کد خبر:۷۴۲۷
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۲ - ۱۴:۳۶
تعداد بازدید: 4383
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
ماسک‌های معمولی موجود بی‌تاثیرند
ماسک‌های ضد آلوگی که در جامعه متداول تاثیر در جلوگیری از ورود ذرات آلوده به ریه ندارند
دکتر محمدرضا بلورساز،رئیس انجمن فوق‌ تخصصی عفونی کودکان ایران گفت:ماسک‌های ضد آلوگی که در جامعه متداول تاثیر در جلوگیری از ورود ذرات آلوده به ریه ندارند
 دکتر محمدرضا بلورساز در حاشیه نهمین همایش سالانه انجمن عفونی اطفال و پنجمین بزرگداشت دکتر احمد سیادتی که روز چهارشنبه 13 آذر ماه در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی آغاز به کار کرد، درباره مکانیسم آلودگی هوا و مجاری تنفسی، گفت: مژک‌های موجود در راه‌های هوایی حکم فیلتر را دارند، اما ذرات معلق در هوای آلوده این مژک‌ها را از بین می‌برند، در نتیجه ترشحات طبیعی در راه‌های هوایی باقی می‌ماند و باعث عفونت می‌شوند.

وی افزود: ماسک‌های معمولی تاثیری در جلوگیری از ورود ذرات آلوده به داخل بدن ندارند. در حال حاضر تنها هپاماسک‌ها فیلتر قوی دارند و مانند بروز ذرات می‌شوند که البته تاثیر آن‌ها نیز 24 ساعته است.

رئیس انجمن فوق‌ تخصصی عفونی کودکان ایران، آلودگی هوا، تغذیه نادرست، استرس و مشکلات ژنتیکی را از جمله فاکتورهای تشدیدکننده بیماری‌های عفونی دانست و اظهار کرد: لازم است تدابیر پیشگیرانه در این باره اتخاذ شود. چرا که ماندگاری این عفونت در بدن، می‌تواند زمینه‌ساز شکل‌گیری بیماری‌های خطرناک‌تری شود که درمان آن‌ها بسیار مشکل خواهد بود.

این فوق تخصص کودکان و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه به بیان علائم سرماخوردگی پرداخت و گفت: آبریزش بینی، سرفه، عطسه، بی‌اشتهایی، گرفتگی بینی، سردرد و خس خس سینه از جمله تظاهرات ابتلا به سرماخوردگی هستند.

وی در ادامه با بیان این‌که سرماخوردگی شایع‌ترین بیماری عفونی است که منشا ویروسی دارد، درباره علت ابتلا به ویروس‌های جدید سرماخوردگی در هر سال،‌ گفت: برخلاف آنچه که در باور عموم وجود دارد، ویروس جدیدی برای سرماخوردگی نداریم و 90 درصد عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی را رینو ویروس‌ها، آدینو ویروس‌ها، آنفلوانزا، پارا آنفلوانزا و ویروس RCV تشکیل می‌دهند.

دکتر محمدرضا بلورساز درباره فواید استفاده از دستگاه‌های بخور در منازل در مواقع ابتلا به سرماخوردگی، گفت: استفاده از دستگاه‌های بخور مفید است و خانواده‌ها می‌توانند دو ساعت صبح و دو ساعت بعدازظهر از آن استفاده کنند تا مژ‌ک‌های موجود در راه‌های هوایی فعال شده و در نتیجه بیماری به تدریج رو به بهبود برود. منبع: برنا

برچسب ها: ماسك ، آلودگي
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: