کد خبر:۷۴۲۵
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۲ - ۱۸:۰۲
تعداد بازدید: 6169
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
کاهش قیمت مسکن تدریجی رخ می دهد
خریداران که این روزها از عهده پرداخت قیمت های پیشنهادی فروشنده ها بر نمی آیند، چاره ای جز انتظار ندارند

اگر چه این روزها قیمت مسکن تا حدودی دچار افت شده است، اما فعالان بازار مسکن معتقدند، بارها اتفاق افتاده که یک شبه قیمت مسکن افزایش می یابد و کاهش قیمت ها، همواره بتدریج و در یک پروسه زمانی یک ساله و بسته به برخی متغیرها از جمله عرضه و تقاضا رخ می دهد.
 
به گزارش ایرنا، از آنجا که در شرایط فعلی قیمت مسکن با کاهش قابل توجه همراه نبوده و با توان مالی خریداران همخوانی ندارد، بازار به نوعی دچار رکود شده و به نظر می رسد با توافق ژنو، مردم منتظر کاهش بیشتر قیمت ها در بخش مسکن هستند و کاهش 10 درصدی قیمت که از ابتدای تابستان اتفاق افتاده را کافی نمی دانند.

بر این اساس، فروشندگان و خریداران دچار نوعی سردرگمی شده اند به این معنا، خریداران مسکن منتظر افت قیمت مسکن و در مقابل فروشندگان، روی قیمت پایه خود تاکید دارند و این امر کاهش معاملات و در نتیجه خواب زمستانی بازار مسکن شده است.

به گفته فعالان بازار مسکن، با طولانی شدن زمان رکود بازار، گاهی سازندگان مسکن که سرمایه خود را در این بخش فعال کرده اند، مجبور می شوند قیمت واحدهای خود را تا حدودی کاهش دهند، اما باز هم رکود، مانع حضور خریدار به بازار مسکن است.

در نقطه مقابل نیز برخی سازندگان که از وضعیت اقتصادی خوبی هم برخوردار هستند و همچنان حاضر به فروش زیر قیمت های تمام شده ساختمان های خود نیستند و در برابر کاهش قیمت ها مقاومت می کنند.

از طرفی، خریداران نیز که این روزها از عهده پرداخت قیمت های پیشنهادی فروشنده ها بر نمی آیند، چاره ای جز انتظار ندارند، به این ترتیب، بازار همچنان در وضعیت رکود قرار می گیرد تا خریداران توان مالی خود را افزایش دهند.

شواهد حاکم بر بازار معاملات مسکن نیز بیانگر آن است که متقاضیان بودجه کافی برای خرید ندارند، مبلغ وام مسکن نیز کمک چندانی به افزایش توان مالی آنها نمی کند، بنا بر این خواستار افزایش میزان وام مسکن هستند تا بتواند از این اندک کاهش قیمت نیز برای خانه دار شدن استفاده کنند.

رییس اتحادیه مشاورین املاک نیز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: همانطور که افزایش قیمت مسکن در کشور باید به صورت منطقی و متعارف اتفاف بیفتد، کاهش قیمت نیز باید به صورت تدریجی و معقول باشد.

ˈمصطفی قلی خسرویˈ با تاکید بر این که، تا پایان سال، افزایش قیمتی در بازار مسکن نخواهیم داشت، افزود: با توجه به اینکه معمولا در دو ماه پایانی سال، شایعات افزایش قیمت مسکن داغ می شود، همواره در شروع سال جدید شاهد رونق بازار مسکن هستیم.

خسروی یادآور شد: با توجه به اینکه در مقاطعی قیمت مسکن با افزایش قابل توجه همراه شد و سال گذشته نیز شاهد افزایش غیرمتعارف قیمت ها به دلیل نوسانات قیمت دلار و ارز بودیم، نمی توان انتظار داشت بازار مسکن به سرعت دستخوش تغییر یا کاهش قیمت شود و به نظر می رسد بازار به کاهش محدود قیمت در مقطع فعلی بسنده کند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور در خصوص واکنش بازار مسکن نسبت به توافق ژنو نیز گفت: البته قیمت در بازار مسکن تابع یکسری متغیرهاست و توافق ژنو یکی از این متغیرها در مقطع فعلی محسوب می شود، بنابراین نمی توان نتیجه گرفت که بازار مسکن به سرعت نسبت به توافق ژنو واکنش نشان دهد بلکه باید صبر کرد و منتظر نتیجه شد.

وی با اشاره به کاهش محدود قیمت مسکن گفت: با توجه به اینکه هزینه های ساخت و ساز و قیمت مصالح ساختمانی با کاهش همراه نبوده، سازندگان و فروشندگان مسکن سعی دارند ثبات قیمت ها را حفظ کنند و این موضوع یکی از پارامترهای رکود بازار مسکن است.

محمد حسینی یکی از مشاورین املاک منطقه شش تهران به خبرنگار ایرنا گفت: تبلیغاتی که در برخی رسانه ها نسبت به کاهش ملموس قیمت ها صورت می گیرد، با واقعیت موجود همخوانی ندارد، چرا که روند کاهش قیمت در سطحی است که هنوز خریداران تمایلی و یا توانایی خرید ندارند.

وی افزود: فروشندگان مسکن به ویژه سازندگان، بیشتر روی ثبات قیمت ها تاکید دارند و عنوان می کنند به دلیل بالا بودن قیمت مصالح ساختمانی و افزایش قیمت تمام شده مسکن، نمی توانند واحدهای خود را زیرقیمت ساخت، به فروش برسانند.

رضایی یکی دیگر از مشاوران املاک منطقه شش در این خصوص گفت: تاثیر مثبت مذاکرات ژنو بر بازار مسکن نیز سریع رخ نخواهد داد و کاهش قیمت ها بتدریج و در یک پروسه زمانی یک ساله اتفاف می افتد.

وی با اشاره به این که، معمولا در ماه محرم و صفر نیز بازار مسکن دچار رکود می شود، افزود: مطمئنا بازار مسکن بعد از این دو ماه، با تحولاتی همراه خواهد شد.

این روزها مردم در بازار مسکن در بلاتکلیفی بسر می برند؛ فروشنده ها با این ذهنیت که در صورت فروش ملک خود متضرر می شوند، صبر پیشه کرده تا وضعیت بازار مسکن مشخص شود، خریداران هم چشم انتظار کاهش قیمت ها هستند، بنا بر این باید منتظر ماند تا دیدگاه این دو قشر و وضعیت عرضه و تقاضا در بازار مسکن به یکدیگر نزدیک شود تا شاهد تغییرات و تحولاتی مثبت در بخش مسکن باشیم.

برچسب ها: مسكن ، قيمت
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: