کد خبر:۷۵۰۸
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۹:۵۴
تعداد بازدید: 29078
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
حذف اطلاعات محرمانه پیش از فروش تلفن همراه
حفاظت از حریم خصوصی در این موقعیت برای بسیاری از کاربران از اهمیت ویژه ای برخوردار است
پلیس فتا خراسان جنوبی به کاربران توصیه کرد: یکی از مهمترین نکات هنگام فروش دستگاه های مجهز به سیستم عامل اندروید ، پاکسازی اطلاعات شخصی و محرمانه از آن هاست. 
 به گزارش پانا، این روزها بازار اندروید بسیار داغ است و روز به ‌روز افراد بیشتری به جمع کاربران دستگاه‌های مجهز به این سیستم‌ عامل اضافه می‌شوند در این بازار داغ ، خرید و فروش نیز رونق بسیار زیادی دارد و یکی از مهمترین نکات هنگام فروش دستگاه های مجهز به این سیستم عامل ، اعم از تلفن های همراه و تبلت ها نیز پاکسازی اطلاعات شخصی و محرمانه از آن هاست.

 همان طور که گفتیم، حفاظت از حریم خصوصی در این موقعیت برای بسیاری از کاربران از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، شماره تلفن ها ، ایمیل ها ، تصاویر ، ویدئوها و … از جمله اطلاعاتی به شمار می رود که هیچ کس تمایل ندارد آن ها را به اشتباه در دسترس افراد غیر مجاز قرار دهد .

 یکی از ابتدایی ترین پیشنهادها در این شرایط ، ممانعت از ارائه هرگونه وسیله اضافی همچون سیم کارت ، کارت حافظه و … همراه با تلفن یا تبلت به صاحب جدید آن است ، اما همان طور که اشاره کردیم این پیشنهاد یکی از ابتدایی ترین پیشنهادها به شمار می رود؛ چرا که پیش از این کار باید از اطلاعات مهم و ضروری خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید یا آن ها را به رایانه یا دیگر دستگاه های جایگزینی که مد نظر قرار داده اید انتقال دهید.

در هر صورت به شما توصیه می کنیم پیش از فروش یا تعویض تلفن همراه و تبلت اندرویدی خود ، مجموعه اقدامات زیر را به انجام برسانید:

 1- اقدامات سخت افزاری: دستگاه های مجهز به سیستم عامل اندروید در طرح ها و اندازه های گوناگونی روانه بازار شده است و نمی توان با توجه به مدل و طرح به بررسی آن ها پرداخت ، اما اگر کمی دقت داشته باشید می توانید مجموعه اقدامات لازم در بخش سخت افزاری را روی تمام این دستگاه ها به انجام برسانید . این اقدامات عبارتند از :

خارج کردن کارت ؛

حافظه ، کارت های حافظه از دیگر قطعاتی است که ممکن است همراه با دستگاه تلفن همراه یا تبلت در اختیار صاحب جدید قرار گیرد .

این کارت ها اطلاعات شخصی و محرمانه شما را در خود جا داده و در صورتی که از ظرفیت بالایی برخوردار باشد ، قیمت زیادی را نیز به خود اختصاص می دهند.

 2- اقدامات نرم افزاری : عموم کاربران با مجموعه اقدامات سخت افزاری آشنایی دارند ، اما بسیاری از آن ها با اقدامات نرم افزاری آشنا نیستند و در مواردی نیز کاربران تصور می کنند با حذف تصاویر و ویدئوهای شخصی خود می توانند تلفن همراه یا تبلت را به صاحب جدید منتقل کنند .

مواردی همچون کاربری حساب گوگل ، ایمیل ها ، متن های محرمانه و پشتیبان گیری از اطلاعات ذخیره شده در دستگاه فعلی از جمله گزینه های نرم افزاری به شمار می رود که پیش از فروش دستگاه اندرویدی خود باید به آن ها توجه کنید.

پشتیبان گیری ؛

 چندبار به حذف اطلاعات شخصی و محرمانه اشاره کردیم ، اما توجه داشته باشید پیش از حذف این اطلاعات باید یک نسخه پشتیبان از آنها تهیه کنید تا در صورت نیاز بتوانید آن ها را به دستگاه جدید خود منتقل کنید و در صورتی که اطلاعات شما در کارت حافظه مجزا ذخیره شده باشد ، می توانید با خارج کردن کارت حافظه یا انتقال اطلاعات آن به هارد دیسک رایانه ، عملیات پشتیبان گیری را به انجام برسانید .

در غیر این صورت اگر اطلاعات را در حافظه داخلی دستگاه ذخیره کرده اید ، باید به کمک نرم افزارهای ارائه شده همراه با دستگاه یا با استفاده از کابل های ارتباطی موجود و انتخاب حالت اتصال حافظه انبوه ، اطلاعات موجود در حافظه را روی هارد دیسک رایانه کپی کنید .

توجه: بسیاری از تلفن های همراه و تبلت ها تصاویر و فیلم های خود را در پوشه ای با نام DCIM ذخیره می کنند ، اما توجه داشته باشید نرم افزارهای نصب شده روی دستگاه شما ممکن است از پوشه دیگری برای ذخیره این اطلاعات استفاده کنند و هنگام تهیه نسخه پشتیبان این پوشه ها را نیز فراموش نکنید.

 در بسیاری از موارد ، فهرست مخاطبان ، ایمیل ها و … در حساب کاربری گوگل شما ذخیره می شود در صورتی که حساب کاربری گوگل را در دستگاه اندرویدی خود فعال کرده اید می توانید براحتی با فعال کردن آن در دستگاه جدید نیز از این اطلاعات بهره مند شوید ، اما در صورتی که این اطلاعات را روی تلفن همراه یا تبلت ذخیره کرده اید، باید به کمک نرم افزارهای جانبی یا دیگر روش های هماهنگ سازی نسبت به تهیه نسخه پشتیبان از آن ها نیز اقدام کنید.

پاکسازی اطلاعات ؛

 پس از حصول اطمینان از تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات مورد نظر ، باید مرحله پاکسازی را به اجرا درآورید .

روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد و شما می توانید دستگاه تان را در حالت ریکاوری بوت کنید و از فرمان های Reset و پاکسازی برای بازگشت به تنظیمات کارخانه کمک بگیرید یا این که به بخش Settings مراجعه کرده و در قسمت Backup & reset، گزینه Factory data reset را انتخاب کنید (توجه داشته باشید این گزینه ممکن است در دستگاه های مختلف دارای عنوان و روش دسترسی دیگری باشد ، اما در حالت کلی عنوان ها و روش دسترسی شبیه به یکدیگر هستند.

 استفاده از این گزینه موجب پاکسازی تمام اطلاعات ذخیره شده در حافظه دستگاه و بازگردانی آن به تنظیمات کارخانه ای می شود . در این شرایط دستگاه شما یک بار راه اندازی مجدد می شود و در بوت مجدد خود ، همچون روز اول اطلاعاتی را به عنوان تنظیمات پایه از شما درخواست می کند.

توجه داشته باشید در بسیاری از موارد این گزینه قادر به پاکسازی اطلاعات ذخیره شده در کارت حافظه نیست ، پس در صورتی که کارت حافظه را از دستگاه خارج نکرده اید ، پیش از فروش یا انتقال آن به کاربر جدید از حذف اطلاعات ذخیره شده در آن اطمینان حاصل کنید .

 روت و رام سفارشی ؛

 گاهی اوقات کاربران حرفه ای دستگاه خود را روت می کنند یا رام های سفارشی روی آن نصب می کنند . چنان چه جزو این دسته از کاربران هستید و دستگاه خود را روت یا رام های سفارشی روی آن نصب کرده اید ، پیشنهاد می کنیم پیش از فروش یا انتقال آن به دیگران ، رام اصلی دستگاه را روی آن نصب کرده و همه چیز را به حالت اولیه بازگردانید . (در صورتی که با روت و رام آشنایی ندارید مطمئنا دستگاه شما شامل این مرحله نمی شود و می توانید از آن صرف نظر کنید)

 پیشنهاد می کنیم هر آنچه خودتان به آن نیاز دارید و هر آنچه را نمی خواهید در اختیار صاحب جدید تلفن همراه یا تبلت تان قرار بگیرد پیش از فروش از دستگاه تان خارج کرده یا نسبت به حذف آن اقدام کنید.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: