کد خبر:۸۲۴
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۸۷ - ۱۷:۴۳
تعداد بازدید: 3073
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
افزايش آمار مجردها از انكار تا ابرام
به گفته مسئولان بنياد ازدواج، يكي از كمبودهايي كه در كل جامعه احساس مي‌شود، آموزش زناشويي است، البته طرح‌هايي به
مراجعه‌كنندگان به بنياد ازدواج نيازمند خدمات مشاوره‌اي در زمينه‌هاي مختلفي هستند كه از سوي كارشناسان ارائه مي‌شود. با 3تن از اين كارشناسان در مورد نوع كار، نحوه برخورد با افراد مراجعه‌كننده و نيز نوع غالب مسائل و مشكلات اين افراد به گفت‌و‌گو نشسته‌ايم.

فاطمه قلمبر، كارشناس رشته مديريت، 53 ساله و پر انرژي كارش را با علاقه و جديت دنبال مي‌كند. او كه به‌صورت افتخاري با بنياد همكاري مي‌كند، وظيفه اش قلمبر در بنياد، مشاوره قبل از ازدواج و حل اختلافات بين طرفين است.

بهتر است از زبان خودش بشنويم؛ «تجربه زيادي در كارم دارم، با يك جلسه صحبت و از نظر گذراندن رفتار و گفتار طرف مقابل مي‌توانم پي به شخصيت او ببرم و البته احساس من اشتباه نمي‌كند. افراد زيادي را به سرانجام ازدواج رسانده‌ام و خوشبختانه هيچ‌كدام از آنها به شكست و جدايي نينجاميده است. در بنياد، مسئوليت بانوان و مشاوره قبل از ازدواج خانم‌ها را به‌عهده دارم.»

به گفته مسئولان بنياد ازدواج، يكي از كمبودهايي كه در كل جامعه احساس مي‌شود، آموزش زناشويي است، البته طرح‌هايي به بنياد و دولت ارائه شده است، ولي بدون كمك ‌رسانه‌ها نمي‌توان به هدف رسيد. بنياد از نظر مالي جهت پيشبرد اهداف خود كمبودهايي دارد كه به‌نظر من بايد از سوي ارگان‌ها و سازمان‌هايي همچون شهرداري، وزارت كشور و... مورد حمايت قرار گيرد.

ما به‌نام بنياد از دولت انتظار كمك مالي نداريم ولي جهت تحكيم خانواده شديداً نيازمند حمايت دولت هستيم. قلمبر مي‌گويد از جمله طرح‌هايي كه من دارم، راه‌اندازي تورهاي يك روزه براي متاهلين و مجردين عضو بنياد است و يقين دارم كه اين طرح ما را در جهت رسيدن به هدف كه بالا بردن ازدواج‌هاي موفق است، ياري مي‌رساند و اطمينان دارم كه اعضا از آن استقبال مي‌كنند.

ولي از سوي ديگر مديرعامل بنياد نظري غير از اين دارد و با در نظر گرفتن شرايط خاص حاكم بر جامعه و وجود ضوابط و محدوديت‌هاي اماكن، توسعه جلسات داخل بنياد را پيشنهاد مي‌كند.

پس از اين خانم مشاور به سراغ مكبري، يكي ديگر از كارشناسان مرد بنياد رفتم. نظر مكبري را در مورد شرايط گزينش افراد مراجعه‌كننده پرسيدم؛ «پسر مي‌بايست 2 تا 7 سال بزرگتر از دختر باشد و اين در مورد افراد مجردي كه تابه حال ازدواج نكرده‌اند صدق مي‌كند، اما در مورد افرادي كه در سنين بالا قصد ازدواج دارند و يا قبلاً ازدواج كرده‌اند 10-5 سال فاصله سني لازم است.»

ما قبلاً از هر موردي كه براي ازدواج مي‌آمدند ثبت نام مي‌كرديم ولي از پايان سال 86، كار گزينش خود را آغاز و از همان هنگام ثبت نام افراد را از فيلتر گذرانده و از كساني كه از نظر بنياد شايسته تشكيل زندگي نباشند ثبت نام به‌عمل نمي‌آوريم.»

در مورد رسيدگي به پرونده‌هاي افراد مراجعه‌كننده براي ازدواج قلمبر مي‌گويد: «پرونده‌ها بعد از بررسي از سوي كارشناسان به من عودت داده مي‌شود، بعد از مطالعه‌اي دقيق روي پرونده مورد نظر و صحبت حضوري با صاحب پرونده، نظر نهايي را به صراحت ابراز مي‌كنم. معيارهاي ما در تطابق پرونده‌ها بر حسب شرايط سني، تحصيلات، شغل، درآمد، مسكن و... است. بعضي از پرونده‌ها كه در كارشناسي اوليه تاييد شده‌اند، در اين مرحله ممكن است برگردانده شوند.»

در اين مورد به‌نظر مكبري 50درصد گزينش افراد هم‌شأن توسط بنياد انجام مي‌شود و اما در ارتباط با شناخت طرف مقابل اين وظيفه بر عهده افراد و خانواده‌هاي آنان است. گزينش افراد از سوي بنياد بر حسب سن، تحصيلات، شغل و درآمد طرفين، نوع مسكن، اجراي فرايض ديني، سالم بودن از احتمال آلودگي به هر نوع مواد‌مخدر، عفاف و پوشش، سابقه ازدواج، شرايط جسماني و... (كه در پرسشنامه از طرفين درخواست مي‌شود) صورت مي‌گيرد.

اين در شرايطي است كه افرادي كه از اسفند‌ماه سال 86 تا پايان ارديبهشت امسال از سوي بنياد ازدواج اقدام به خواستگاري كرده‌اند و نظر موافق خود را براي مواجهه حضوري ابراز داشته‌اند، 240 نفر هستند.»2 كارشناس در ارتباط با همكاري مشاورين و متخصصان بيرون از بنياد جهت كمك فكري به افراد و افزايش شناخت آنان هم‌نظر و هم‌سو هستند.

مكبري مي‌گويد: «بنياد از همكاري چنين افراد اهل فني، استقبال مي‌كند. خصوصا كه كار آنان در جهت رضاي خدا بوده و به‌طور رايگان همكاري مي‌كنند. ارجاع افراد داراي مشكلات حاد كه بنياد توان و نيروي كافي براي حل آنها ندارد، به اين قبيل متخصصان، مي‌تواند بخش مهمي‌از مشكلات بنياد در اين زمينه را حل كند.

مشاوره پيش از آشنايي

توسلي، كارشناس علوم تربيتي و آموزش خانواده يكي ديگر از كارشناسان بنياد است. از او با توجه به حوزه تخصصي‌اش در مورد بيشترين اضطراب‌ها و نگراني‌هاي افرادي كه ازدواجشان به تأخير افتاده، سؤال مي‌كنم. او  مي‌گويد: «اضطراب‌ها در سنين بالا شديد نيست. اكثر كساني كه مراجعه مي‌كنند ريلكس هستند. نگراني جزئي آنان در انتخاب همسر است، در اينكه هم شأنشان باشد.» مي‌پرسم: «اين نگراني در مورد خانم‌ها بيشتر است يا آقايان؟» مي‌گويد: «البته در مورد خانم‌ها بيشتر است.»

  • برطرف نشدن نيازهاي غريزي، چه صدماتي به سلامتي روحي- رواني و جسمي‌اين‌گونه افراد وارد مي‌كند؟

بستگي به اعتقادات و نوع نگرش افرادي دارد كه به اينجا مراجعه مي‌كنند. اگر ديد ماوراي طبيعي و معنوي آنها بالا باشد، غرايز خود را مي‌توانند مهار كنند.

  • آيا چنين افرادي ممكن است براي نجات از اين وضعيت به سيگار و يا مواد‌مخدر پناه ببرند؟

ديده شده است. من طرفدار تحقيقم. اگر شخص عزت‌نفس، خودباوري، اعتماد به نفس و درك صحيح و واقعي از جامعه و والدين، به‌صورت نظري و عملي داشته باشد، كمتر به مواد‌مخدر روي مي‌آورد و كمتر دچار بيماري روحي مي‌شود. اما اين قبيل مشكلات نيز مي‌تواند به وجود بيابد و مواردي نيز ديده شده است.

  • فكر مي‌كنيد تجرد و تنهايي اين افراد تهديدي براي خانواده‌ و جامعه است؟

بله. از اين لحاظ كه ممكن است احساس سرخوردگي و پوچي و بيهودگي در خود داشته باشند، احتمالاً باعث درگيري و نزاع‌هاي خانوادگي مي‌شوند. اگر اوقات فراغت و تنهايي را خانواده‌ها نتوانند كامل كنند، براي هر دو- خانواده و جامعه - تهديد به حساب مي‌آيند.

  • تاثير تجرد در ساير ابعاد زندگي اين افراد چيست؟ مثلا رضايت شغلي اين قبيل افراد چگونه است؟

اين افراد اغلب كار خود را به نحو مطلوب و عالي نمي‌توانند انجام دهند و اين هم براي جامعه و هم براي خانواده يك تهديد است. اين افراد بايد با توجه به شرايط امروز و ميزان درآمد خود از خواسته‌هاي اقتصادي‌شان چشم‌پوشي كنند.

  • محدوديت‌ها و نگراني‌هاي شغلي اين افراد بيشتر چيست؟

بستگي به نگرش و توقعات غيرمنطقي خانواده، اطرافيان و دوستان دارد. خانواده‌ها توقع زيادي از فرزندان خود دارند و اين باعث سرخوردگي آنان مي‌شود و به دنبال آن احساس پوچي، بيهودگي و ناامني به آنان دست مي‌دهد.

  • دختر مجردي كه تا به‌حال ازدواج نكرده آيا ازدواج موقت مي‌تواند روشي سالم براي پايداري زندگي او باشد؟ و رواج آن‌ را به صلاح جامعه مي‌دانيد ؟

به نگرش خانواده و ساز و كارهاي جامعه بستگي دارد. ما بر اين عقيده‌ايم كه اگر دست‌اندركاران جامعه با به‌كارگيري شيوه‌ها و روش‌هاي بسيار دقيق و كارشناسي شده عمل كنند، مي‌تواند براي جامعه مؤثر و مفيد باشد.

  • دولت چگونه مي‌تواند پيامدهاي سوء اين مسئله را كنترل كند؟

در اين امر تيم پزشكي، سازمان ثبت احوال و كارشناسان تماماً بايد درگير شوند تا كار قانونمند شود. اگر در جامعه اين مسئله با توجه به  روال  قانوني شكل بگيرد مي‌تواند بسياري از نگراني‌ها و مشكلات روحي و اخلاقي جوانان را كاهش دهد.  آمار مجردين بالاست. با  پنهان كاري و انكار اين واقعيت نمي‌توان مشكل را حل كرد. اين موضوع بسته به نوع نگرش جامعه و خصوصيات اخلاقي و ديني، نگراني ايجاد مي‌كند.تهيه كننده::حوریه رحیمی-همشهري

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: