کد خبر:۷۵۲۶
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ - ۲۰:۰۷
تعداد بازدید: 40296
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
وقتی کتاب کارت ویزیت می‌شود!
حتا کسانی که مسؤولیت و اقتداری دارند، به دیگران پول می‌دهند که برای‌شان کتابی بنویسند تا با اسم خودشان منتشر کنند. این‌ها در حالی است که ما کتاب‌خوان نداریم

 اسماعیل امینی که می‌گوید با وجود حدود 40 سال شاعری، تا کنون کتابی از شعرهایش منتشر نکرده، سه مجموعه شعر در راه انتشار دارد.

او همچنین با بیان این‌که کتاب مثل کارت ویزیت شده می‌گوید خیلی‌ها اعتبارشان را از راه انتشار کتاب به دست می‌آورند، حتی اگر در آن مزخرف نوشته شده باشد.

این شاعر و طنزپرداز در گفت‌وگو با ایسنا، درباره میل افراد به این‌که هرچه زودتر کتاب چاپ کنند گفت: ماجرای علاقه به کتاب چاپ کردن در همه حوزه‌ها دیده می‌شود. علتش هم این است که در نظام ارزیابی اداری ما کتاب خیلی مهم است، بدون این‌که به محتوا توجه شود. مهم نیست چه چیزی در آن هست؛ مهم انتشار کتاب است. شاعری که پنج مجموعه شعر منتشر کرده از کسی که یک مجموعه منتشرشده دارد بهتر است، اما اگر در این پنج کتاب مزخرف نوشته شده باشد مهم نیست.

او ادامه داد: حتا کسانی که مسؤولیت و اقتداری دارند، به دیگران پول می‌دهند که برای‌شان کتابی بنویسند تا با اسم خودشان منتشر کنند. این‌ها در حالی است که ما کتاب‌خوان نداریم. کتاب کارت ویزیت است؛ من چون کتاب دارم شاعرم، من چون کتاب دارم استاد دانشگاهم. حتا استادهای دانشگاه هم این‌طورند. بعضی‌ها کتاب‌های موجود را کنار هم می‌گذارند و مباحث همان کتاب‌ها را به صورت موازی می‌نویسند و منتشر می‌کنند. کسانی که کار تحلیلی می‌کنند باید به موضوع انتشار این کتاب‌های موازی بپردازند و آن را بررسی کنند.

امینی سپس درباره تصمیم افراد برای انتشار کتاب گفت: این موضوع به احوال شخصی افراد بستگی دارد. خود من 40 سال است شعر می‌گویم و تازه می‌خواهم اولین مجموعه شعرم را منتشر کنم. احوال شخصی آدم‌ها فرق می‌کند. نظر من این است که کتاب باید وقتی منتشر شود که چیزی به حوزه خود اضافه کند و لااقل دو صفحه‌اش حرف تازه‌ای داشته باشد. اما خیلی‌ها این‌طور نگاه نمی‌کنند. نظر من این است که وقتی مجموعه شعری چاپ کنیم که دست کم در آن پنج شعر وجود داشته باشد که جایش در ادبیات خالی باشد.

او درباره مجموعه شعر آماده انتشارش افزود: این مجموعه شعر با عنوان «دلقک و شاعر دربار» شامل غزل‌ها و شعرهای نیمایی من است و قرار است در انتشارات شهرستان ادب منتشر شود. این اولین کتاب شعری است که من منتشر می‌کنم، البته پیش از این آثار پژوهشی داشته‌ام که منتشر شده‌اند.

امینی که تا کنون مجموعه شعر طنز هم منتشر نکرده اضافه کرد: دو مجموعه شعر طنز هم آماده انتشار دارم. مجموعه شعر طنز «نشر اکاذیب» را به انتشارات سروش و مجموعه شعر طنز «دکتربازی» را به انتشارات سپیده‌باوران سپرده‌ام که هر دو مجوز گرفته‌اند و ناشران هم به من قول داده‌اند زود منتشرشان کنند.

 کتاب‌های «لبخند غیرمجاز» (نثر طنز)، «لبخند سعدی» (پژوهشی درباره طنز در غزل‌های سعدی)، «گزیده شعر طنز» (از روزگار رودکی تا روزگار خودمان)، «طنز در مثنوی معنوی» (خندمین تر افسانه) و «جلسه شعر» (مباحث آموزشی) از جمله آثار منتشرشده اسماعیل امینی هستند.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: