کد خبر:۷۴۴۶
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۲ - ۱۶:۲۹
تعداد بازدید: 19983
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
بازار خريد و فروش معدن چنگي به دل نمی‌زند
اکتشاف يک معدن و به ثبت رساندن آن يکي از مراحل سخت و دشوارکسب درآمد از معدن است.
خريد معدن شما را يک شبه پولدار نمی‌کند
خريد و فروش معدن جزکسب و کار هاي پر سود محسوب مي شود.تب خريد معدن با آرزوي پولدار شدن اين روزها در فکر خيلي از افراد جامعه مي گذرد. اکتشاف يک معدن و به ثبت رساندن آن يکي از مراحل سخت و دشوارکسب درآمد از معدن است. افراد فعال در بازار خريد و فروش معدن پس از کشف و به ثبت رساندن يک معدن به شما کمک مي کند مراحل ۳ تا ۴ ساله را يک شب طي کنيد.البته براي خريد يک معدن بايد با جيبي پر از پول به سراغ فروشندگان اين بازار برويد.

***اکتشاف سخت ترين مرحله است
به گزارش ماين نيوز، منصور محمدي کارشناس اکتشاف، يکي از افراد فعال در بازار خريد و فروش معدن است.

وي در مورد شغل خود اظهار کرد: بيشترين فعاليت من در بخش اکتشاف است.پس از مراحل اکتشاف و ثبت معدن آگهي فروش معدن با تمام جزئيات را در سايت هاي مرتبط قرار مي دهيم.

محمدي افزود: بعضي از افراد فکر مي کنند با يک کوله پشتي و يک بيل و کلنگ مي تواند در بيابان به دنبال معدن باشند و آن را کشف کنند و پس از استخراج ماده معدني پولدار شوند.

وي ادامه داد: اکتشاف يکي از سخت ترين پر هزينه ترين مراحل است.متاسفانه در مراحل اکتشاف موانع زيادي بر سر راه است. به عنوان مثال اگر در منطقه اي که يک معدن کشف مي شود چوپاني کلبه اي کوچک داشته باشد، شما براي مدت زيادي با صرف هزينه زياد بايد آن فرد را راضي به ترک محل کنيد.در برخي موارد پيش آمده که خود فرد ادعايي در تصاحب معدن داشته است. پس ازگذشت مراحل دشوار و رسيدن به مرحله استخراج با بررسي اقتصادي مشخص مي کندکه فروش يک معدن توجيح اقتصادي دارد يا خير.

***اگر معدن توجيح اقتصادي نداشته باشد ضرر مي کنيد
محمدي در مورد هزينه هاي اکتشاف يک معدن تصريح کرد: تقريبا ۲۵۰ تا ۳۰۰ ميليون تومان در مرحله اکتشاف هزينه مي شودکه اگر استخراج معدن توجيح اقتصادي نداشته باشد فرد با ضرر زيادي روبه رو مي شود.

وي با اشاره به ريسک زياد اين کار گفت: البته اگر فرد در مرحله اکتشاف از تجربه کافي برخوردار باشد مي تواند سود خوبي از فروش معدن بدست مي آورد.

اين کارشناس اکتشاف با اشاره به اينکه به عنوان مثال در استخراج از معدن باريت ميزان کلسيم ۲۵۰ مشخص مي شود، افزود: گاهي يک کاميون باريت از کارخانه به علت کمبود ميزان کلسيم به اندازه ۱/۰ برگشت خورده و حتي هزينه حمل و نقل هم از سوي خريدار پرداخت نمي شود.در نتيجه در اين کار مشکلات زيادي وجود دارد،اين طور نيست که پول هاي کلاني از اين بخش بدست آيد.

***ايجاد امکانات راهي براي افزايش قيمت
اين کارشناس اکتشاف در ادامه اضافه کرد: اگر معدن پس از اکتشاف به فروش به رسد سود چنداني حاصل نمي شود اما اگر امکانات لازم همچون جاده سازي، نقشه برداري و نصب تجهيزات در منطقه ايجاد شود، قيمت معدن براي فروش افزايش مي يابد.

وي ادامه داد: البته ايجاد اين امکانات تقريبا نزديک به يک سال زمان مي برد. در اين مدت مي توان با انجام حفاري هاي لازم عمق معدن را مشخص کرد.

***فاکتور هاي مهم در قيمت گذاري
فاکتور هاي موثر در قيمت موضوعي است که افراد علاقه مند به خريد معدن را درگيرکرده است.فردي که هيچ تخصصي از معدن ندارد و تنها به بهانه سرمايه گذاري در اين بخش اقدام به خريد مي کند بايد بداند چه شاخص هايي در کاهش يا افزايش قيمت معدن موثر است.

منصور محمدي در پاسخ به اين سوال اظهار کرد: نوع ماده معدني، پروانه بهره برداي و ميزان ذخيره معدن از نکات تاثير گذار بر قيمت معدن است.

وي ادامه داد: يک معدن سنگ آهن با ذخيره ۲ ميليون تني از معدن باريت با ذخيره ۶ هزار تني گران قيمت تر است.

به گفته اين کارشناس اکتشاف، براي تعيين قيمت واقعي يک معدن پس از کم کردن هزينه استخراج با توجه به ميزان ذخيره قيمت برجا مانده يا همان قيمت واقعي مشخص مي شود.

***بازار خريد و فروش چنگي به دل نمي زند
درحالي که تب خريد معدن در جامعه به شدت رو به افزايش است اما فعالان اين بازار معتقداند ميزان خريد و فروش بسيار کم است.

منصوري در مورد اين موضوع اظهار کرد:چشم انداز معدن از دور زيبا است. با توجه به مراحل طولاني و گران اکتشاف فروش معدن بسته به مکان آن گاهي ۲ تا ۳ سال طول مي کشد.

وي ادامه داد: به عنوان مثال براي فروش معدن باريت واقع در يزد يک سال و نيم است که آگهي داده ايم اما هنوز به فروش نرسيده است.البته در اين مدت مي توان با استخراج از معدن از افزايش ضرر مالي جلوگيري کرد.

***براي خريد با کارشناس به محل برويد
توصيه افراد کارشناس و فعال در بازار خريد و فروش معدن به افراد تازه وارد اين است که قبل از خريد با يک کارشناس معدن به محل مراجعه و اطلاعات ارائه شده از سوي فروشنده را با امکانات موجود بررسي کنيد.

منصوري با اشاره به اين موضوع تاکيد کرد: گاهي به علت عدم اطلاعات کافي خريدار فروشنده معدني با ارزش ۸۰۰ ميليون تومان را با قيمت ۲ ميليار تومان فروخته است.

به گفته وي با توجه به حضور واسطه گران در بازار خريد و فروش و جلوگيري از ضرر هاي ميلياردي بهتر است قبل از خريد معدن با چند کارشناس اين حوزه مشورت کنيد.
گزارش از : كتايون ملكي - ماين نيوز

برچسب ها: معدن ، اكتشاف
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: