کد خبر:۸۷۶
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۸۷ - ۰۶:۴۹
تعداد بازدید: 1486
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
فناوری نوین قهرمان المپیک شد
لباس های دیجیتالی که برگزار کنندگان مراسم افتتاحیه المپیک به تن کرده بودند. شاید یکی از بهترین بخش های مراسم افتتاحیه المپیک بخشی بود که بیش از دو هزار چینی، با پوشیدن لباس های دیجیتالی روی صحنه آمدند
افتتاحیه «المپیک 2008 پکن» در حضور 91 هزار نفر در ورزشگاه ملی چین موسوم به «آشیانه پرنده» برگزار شد. در اوج این نمایش، ژیمناستی که قرار بود مشعل المپیک را روشن کند در فضا قدم زد، سپس آرام آرام به شکل شناور پایین آمد و روی دیوار استادیوم جا گرفت تا آتش را از پایین به سمت بالا روانه کند و مشعل را روشن کند. کلیه اتفاقات به کمک سیستم دیجیتالی ویژه ای صورت گرفت که به انتهای طنابی که این مرد را نگه داشته بود، نصب شد و با سیستم نور و صدای پخش شده در فضا هماهنگ می شد. بسیاری از سران دنیا هم در این مراسم حضور داشتند. تعداد تماشاگران تلویزیونی این مراسم چهار میلیارد نفر در سراسر دنیا تخمین زده شد. در مراسم افتتاحیه که تنها به کمک فناوری های دیجیتالی انجام شد، چکیده ای از تاریخ پنج ساله چین، از دیوار بزرگ گرفته تا عروسک های خیمه شب بازی و فضانوردان به نمایش درآمد. نمایش دهندگان در هر قسمت حدود 2008 نفر بودند و در کل، 15 هزار نفر این مراسم را اجرا کردند. هدایت این افراد را «ژانگ ییمو» کارگردان شهیر چین به عهده داشت که اغلب فیلم هایش به دلیل نشان دادن مشکلات چین گرفتار سانسور می شود. در این مراسم 30 هزار مورد آتش بازی و جلوه های ویژه صوتی به صورت مجزا انجام شد. در ابتدای مراسم، 2008 نفر همنوا بر طبل های دیجیتالی خود کوبیدند. سپس یک ماکت غول پیکر از کره زمین از کف ورزشگاه بیرون آمد و آکروبات ها روی آن راه رفتند. در نهایت، «لی نینگ» اولین فوق ستاره تاریخ المپیک چین از فضای بالای ورزشگاه به پایین فرود آمد. او که به سیم های نامرئی با حسگرهای دیجیتالی وصل شده بود، طوری گام برمی داشت که انگار دارد در فضا راه می رود. چین 40 میلیارد دلار صرف زیرساخت های المپیک کرده است.

در المپیک 2008 تلویزیون های دیجیتالی در کنار وبلاگ ها نقش عمده ای در هر یک از بازی ها بر عهده داشتند. دولت چین براساس توانمندی های خود اعلام کرده تمامی مسابقات برگزار شده را به صورت مستقیم روی پایگاه اینترنتی رسمی این مسابقات پخش می کند و این در حالی است که برخی کاربرانی که از تلفن های همراه نسل سوم استفاده می کنند، با پرداخت مبلغی مشخص می توانستند مسابقه مورد نظر خود را در هر مکانی روی تلفن همراه دنبال کنند. در هر یک از ورزشگاه های چین به طور میانگین 20 دوربین پیشرفته کار گذاشته شده بود که پس از دریافت تصاویر بازی ها، آنها را برای دارندگان تلویزیون های دیجیتالی پخش می کرد. البته علاوه بر این دوربین ها، سیستم های ماهواره ای قوی نیز به صورت دائم کلیه مسابقات برگزار شده را زیر نظر داشتند و تصاویر را با کیفیت بالا برای شبکه های اینترنتی و تلویزیونی پخش می کردند.

علاوه بر این چینی ها با استفاده از نوعی فناوری موسوم به PayPass توانستند پیش از برگزاری این مسابقات، بلیت های آن را به صورت الکترونیکی خریداری کنند. طبق برنامه ریزی های بانک مرکزی چین، از این پس تمام کاربران چینی و تایوانی با این فناوری قادر خواهند شد بخش قابل ملاحظه ای از خرید های روزانه خود را انجام دهند.

شبکه NBC Universal برای مسابقات المپیک 2008، سه هزار و 600 ساعت از این مسابقات را در تلویزیون و اینترنت به صورت مستقیم و آنلاین پخش می کرد تا هوادارانی که نتوانستند خود را به پکن برسانند، کلیه مسابقات ورزشی مورد علاقه خود را مشاهده و ورزشکاران را تشویق کنند. در این اقدام، این شبکه تلویزیونی در سایت اینترنتی خود به آدرس NBCOlympics.com لیست کلیه مسابقات ورزشی و آخرین اخبار مربوط به آنها را آورده است تا کاربران پس از انتخاب مسابقه مورد نظر خود بتوانند به صورت مستقیم آن را مشاهده کنند. اگر کاربران موفق به تماشای یکی از مسابقات مورد علاقه خود نشدند، شبکه NBC حالت های مختلف «مستقیم، مورد درخواست و ترکیبی» را روی سایت خود قرار داده است تا با انتخاب هر کدام از آنها هیچ یک از مسابقات ورزشی را از دست ندهند.

گوگل نیز با راه اندازی سرویسی جدید، امکان جست وجوهای اینترنتی از طریق تلفن همراه را در طول مسابقات المپیک 2008 پکن فراهم می کرد. در اقدام جدید گوگل، مشترکان تلفن همراه به راحتی می توانند در سایت اینترنتی گوگل کلیه مسابقات ورزشی مورد علاقه خود را که در المپیک برگزار می شد را جست وجو کنند.

نتایج این جست وجو برای علاقه مندان به مسابقات المپیک شبیه به نتایج جست وجوهای عادی در سایت گوگل بود. در این سرویس جدول زمان بندی کلیه مسابقات المپیک نیز آورده شده است. این جست وجوگر جدید گوگل در 35 زبان عرضه شده و شرکت گوگل برای عرضه خدمات خود در بهترین حالت ممکن، یک سایت اینترنتی دیگر نیز برای مسابقات المپیک 2008 راه اندازی کرده است.

مهم ترین وقایع دیجیتالی که در مراسم افتتاحیه المپیک 2008 پکن روی داد، در زیر آورده شده است.
- دولت چین برای آنکه از برگزاری هر چه بهتر این مراسم اطمینان حاصل کند، قسمت اعظم این آتش بازی ها را به صورت دیجیتالی و با نمایش سه بعدی نورها در هوا انجام داد. این آتش بازی دیجیتالی برای تماشاگران تلویزیونی سراسر دنیا و تماشاچیان LCD بزرگ داخل ورزشگاه پخش شد. بخش قابل توجهی از این آتش بازی ها با جلوه های ویژه کامپیوتری ساخته شده بود. چینی ها برای تهیه این جلوه های ویژه دیجیتالی یک سال تلاش کردند. این آتش بازی دیجیتالی به صورت زنده روی تصاویری که با هلی کوپتر گرفته می شد، مونتاژ شد.

- کره دیجیتالی در زیر ورزشگاه قرار گرفته و همراه با نورپردازی ویژه ، در حالی که تعداد زیادی آکروبات روی آن می دویدند، بیرون آمد. این کره دیجیتالی در اصل یک نمایشگر دایره ای بود که تصاویر مختلف را در مقابل همگان به نمایش گذاشت. روی کره دیجیتالی 10 مسیر مشخص ایجاد شده بود تا افراد به صورت عمودی روی آن بدوند.

- نمایشگر بزرگ انعطاف پذیر که در بخش مرکزی ورزشگاه قرار گرفته بود. در اصل باید گفت بار اصلی مراسم افتتاحیه «المپیک 2008 پکن» بر عهده این نمایشگر بزرگ بود که از دو طرف باز شد و گروه های مختلف، برنامه های خود را روی آن اجرا کردند. این نمایشگر شامل یک بخش مرکزی می شد که گروه های اصلی با قرار گرفتن روی آن، برنامه های خود را اجرا می کردند. این نمایشگر که تقریباً به اندازه طول زمین فوتبال بود، با نورهای ویژه و تصاویر مختلف، توجه همه را به خود جلب کرده بود.

- لباس های دیجیتالی که برگزار کنندگان مراسم افتتاحیه المپیک به تن کرده بودند. شاید یکی از بهترین بخش های مراسم افتتاحیه المپیک بخشی بود که بیش از دو هزار چینی، با پوشیدن لباس های دیجیتالی روی صحنه آمدند. این لباس های سبز به چراغ های LED کوچکی مجهز شده بودند که به صورت بیسیم، قابل کنترل بودند و از خود نورهای رنگی منتشر می کردند. لباس های دیجیتالی به پنل های خورشیدی کوچکی مجهز شده بودند و انرژی مورد نیاز خود را از خورشید دریافت کرده بودند.

- صندلی های ویژه که به سیستم تهویه هوا مجهز شده بودند. صندلی هایی که در کلیه ورزشگاه های المپیک 2008 پکن نصب شده اند، به یک سیستم تهویه هوا مجهز بودند. این سیستم با استفاده از حسگرهای ویژه خود می تواند دمای محیط را تشخیص دهد و به دنبال آن، هوای تمیز و متناسب با محیط را برای تماشاچیان منتشر کند. سیستم تهویه مطبوع کلیه این صندلی ها به یک سیستم مرکزی متصل است تا به کمک آن نیز بتوان کنترل دمای محیط را در اختیار گرفت.

- در شهر پکن حدود 70 هزار تاکسی وجود دارد. پلیس چین تمام تاکسی های این شهر را به میکروفن و یک گیرنده GPS مجهز کرده است. میکروفن های کار گذاشته شده دارای قابلیت فعال سازی از راه دور هستند و پلیس در هر لحظه می تواند میکروفن داخل هر یک از تاکسی ها را فعال کند و به صحبت های افراد گوش دهد. GPS داخلی سیستم میکروفن هم موقعیت دقیق تاکسی را برای پلیس مشخص می کند. این سیستم GPS به گونه ای طراحی شده که پلیس از طریق آن می تواند تاکسی مورد نظر را از کار بیندازد. این میکروفن ها از سه سال قبل، هنگام تحویل تاکسی ها به رانندگان روی آنها نصب شده بود.تهيه كننده:میثم لطفی-سرمايه-yahoo.com
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: