کد خبر:۸۳۱
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۸۷ - ۱۷:۳۶
تعداد بازدید: 2876
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
مشکلات اقتصادي مانع اصلي ازدواج نيست
آدرس غلط به جوانان داده‌ايم
سن ازدواج دختران روز به روز بالاتر رفته و حالا آمار جوانان مجرد تبديل به بحراني اساسي شده است. 14 ميليون جوان مجرد يعني 14 ميليون بمب آماده انفجار...
""دخترم را تا 30 سالگي شوهر نمي‌دهم. مي‌خواهم درس بخواند و هر کاري که دوست دارد انجام دهد. ناني که مي خواهد شوهرش به او بدهد خودم مي‌دهم و لازم نيست منت شوهر بکشد. هيچ خواستگاري حق ندارد در خانه ما را بزند ...""

حتما تا به حال اين سخنان را چندين بار و از زبان برخي والدين شنيده ايد... شايد فکر کنيد که تنها دختران يکي يک دانه اينچنين نزد والدين خود عزيز هستند و آسمان آنقدر تنگ نظر بوده که در عالم هستي تنها يک بار سوراخ شده است و دختر ايشان روي زمين افتاده است! اما جالب است بدانيد اين نظريات گهربار گاه حتي از سوي پدراني صادر مي‌شود که سه دختر پشت سر هم و دم بخت دارند.

کم کم تابوي بد بودن ماندن دختر بيشتر از 20 سال در خانه پدر شکسته و سن ازدواج دختران روز به روز بالاتر رفته و حالا آمار جوانان مجرد تبديل به بحراني اساسي شده است. 14 ميليون جوان مجرد يعني 14 ميليون بمب آماده انفجار...

شايد تقصير طرز تفکر خانواده‌ها بود که پنداشتند ازدواج به درس دخترشان لطمه‌ مي‌زند، شايد تقصير دامادهايي بود که قول دادند تا هرجا که عروس‌ خانم تمايل داشت مخلصش باشند و در امر شريف تحصيل پشتي‌بان او اما به قول معروف چهارپاي زحمت کششان که از پل گذشت تمام قول‌ها فراموش شد، شايد تقصير رشد تجملات و سخت‌تر شدن شرايط ازدواج و مشکلات اقتصادي و ... بود و چندين شايد ديگر که دست به دست هم داد تا همه يادشان برود که پيامبر(ص) فرمود:" در اسلام هيچ چيز نزد خدا محبوب‏تر از خانه‏اى نيست كه با ازدواج آباد شود."

بحران ازدواج در آقايان نيست

امير حسين بانكي پور، کارشناس مسائل خانواده و استاد دانشگاه درباره آمار جوانان مجرد مي‌گويد: " اگر براي خانم‌ها سن ازدواج را 17 سال به بالا و براي پسران‌ 20 سال مد نظر قرار دهيم، به ‌14 ميليون جوان مي‌رسيم كه در سن ازدواج قرار گرفته‌اند. ضمن اين كه ‌2 ميليون نفر از اين 14 ميليون جوان از سن ازدواج نيز گذشته‌اند."

وي مسائلي که در حال حاضر در کشور به عنوان بحران مطرح مي‌شود مثل کنکور، اشتغال و مسکن را اصلا قابل قياس با معضل ازدواج نمي‌داند و ادامه مي‌دهد:" در حال حاضر 5/1 ميليون جوان پشت کنکوري و 5/3 ميليون بيکار در کشور داريم که همه شان مجرد نيستند. در حالي که 14 ميليون جوان مجرد در کشور وجود دارند که قابل قياس با آمار بي‌کاري و کنکور نيست."

اين روزها هرکس به هر مشکل مالي در هر سطحي برخورد مي‌کند آهي سوزناک از ته دل مي‌کشدو بعد با تاسف بسيار مي‌گويد:" با اين اوضاع و اين همه بدبختي جوانان چطور ازدواج کنند..." آنقدر اين جمله تکرار شد که ترس از مسائل مالي و مشکلات اقتصادي ملکه ذهن جوانان و خانواده‌شان شد. مشکلات اقتصادي از يک‌طرف و رشد تجملات و هزينه هاي سرسام‌آور ازدواج موجب شد تا آدرس غلطي به جامعه داده شود: " مشکلات اقتصادي مهم‌ترين عامل مجرد ماندن جوانان است."

بانکي پور در اين باره معتقد است: "در عين حال که قبول داريم بيکاري و مسکن دو مشکل مهم عدم ازدواج مردان است بايد به دو مسئله توجه کرد. سن ازدواج پسرها در 40 سال پيش 25 سال بوده و در حال حاضر نيز 8/25 است. با توجه به آ‌مارهاي موجود و وضعيت سن ازدواج مردان در سال‌هاي اوليه انقلاب نمي‌توانيم، بگوئيم اين مشكلات بحران ايجاد كرده است."

وي همچنين با بيان اينکه بحران ازدواج در آقايان و نبود امکاناتشان نيست، ادامه مي‌دهد:" مسئله بعد اين است که همانطور که ازدواج بين خانواده هاي متوسط مشکلاتي را به بار آورده است بين خانواده هاي غني نيز مشکل آفرين شده و اين نشان دهنده اين است که تنها عامل اقتصادي باعث به تعويق افتادن ازدواج نمي‌شود. اين مسئله باعث مي‌شود به اين نتيجه برسيم که داريم آدرس غلطي به مردم مي‌دهيم."

اين استاد دانشگاه دليل ديگر اين امر را آمار بيكاري موجود دانست و گفت:" از‌ 5/3 ميليون نفر بيكار در كشور، بيش از‌ 2 ميليون نفر آ‌ن‌ها متأهل هستند. پس نمي‌توان گفت عدم ازدواج به علت نداشتن شغل است."

25 ساله‌ها دير بجنبند خودشان کانون بحران شدند!

اين کارشناس مسائل اجتماعي در ادامه صحبت‌هايش به دو نقطه بحراني در امر ازدواج اشاره کرد و گفت:" نقطه اول خانم‌هاي 25 سال به بالا هستند. در بررسي هاي انجام شده متوجه شديم که متوسط اختلاف سن ازدواج بين دختر و پسر 4 سال است. در بررسي هاي آماري مشخص شد ميزان دختران 27-17 سال با تعداد پسران 32-23 سال برابر است. اما از سن 26 سال به بالا به شدت تفاوت دختران ازدواج نکرده با پسران ازدواج نکرده زياد است. آمار مي‌گويد تعداد دختران در اين سن 2 برابر پسران است."

وي در اين‌باره تصريح کرد:" در عمل با يک مسئله 3 برابر مواجه خواهيم شد. چون پسراني که از سن 31 سال عبور مي کنند رغبت به ازدواج درشان کم مي‌شود. بشتر آنهايي هم که ازدواج مي‌کنند تمايل دارند با سن‌هاي پايين ازدواج کنند."

وي همچنين با اشاره به 500 هزار دختري که از سن 31 سال عبور کرده و ازدواج نکردند و همچنين 500 هزار زني که يک بار ازدواج کرده و طلاق گرفته اند و هر ساله جمعيت بيشتري نيز به آن اضافه مي شود، گفت:" متاسفانه هميشه عادت کرده‌ايم براي مشکلات راحت‌ترين راه حل را انتخاب کنيم. براي حل بحران ازدواج هم ازدواج موقت و مجدد مطرح مي‌شود در حالي که فرهنگ ما اين را نمي‌پذيرد و ازدواج موقت خانواده‌هاي ديگر را نيز به خطر مي‌اندازد و کساني که در دوره‌هاي مختلفي براي مطرح کردن اين امر خيزش برداشتند، اگرچه در زمان خود از رده‌هاي بالاي حکومتي بودند اما با شکست مواجه شدند. فرهنگ ما به اين راحتي ازدواج موقت را نمي پذيرد."

منحني رشد سني و رشد عقلي به هم مي‌رسند

به گزارش خبرنگار برنا، کارشناسان معتقدند براي حل بحران بايد در گروه سني 25 سال به بالا بحث ازدواج همسالان را توصيه کرد. در علم روانشناسي اگر تفاوت سني 5-4 سال است به علت تفاوت در بلوغ سني و عقلي است. افراد بايد از نظر عقلي با يکديگر متناسب باشند. سن عقلي دختران به طور ميانگين 4-3 سال از پسران جلوتر است البته بايد به اين نکته توجه کرد که از 24 سال به بالا اين سن عقلي به هم نزديک مي‌شود. سن عقلي يک دختر 25 ساله به سن عقلي دختر 30 ساله نزديک است. فرضا يک دختر 18 ساله با دختر 23 ساله راحت تعامل ندارد اما 23 ساله با 27 ساله راحت در تعامل هستند.

بانکي پور با بيان نکات بالا ابراز داشت: " دختران در سنين بالا از نظر پختگي عقلي به هم نزديک مي شوند. آنچه گاهي مانع ازدواج همسالان مي‌شود سن شناسنامه‌اي و عقلي نيست بلکه سن طبيعي است.

سن طبيعي همان است که افراد فرضا مي‌گويند شخصي از سنش جوان‌تر يا پيرتر به نظر مي‌رسد و اينکه خانواده‌هاي مي‌گويند که دختر بعد از ازدواج شکسته مي‌شود يا زن بعد از مدتي شادابي اش را از دست مي‌دهد."

شوهر نمي‌کنيد لااقل ورزش کنيد

زن‌هاي ايراني زودتر از بقيه زن‌ها شکسته مي‌شوند و آمارها چندان گوياي اين مطلب نيست که چقدر اين شکسته شدن مربوط به نارضايتي از ازدواج است يا عواملي چون سخت‌کوش بودن زنان در ايران و امر پر مشقت خانه‌داري؛ آنهم با صرف ساعت‌ها از عمرشان در چهارديواري براي اعتلاي خانواده‌اي موفق در يک جامعه ...

اين کارشناس خانواده براي حفظ سن طبيعي دو راهکار پيشنهاد مي‌دهد: اول ورزش کردن و دوم ازدواج اين طبقه از دختران با مرداني که قبلا يک بار ازدواج کرده‌اند و يا همسرشان فوت کرده‌است يا طلاق گرفته‌اند.

وي در اين‌باره توضيح مي‌دهد:" بين ورزش کردن دختران و حفظ شادابي‌شان رابطه معناداري وجود دارد. بايد روي اين مسئله کار شود تا دختران از اين امر غفلت نکنند. در ضمن وضعيت دختران در جامعه امروز با ديروز، از نظر زندگي و نوع خانه داري، تفاوت زيادي کرده و ضريب شکسته شدنشان کمتر شده و اين اتفاق ديرتر مي افتد. راه دوم هم ترويج ازدواج اين طبقه از دختران با مرداني است که يک بار ازدواج کرده‌اند و يا همسران خود را از دست داده يا طلاق گرفته‌اند.

در جامعه نسبت به اين نوع ازدواج نگراني‌هايي وجود دارد و دختران سطح اين ازدواج را پايين مي‌دانند. در حالي که مردي که در سن 34 سالگي يک بار ازدواج کرده است نسبت به مردي که تا 34 سالگي هنوز مجرد مانده است از سلامت روحي و رواني به مراتب بهتري برخوردار است."

دغدغه اصلي شخصيت است ولاغير

در نظر گرفتن امکانات مالي و شغلي خواستگار براي دختران از اهميت بالايي برخوردار است. اين براي خانواده‌هايي که به گفته خودشان از گل نازک‌تر به دخترانشان نگفته‌اند و در پر قو بزرگش کرده‌اند بيشتر اهميت دارد. حالا به جاي اينکه جوهر کار و ميزان توانايي پسران در امر مديريت زندگي مورد توجه قرار گيرد، ميزان دارايي پدرش و اندوخته‌اش توجه مي‌شود.

بانکي پور با اشاره به پژوهش‌هاي انجام شده بين هزار جوان استان اصفهان تصريح کرد:"رتبه اول دغدغه شيوه انتخاب همسر بود که جوانان معتقدند بايد در اين زمينه آموزش‌هايي داده شود. البته اين نگراني در دختران بيشتر از پسران است. اغلب مطالب کتاب‌هايي که در اين رابطه وجود دارد مختص بعد از ازدواج است در حالي که براي مهارت‌هاي قبل از ازدواج کتابي وجود ندارد. براي گرفتن آموزش، جوانان تنها مي‌توانند به روانشناسان مراجعه کنند آنها هم فورا عودت مي‌دهند به مشاوره و تست روانشناسي. درحالي که عده زيادي زير بار اين مسئله نمي‌روند.

وي در همين زمينه به نقش مطبوعات در امر آشنايي‌هاي قبل از ازدواج تاکيد کرده و ادامه مي‌دهد:" خدمتي که رسانه‌ها و مطبوعات مي‌توانند به اين عرصه انجام دهند اين است که نسخه‌هاي عملياتي ازدواج را در اختيار جوانان قرار دهند. مي توان با نشان دادن دلايل طلاق و ازدواج‌هاي موفق مخاطره ازدواج عاشقانه بچگانه را کم کرد."

اين مشاور اولويت ازدواج از نگاه جوانان را در نظرسنجي انجام شده بعد از اقتصاد، حذف تجمل و فرهنگ‌سازي گفت و ادامه داد:" مطبوعات مي‌توانند در زمينه اولويت دوم و سوم کار کنند. فقط بايد مواظب بود که ازدواج و کارهاي طبيعي که مردم انجام مي‌دهند تبديل به مقوله دولتي نشود. بايد مطبوعات تاکيد کنند که ارگان‌هاي دولتي بايد در اين زمينه فعال شوند."

به هر حال مشکل ازدواج در کشور با ساير بحران‌ها مثل مسکن و شغل و ترافيک فرق مي‌کند. حل کردنش بحران، هم آسان است و هم سخت. تنها يک اراده و تلنگر دسته جمعي مي‌خواهد تا مجردها به سمت متاهل شدن سوق داده شوند. در اين بين نبايد فراموش کرد که در دين اسلام، آيات و روايات زيادي براي ترغيب به ازدواج وجود دارد. خداوند در قرآن فرموده است هر کس به دليل ترس از فقر ازدواج نکند به رحمت خدا شک کرده است...پس جوانان عزيز! منتظر يارانه‌هاي تقسيم شده دولت نمانيد و آستين بالا بزنيد!تهيه كننده :مهران صفا
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: