کد خبر:۷۴۹۱
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۳ - ۰۷:۵۲
تعداد بازدید: 44286
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
آموزش و پرورش سایر کشورها؛
ساختار آموزش و پرورش آلمان؛ وضعیت حقوق معمان
بررسی آموزش و پرورش سایر کشورها علاوه بر جالب بودن و بالا بردن سطح دانش و آگاهی ما نسبت به ملل دیگر شاید بتواند راهکار هایی در پیشبرد اهداف آموزشی مقابل ما قرار دهد.

دانستن اطلاعاتی در مورد آموزش و پرورش و وضعیت معلمان سایر کشور ها برای ما سوال برانگیز و شایدجالب باشد. 

به گزارش پانا، بررسی آموزش و پرورش سایر کشورها  علاوه بر جالب بودن و بالا بردن سطح دانش و آگاهی ما نسبت به ملل دیگر شاید بتواند راهکار هایی در پیشبرد اهداف آموزشی مقابل ما قرار دهد.

 آلمان: با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان کشوری در قاره ی اروپا با پایتخت برلین است آلمان از شمال با دریای شمال ، دانمارک و دریای بالتیک ، از شرق با لهستان وجمهوری چک ، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ و هلند مرز دارد مساحت آن 137,846milis)  357,021 km²) است و با ۸۲ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور اروپا است.

*مقاطع آموزشی:

 سیستم آموزشی در آلمان چهار مرحله است:

 پیش دبستانی ، دبستان ، دبیرستان ودوره های کار آموزی ، تحصیلات تکمیلی

  ادامه تحصیل تا کلاس نهم ابتدایی برای همه اجباری است .

*پیش دبستانی:

 در کشور آلمان دولت موظف است که برای هر کودک 3 ساله یک جا در مهد کودک ایجاد کند خصوصاً که این مهد کودک باید در منطقه مسکونی والدین باشد .البته ثبت نام در مهد کودک تا سال 2007 اجباری نبوده است ولی اکثر والدین فرزندشان را با پایان سه سالگی به مهد کودک می فرستند .البته این مهد کودک ها از طرف دولت بودجه دریافت می کنند وبه همین علت میزان شهریه پرداختی نسبت به درآمد والدین تعین می شود ، ولی اگر والدینی بیکار هستند هم، فرزندشان از آموزش اولیه محروم نمی شود زیرا در مورد این کودکان دولت تمام شهریه را پرداخت می کند . دولت آلمان سعی می کند با پرداخت شهریه آموزش اولیه را برای همه کودکان کشور امکان پذیر کند ، آموزش پیش دبستانی در آلمان براساس ایده رادولف اشتاینر پایگذار سیستم متحول والدورف است.

 *دبستان:

 بچه ها در 5/5 تا 6/5 سالگی ( بسته به ماه تولدشان )تحصیل در مدرسه ابتدایی را آغاز می کنند. در برخی از ایالات کودکان می توانند در 5 سالگی در مدرسه ابتدایی مشغول به تحصیل شوند اما این امر اجباری نیست. کودک می تواند به دلیل مسائل مربوط به سلامتی یا سایر ملاحظات ( نظیر رشد ناکافی ) ورود به مدرسه را یک سال به تاخیر بیاندازد.

  تعداد دروس هفتگی مدارس ابتدایی بسته به سن کودک از 20 تا 30 درس متفاوت است.موضوعات اصلی را خواندن نوشتن و ریاضیات تشکیل می دهند. علاوه بر آن کودکان بطور مقدماتی با دروسی که در مدرسه راهنمایی خواهند آموخت آشنا می شوند. این دروس عبارتند از تاریخ ،جغرافی ، علوم اجتماعی، زیست شناسی ،فیزیک ،شیمی، موسیقی ،هنر و ورزش. شرکت در کلاسهای آموزش اصول مذهبی تقریباً در همه مدارس اجباری است اما در بعضی ایالات شرقی به جای کلاس اصول مذهبی معادل غیر دینی آن یعنی کلاس « اخلاق » برگزار می شود.

  تحصیل در مدرسه ابتدایی 4 سال به طول می انجامد. در برخی از ایالات مردودی دانش آموز در یک سطح او را از شرکت در مدرسه گرامر محروم می کند و در صورتی که همان سطح برای دومین بار یا مجموعاً سه بار رد شود این بدان معنی است که باید در یک مدرسه ویژه کند آموزان ثبت نام شود.

 *دبیرستان:

 پس از 4 سال آموزش ابتدایی سه گزینه یا شاخه پیش روی دانش آموز است. اولین شاخه معمولاً دبیرستان عمومی نامیده می شود .این نوع مدرسه برای کسانی است که از نظر علمی کمتر مهارت دارند و انتظار می رودپس از مدرسه در مشاغل فنی و دستی مشغول به کار شوند. دروس اصلی که در این دور ه تدریس می شوند عبارتند از زبان آلمانی حساب تاریخ مشاغل و صنایع دستی. در بعضی از ایالت ها در برنامه درسی یک زبان خاص ( فرانسوی انگلیسی یا روسی ) نیز گنجانده شده است.مجموع دروس هفتگی 30 تا 33 درس می رسد. پس از 5 یا 6 سال دانش آموزان از دبیرستان فارغ التحصیل و معمولاً برای کارآموزی وارد یک محیط شغلی فنی یا دستی می شوند اما کسانی که نمرات بسیار خوب می گیرند می توانند وارد رشته های تجاری یا پزشکی شوند. 

شاخه دوم یا مدرسه متوسط نامیده می شود. این دوره مخصوص دانش آموزانی است که وارد کار آموزی در حرفه های تجاری یا پزشکی خواهند شد تا در امور بازرگانی یا حرفه پرستاری یا تکنسین پزشکی شاغل شوند. در این مدارس تاکید بیشتر بر روی ریاضیات و مهارتهای زبانی است تا کار های دستی. در اکثر ایالت ها در این دوره دستکم دو زبان خارجی ( انگلیسی و فرانسوی ) تدریس می شود و مجموع درسهای هفتگی به 30 تا 34 مورد می رسد. این شاخه شامل مدارس تخصصی نظیر مدارس بازرگانی نیز می شود

 شاخه سوم مدرسه گرامر است، نوعی مدرسه برای دانش آموزان بسیار مستعد است و هدف از آن آماده سازی برای دانشگاه یا تحصیلات عالی است. این مدرسه پرزحمت ترین نوع مدرسه است که در آن تکالیف فراوان و فشار درسی زیاد است ( 32 تا 40 درس در طول هفته ). کلاس ها در مدرسه شامل گروهی از دروس اجباری از جمله زبان های انگلیسی فرانسوی آلمانی ریاضیات شیمی فیزیک تاریخ دین/اخلاق و گروهی از دروس اختیاری نظیر شیمی پیشرفته فیزیک پیشرفته ریاضیات پیشرفته و زبان های یونانی و لاتین است. انتخاب دروس اختیاری به اهداف حرفه ای هر دانش آموز باز می گردد . به دانش آموزان پس از 13 سال تحصیل و قبول شدن در امتحان جامع مدرکی اعطا می شود . سر انجام لازم است که بدانید علاوه بر سه نوع مدرسه ای که در بالا ذکر شد در بعضی از نقاط آلمان ( خصوصاً در شرق کشور ) شما می توانید مدارس جامعی بیابید.

 انتخاب این موسسات برای افرادی که به دنبال آغاز یک حرفه‌ هستند گزینه بسیار مناسبی است فارغ‌التحصیلان این موسسات، چشم‌انداز شغلی خوبی خواهند داشت.

 *دانشکده‌های خصوصی :

 این موسسات در واقع موسسات مناسب برای دانشجویانی است که خودشان هزینه تحصیل خود را می‌پردازند.

 علاوه بر این برای تحصیل در برخی رشته‌ها نظیر پزشکی، حقوق و تربیت معلم داوطلبان باید در آزمون سراسری شرکت کنند. بعلاوه در این کشور همچنان چندین رشته با مدرک دیپلم نیز وجود دارد

 *شرایط استخدامی معلمین

 تمام معلمان در ایالات قدیمی‌بصورت دوره‌ای استخدام می‌شوند.  و ما بقی بصورت قرار دادی می‌باشند. تنها ساكنین و شهروندان آلمانی می‌توانند استخدام شوند. با توجه به قانون اتحادیه اروپا در سال 1986 و مجلس آن زمان،‌آلمان به ساكنین سایر كشورها  نیز اجازه استخدام در مدارس آلمانی را می دهد. این در حالی است كه این ساكنین نمی‌توانند بصورت استخدامی‌كار كنند بلكه بصورت  قرار دادی  به كار گرفته می‌شوند.

 این در حالی است كه معلمان قرار دادی نیز می‌توانند از بسیاری مزایای استخدامی ها برخوردار شوند. تمام معلمان قراردادی باید ضوابط اخلاقی و حرفه‌ای را كه معلمان استخدامی‌می‌پذیرند قبول داشته باشند. معلمان استخدامی ‌دارای سابقه طولانی در آلمان می‌باشند. در هر حال استخدام شدن یا نشدن بین معلمان از زوایای مختلفی مورد رقابت قرار گرفت. میزان احترام و حرمت یك معلم همواره توسط كلیه ایالتهای آلمان مورد تأكید و تأئید می باشد.

 *  حقوق و مزایای معلمین

  بدلیل آنكه معلمان  استخدامی‌ می باشند. ‌حقوق آن‌ها بر اساس میزان حقوق ملی پرداخت می‌شود حقوق معلمان در سطح 12-A  تا 16-A  ( از 35000 دلار تا 49000 دلار ) در سال می‌باشد. معلمان تازه كار ( 4000 دلار ) مدیران و كمك مدیران ومعاونین پایه ( 44000 دلار ) و مدیران و هنرستان فنی  ( 49000 دلار ) در سال دریافت می‌كنند.  این حقوق های سالیانه با توجه به تعداد افراد خانواده آن‌ها و ازدواج زیادتر می‌شود.

 معلمان استخدامی‌تمام وقت همچنین از مزایایی از قبیل بیمه سلامتی، زمان تفریح، عیدی كریسمس و حقوق بازنشستگی می‌باشد. این مسأله جذابیت های زیادی را برای افرادی كه علاقه به آموزش بچه‌ها و وارد شدن به دنیای معلمی را دارند به همراه دارد. معلمان استخدامی‌هر دو سال یك بار اضافه حقوق می‌گیرند تا به سن 50 برسند و در آن زمان حقوق آن‌ها ثابت می‌شود. معلمان همچنین در طول 2دوره آموزش برای شغل معلمی حقوقی دریافت می‌كنند. در حقیقت آن‌ها نصف معلمان تازه كار تمام وقت حقوق دریافت می‌كنند. به دلیل این كه آن ها برای استخدام آموزش داده می‌شوند بنابراین از بسیاری از مزایای افراد استخدامی‌, همچنین حقوق اضافی و غیره برخوردار می باشند.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: