کد خبر:۸۴۶
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۸۷ - ۰۶:۲۰
تعداد بازدید: 2048
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
جوانان هیچ ‌گونه بحرانی ندارند!
بیش از 70 درصد از جوانان نماز می‌خوانند، 92 درصد جوانان نذر می‌كنند، 64 درصد جوانان خمس و زكات می‌دهند، 82 درصد جوانان معتقدند كه یافته‌های جدید علمی احكام دینی را تحت‌الشعاع قرار نمی‌دهند، 81 درصد گفته‌اند حاضر نیستند از ایران مهاجرت كنند(!).
محمد اسحاقی معاون مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان دیروز در نشست خبری درباره كار آماری تازه این سازمان مدعی شد جوانان ایرانی هیچ‌گونه بحرانی ندارند و گسست نسلی نیز وجود ندارد و تنها می‌توان تفاوت نسل‌ها را پذیرفت.

مبنای گفته‌های این مسوول سازمان ملی جوانان گویا پیمایش آماری است كه سال 86 با هدف سنجش هویت مذهبی، ملی، جنسی، شغلی و سیاسی انجام گرفته است. اسحاقی در این نشست خبری این آمار را به صورت مكتوب به خبرنگاران عرضه نكرد و تنها به روخوانی این آمار و توضیح و تغییر نتایج آن پرداخت.

معاون مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان گفت: پیمایش صورت‌گرفته در جامعه آماری هفت هزار نفره‌ای بوده است كه تهران، شهرستان‌ها و حتی روستاها را در برمی‌گیرد و سعی شده است كه با مطالعات قبلی نیز ارتباط داشته باشد. اسحاقی ادامه داد: سعی شده است سوالات به گونه‌ای باشد كه جزئیات را دربرگیرد تا در نهایت تحلیل آمارها به نتایج مشخصی منتهی شود.

سازمان ملی جوانان پیش از این نیز درباره ازدواج و جوانان آمارگیری مفصلی انجام داده است كه به صورت كتابچه‌های استانی در 30 جلد و تحت عنوان سیمای جوان به چاپ رسیده است البته آنچه در این كتابچه‌ها مشهود است، خوشبینی است كه مسوولین سازمان نسبت به وضعیت جوانان دارند، خوشبینی كه شاید متاثر از انتخاب خودآگاه و از پیش‌ تعیین شده جامعه آماری باشد. در پیمایش هویت جوانان نیز البته وضع به همین منوال است.

بیش از 70 درصد از جوانان نماز می‌خوانند
پیمایش هویت جوانان به گفته اسحاقی بر مبنای سوالاتی است كه به گونه بخش‌بندی شده طراحی شده است، به نظر می‌رسد این سوالات به نحوی تنظیم شده‌اند كه میزان اعتقادات جوانان شركت‌كننده در این نظرسنجی را سنجش كند.

اسحاقی در پایان هر كدام از این گزینه‌ها شرح مبسوطی از آیات و روایات و كتاب‌های آیت‌الله مطهری ارائه می‌داد تا ثابت كند جوانان كشور دچار هیچ‌گونه بحران اعتقادی نیستند. اولین این سوالات چنین است: آیا به طور منظم نماز می‌خوانید كه بیش از نیمی از جوانان پاسخ مثبت داده‌اند و 31 درصد گفته‌اند نماز می‌خوانند اما نه به‌طور منظم و 6 درصد هم گفته‌اند وقتی دچار ناراحتی‌های روحی می‌شوند نماز می‌خوانند و دست آخر فقط 4 درصد از جوانان نماز نمی‌خوانند.
بنا بر نظرسنجی سازمان جوانان 90 درصد از جوانان به وجود خداوند اعتقاد كامل دارند و 10 درصد باقی‌مانده تنها برخی اوقات شك می‌كنند. 84 درصد جوانان با امر به معروف و نهی از منكر موافقند. 90 درصد جوانان بین علم و دین تقابلی نمی‌بینند، 70درصد جوانان مخالف جبر هستند و اختیار را قبول دارند. 92درصد جوانان نذر می‌كنند، 64 درصد جوانان خمس و زكات می‌دهند. اسحاقی از آمار اعتقادی نتیجه گرفت كه بیشتر جوانان كاملا معتقد هستند و هیچ‌گونه مشكل اعتقادی ندارند. البته او هیچ‌گونه توضیحی نداد كه این جامعه آماری تا چه حد می‌تواند به تمامی جوانان ایرانی تعمیم پیدا كند.

77 درصد جوانان دست دادن با غیرمحارم را گناه می‌دانند
محمد اسحاقی در بخش دیگر گفته‌هایش تبعات دینداری را شرح داد و به سوالاتی پرداخت كه در این پیمایش به قصد دریافت پیامدهای دینداری در جوانان طرح شده بود.
سوالاتی مانند اینكه دست دادن با غیرمحارم را قبول دارید یا نه. در پاسخ به این سوال 77 درصد چنین كاری را درست ندانسته‌اند. هرچه هست در دیگر گزینه‌ها نیز مشخص شد، 82 درصد جوانان معتقدند كه یافته‌های جدید علمی احكام دینی را تحت‌الشعاع قرار نمی‌دهند، 93 درصد پایبندی بشر به اخلاقیات را توامان با دینداری قبول دارند و 78 درصد دینداری را در همه زمینه‌ها و شرایط ضروری دانسته‌اند. با این همه 30 درصد از جوانان نیز معتقدند كه مذهب برای انسان محدودیت ایجاد می‌كند.

بیشتر جوانان از ایرانی بودنشان خوشحالند
بخش دیگری از این پیمایش درباره هویت ملی جوانان است كه به اعتقاد اسحاقی نشان می‌دهد كه جوانان ایرانی كاملا میهن‌دوست هستند. آنگونه كه بیش از 80 درصد جوانان در پاسخ به این سوال كه: ای كاش در كشوری غیر از ایران به دنیا می‌آمدند، جواب منفی دادند. 81 درصد گفته‌اند حاضر نیستند از ایران مهاجرت كنند، 85 درصد جشن نوروزی را دوست می‌دارند و 76 درصد از موسیقی سنتی لذت می‌برند. جالب اینجاست كه در تمامی این تحلیل‌ها و سنجش‌ها زنان هویت راسخ و استوارتری دارند.

هیچ بحرانی وجود ندارد
وضعیت جوانان در بخش‌های دیگر این پیمایش نیز بنا بر گفته‌های معاون تحقیقات سازمان ملی جوانان كاملا راضی‌كننده است. بنا بر این آمارها جوانان ایرانی از وضع و حال خود ابراز رضایت كرده‌اند، 79 درصد آنها برای رسیدن به شغلی كه دوست دارند برنامه‌ریزی كرده‌اند، 80 درصد جوانان استعدادهای خود را شناخته‌اند تنها نكته آزاردهنده این است كه 19 درصد جوانان كه بیشتر دختر هستند از جنسیت خودشان چندان راضی نیستند و این در حالی است كه 79درصد جوانان به مواضع سیاسی‌شان فكر كرده‌اند، گرچه 64 درصد به سیاست اهمیت نمی‌دهند.

محمد رزاقی در پایان با خوش‌بینی اعلام كرد كه جوانان ایرانی از هیچ‌گونه بحرانی رنج نمی‌برند و اگر نمره چهار را برای هویت در نظر بگیریم، جوانان ایرانی در هویت دینی نمره 23/3 و در هویت ملی نمره 20/3 می‌گیرند. گفتنی است در دوره پیشین سازمان ملی جوانان و در زمان ریاست رحیم عبادی، نظرسنجی‌هایی در همین زمینه‌ها انجام گرفت كه نتایج كاملا متفاوتی داشت. شاید بتوان گفت كه جوامع آماری در دوره‌های مختلف دچار تحولات بزرگی شده‌اند.منبع:كارگزاران
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۱۱ - ۱۳۸۷/۰۶/۱۵
0
0
برو بابا، احتمالا ایشون مریض هستند
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: