کد خبر:۷۸
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۳۸۷ - ۱۴:۳۵
تعداد بازدید: 1017
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
براي جذب منابع بيشتر بازارهاي اسلامي
غرب و بانك‌داري اسلامي: عميق‌ترين موقعيت‌هاي سرمايه گذاري
بازار بانك‌داري اسلامي كه دريافت ربا در تبادلات و معاملات مالي را ممنوع كرده است در حال حاضر حدود 600 ميليارد دلار است. اين بازار موقعيتي فعال و پر انرژي در سطح جهاني دارد و پيش بيني شده تا سال 2012 هر سال 20 درصد رشد را شاهد باشد و اين مقدار حداقل دو برابر سريع‌تر از بانك‌داري رايج در سطوح كلان است
مدت زيادي است كه غربي‌ها براي بانك‌داري اسلامي طرح و برنامه دارند و در سال‌هاي اخير سرعت بيشتري به آن داده‌اند. سردمدار آنان كشور انگليس است كه در خاور ميانه نيز سابقه طولاني استعماري دارد. طبيعي است كه بايد بوي پول شنيده باشند يا دليلي مادي در اين بين وجود داشته باشد. از ظاهر امر برمي‌آيد كه راه و روش اسلامي را نمي‌پسندند و براي آن در بازار و بين مشتريان غربي خود جايي نمي‌بينند اما ظاهرا تعدادي مشتري مسلمان دارند كه پول زيادي هم دارند و حاضر نيستند كه با روش‌هاي آنان كنار بيايند و پول خود را به دست آنان بسپارند.

موسسه فايننشيال تايمز به همراهي بانك اچ.اس.بي.سي و ديگران دوره‌اي در شهر لندن در تاريخ 7 نوامبر 2007 راه انداخته‌ بودند كه ترجمه متن توجيهي آن بسيار گويا است. در ادامه ترجمه متن قرار دارد:

فايننشيال تايمز مفتخر است كه اعلام دارد كنفرانسى در شهر لندن به كمك موسسه اچ.اس.بي.سى و مجله دِبنكر درباره سرمايه گذارى و ماليه اسلامى برگزار مى‌كند. هدف از برگزاري اين سمينار تحقيق و ارايه گزارش حول بانك‌داري اسلامي در سال 2007 است.

محل برگزاري سمينار شهر لندن و تاريخ آن 7 نوامبر 2007 است. در آن مهره‌هاي اصلي و خبرگان معتبر غامض‌ترين مسايل بانك‌داري اسلامي كه به سرعت در حال پيشرفت است از سراسر جهان شركت مي‌كنند. سمينار موسسه فايننشيال تايمز آخرين اطلاعات تجاري و مالي را در بازار بررسي كرده و به كشف شناسايي عميق‌ترين موقعيت‌هاي سرمايه گذاري مي‌پردازد.

بازار بانك‌داري اسلامي كه دريافت ربا در تبادلات و معاملات مالي را ممنوع كرده است در حال حاضر حدود 600 ميليارد دلار است. اين بازار موقعيتي فعال و پر انرژي در سطح جهاني دارد و پيش بيني شده تا سال 2012 هر سال 20 درصد رشد را شاهد باشد و اين مقدار حداقل دو برابر سريع‌تر از بانك‌داري رايج در سطوح كلان است. اين زمينه احتمال جذب منابع بيشتري را از بازارهاي اسلامي و غير اسلامي دارد.

نوآوري و اختراع محصولات جديد مالي و پولي در حالي با سرعت به پيش مي‌رود و سردمدار آنان رشد انبوه در زمينه وام و اعتبارات اسلامي است كه مراكز مالي دنيا با آشفتگي و به هم ريختگي به رقابت با مراكز مالي اسلامي مي‌پردازند. مجموع وام‌ها و اعتبارات اسلامي به بيشترين رشد سالانه خود به ميزان خارق‌العاده‌ي 33 درصد رسيده و در سال 2006 21 ميليارد دلار شده است. اين ميزان متاثر از متغيرهاي سياسي و اقتصادي و تقاضاي بسيار براي گردش سرمايه با رعايت شريعت اسلام است.

اين صنعت پيش بيني مي‌شود كه همچنان به رشد و فعاليت خود در سال‌هاي آتي ادامه دهد و در شاخه‌هاي مختلف تجارت نقش آفرين شود و بانك‌هاي سرمايه گذاري بيشتري تاسيس كند و به استخدام نيروي انساني خبره در اين زمينه بپردازد و محصولات خود را گسترش دهد. . . .

در كنار اين سمينار يك نمايشگاه هنر اسلامي نيز برگزار مي‌گردد كه ورود به آن براي تمام شركت كنندگان آزاد است.

مشاهده ميشود كه اهميت آنرا غربيان با اعداد و ارقام بيان مي كنند و از شعار هم پرهيز دارند. كمترين زيان شعار دادن، گمراه كردن خود و ديگران و دور ماندن از منافع مالي است. منبع : راه راست
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: