کشی ضمن آنکه مثلاً هنگام تقدیر شهردار تهران از تو عملکرد رئیس سازمان تربیت بدنی هم مورد نقد قرار گرفت.
ببخشید من پشت خطی دارم. خیلی هم سرم شلوغ است. باید بروم شهرستان. ان شاءالله بعداً با هم صحبت می کنیم.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: