کد خبر:۷۵۵
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۸۷ - ۱۷:۵۷
تعداد بازدید: 2325
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:
اجازه کودتای فرهنگی نمی دهیم
ظاهراً مسوولان فرهنگی به خصوص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در یک سالی که از دولت نهم مانده است قصد دارند شفاف تر از گذشته سیاست هایی خود را اعلام و اجرا کنند..
ظاهراً مسوولان فرهنگی به خصوص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در یک سالی که از دولت نهم مانده است قصد دارند شفاف تر از گذشته سیاست هایی خود را اعلام و اجرا کنند. تشریح این مواضع به ویژه در چند ماه اخیر از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان برنامه های کاربردی در شکل های مختلف اعلام بوده است.

محمدحسین صفار هرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح روز پنجشنبه 31 مرداد که در سمینار توجیهی نخستین جشنواره سراسری هنری عدالت و امید سخن می گفت؛ از ایجاد الگوی دائمی فرهنگی خبر داد و گفت: «تمهید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تامین آینده این نظام است و الگوی فرهنگی ما، یک نشانه دائمی در تقویم نظام جمهوری اسلامی خواهد بود. اگر هم درگذشته اشتباهاتی رخ داده، در آینده نخواهد افتاد و مطمئن هستم که اجازه کودتای فرهنگی به کسی داده نخواهد شد.»

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی : «در هیچ دوره ای، کسانی مسوولیت مدیریت فرهنگی این کشور را در دست نخواهند گرفت که دنبال خلاف این مساله باشند چون ریشه های فرهنگی حاکم برنظام ها و دولت ها نمی تواند متفاوت باشد. دولت ها جابه جا می شوند ولی جریان عمومی حاکم برکشور تغییر نمی کند. یک سرسوزن کسی حق ندارد تخطی کند. در جمهوری اسلامی روح حاکم فرهنگی مضامین و باورهای اسلامی است؛ اگر درگذشته هم با شلختگی اشتباهاتی رخ داده در آینده اتفاق نخواهد افتاد.»

در این جلسه که با حضور مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد صفار هرندی خطاب به همکاران خود گفت: «در سه سال گذشته با تنش ها و حرکات غیر متعارف در برخورد با دولت همراه بوده ایم. در این فضا جامه خدمتگزاری را به تن کردید و درمقابل برخی تحریکاتی که از جوانب مختلف صورت می گرفت و می گیرد، خیلی گوشتان به این حرف ها نبوده و مسیرتان را ادامه داده اید و ان شاءالله مورد عنایت حضرت ولی عصر(عج) باشید و بدانید که مدل و الگویی که در پایان این دوره در حوزه فرهنگ به جا خواهد ماند یک نشانه دائمی در تقویم نظام جمهوری اسلامی در حوزه فرهنگ خواهد بود. این وزارتخانه یک تعریف دارد و براساس آن، وظیفه ما این است که به مردم خوراک مناسب فرهنگی در زمینه های مختلفی چون کتاب، موسیقی، فیلم سینمایی، رمان و... ارائه بدهیم. در حقیقت مضمون عام کاری ما این است.»

به گزارش فارس،صفار هرندی با اشاره به برخی از نشانه های ظهور گفت:«وقتی ما در تیم ظهور قرار گرفته ایم توسعه فرهنگی و معرفتی را دنبال می کنیم اینگونه است که یک وقت اقتضا می کند هر کسی در هر کاری بر حسب وظیفه شمشیر گیرد و وارد صحنه شود.ما باید تمهیدات مختلف فرهنگی و هنری را به صورت تیری در مقابل دشمنان امام زمان (عج) پرتاب کنیم.»

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اهداف در حوزه فرهنگ و هنر باید مبتنی بر گفتمان اصلی عصر انتظار یعنی عدالت و امید باشد: «این گفتمان باید در قالب فرهنگ و هنر جلوه کند، باید ببینیم مثلاً ما چند فیلم درست کرده ایم که بتوانند عدالت و امید را نشان دهند؟ آن هم درشرایطی که انقلاب ما؛ انقلابی است که با نگاه اعتقادی و دینی شکل گرفت. در حقیقت ما نتوانسته ایم یک فیلم با این مضمون بسازیم. حتی در هنر نمایش، همین گونه است. باید بگویم ما عقب هستیم و حرکت های امروز، برای جبران عقب افتادگی است. می دانیم که هاضمه جامعه، آماده قبول یک خوراک سنگین نیست و ما هم نمی خواهیم به این جامعه، خوراکی سنگین بخورانیم بلکه می دانیم که کار فرهنگی و هنری، تدریجی است ولی معتقدیم که باید حرکت را از یک جا آغاز کرد. این در حالی است که برخی از ما، آنقدر خود را به خواب زده ایم که هیچ جوری نمی شود بیدارمان کرد و امیدوارم با این حرکات به خودآییم.»

پرویز:دانشگاه ها محل برگزاری موسیقی و تئاتر نیست
صحبت های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حالی انجام شده است که محسن پرویز معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در جمع معاونان دانشجویی و فرهنگی دانشگاه ها با انتقاد از برخی فعالیت های فرهنگی- هنری در دانشگاه ها اعلام کرد دانشگاه محل برگزاری کنسرت موسیقی و تئاتر نیست و باید فرهنگ مطالعه در دانشگاه ها ترویج شود: «باید به نحوه انجام فعالیت های فرهنگی در دانشگاه ها توجه شود چرا که در غیر این صورت امکان دارد کارهای فرهنگی به غیرفرهنگی بدل شوند.»

او با اشاره به اینکه« سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به کلی ترویج موسیقی نیست»، گفت: «در عین حال معتقدیم که استفاده از موسیقی در حد نیاز ضروری است و گریزی از آن نیست، البته دانشگاه ها محل برگزاری کنسرت موسیقی و اجرای تئاتر نیستند، اما در عین حال می توان 10 دقیقه برنامه موسیقی را برای یک جشن فارغ التحصیلی در نظر گرفت و این بلامانع است.»

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه« گسترش کتابخوانی و نهضت کتابخوانی در راس برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد و در این راستا از هیچ تلاشی فروگذار نمی شود» افزود: «باید در دانشگاه ها کتابخانه هایی ایجاد شود که کتاب های غیردرسی در آنها قرار بگیرد تا دانشجویان در هر تخصصی که هستند فقط در چنبره درس بزرگ نشوند و مطالعات دیگری نیز همپای مطالعات درسی و تخصصی خود داشته باشند که این مساله قطعاً از تک بعدی بودن آنها جلوگیری می کند.»

پرویز که چند روز پیش بعد از مدت ها کشمکش اعلام کرده بود سرانه کتابخوانی در ایران 10دقیقه است در اظهار نظر جدیدی گفت: «در تصمیم گیری ها نباید فقط به اعداد و ارقام توجه کرد، به عنوان مثال سرانه کتابخوانی و عدد آن مدنظر قرار گیرد، بلکه باید به این مساله توجه شود که توسعه چه نوع کتابخوانی و چه کتاب هایی باید مدنظر قرار گیرد ، نوع مطالعه در این بین اهمیت دارد.»منبع:سرمايه
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: