کد خبر:۷۴۲۰
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۲ - ۱۴:۳۹
تعداد بازدید: 4264
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
آلودگی هوا عامل بروز سکته های قلبی و تشدید اختلالات عروقی
با افزایش آلودگی در شهرهای بزرگ سکته های قلبی و بستری بیماران در مراکز درمانی و بیمارستانی به دلیل ناراحتی های قلبی افزایش می یابد

پزشکان حوزه های مختلف پزشکی بارها از اثرات سوء آلودگی هوا بر سلامتی انسان مستنداتی را ارائه کرده اند. متخصصان قلب و عروق نیز آلودگی هوا راعامل مهمی در بروز سکته های قلبی و یا تشدید اختلالات در مهمترین عضو بدن می دانند.

دکتر محسن معدنی «متخصص قلب و عروق» دراین زمینه در گفت وگو با ایرنا می گوید: تحقیقات نشان داده است که آلودگی هوا در ابتلا به سکته های حاد قلبی و بیماری های قلبی و عروقی تاثیر گذار است و روند بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

وی در توضیح بیشتر این مطلب گفت: آلودگی هوا می تواند باعث تخریب و اختلال در قلب و رگ های خونی افرادی شود زیرا حجم قابل توجهی از آلودگی های محیطی از طریق تنفس به بدن وارد می شود.

وی گفت: آلودگی هایی که به بدن وارد می شوند، موجب فعالیت زیاد رادیکال های آزاد می شوند. این مولکول ها موجب التهاب در ریه ها می شوند، به سلول ها آسیب می زنند و مجموعه ای از تأثیرهای مخرب را بر سیستم قلبی و عروقی بر جا می گذارند. علاوه براین لخته شدن خون در رگ ها و ضخیم شدن جداره عروق در افرادی که در معرض آلودگی هوا قرار دارند، سریع تر شکل می گیرد .

وی هشدار داد : با افزایش آلودگی در شهرهای بزرگ سکته های قلبی و بستری بیماران در مراکز درمانی و بیمارستانی به دلیل ناراحتی های قلبی افزایش می یابد.

این متخصص قلب و عروق گفت : در حال حاضر درتهران و برخی از نقاط کشور مراکزی هستند که درمان های مداخله ای برای بیماران مبتلا به سکته های حاد قلبی انجام می دهند. بیمارستان قلب شهید رجایی و برخی دیگر از بیمارستان های تهران با توجه به امکانات و تجهیزات موجود و همچنین پزشکان و متخصصان درمان های مداخله ای را انجام می دهند ، اما باید مسایل زمینه ای در بروز ناگهانی این بیماری را که آلودگی هوا یکی ازموثرترین انها ست، رفع شود.

به گفته وی در حال حاضر برای بیمارانی که با سکته حاد قلبی به صورت اورژانس به مراکز درمانی مراجعه می کنند درمان های مداخله ای مانند آنژیوگرافی ، باز کردن رگ با بالون زدن ، فنر زدن (استنت گذاری ) انجام می شود تا عوارض ناشی از سکته قلبی کاهش یابد.

وی درعین حال گفت: بسیاری از بیماران زمانی که دچار بیماری های قلبی می شوند با تاخیر به پزشک و مراکز درمانی مراجعه می کنند.

فلوشیب درمان های مداخله ای توصیه کرد: یکی از علایم مشکوک به انفارکتوس یا سکته حاد قلبی دردهای قفسه سینه است که در این شرایط بیماران باید هر چه سریع تر به مراکز قلب و عروق مراجعه کنند تا درمان های مداخله ای و درمان های دارویی آغاز شود و از بروز سکته قلبی پیشگیری نمایند.

وی با بیان اینکه سن سکته قلبی و بیماری های قلبی در کشور کاهش یافته است گفت: استرس ، استعمال سیگار ، بیماری فشار خون ، دیابت ، تغذیه نامناسب و پرچرب ، چاقی و عدم تحرک و ورزش نکردن از عواملی هستند که سن بیماری های قلبی و عروقی را کاهش داده است.

سکته حاد قلبی تخریب بافت در قسمتی از سلول های عضله قلب است که در اثر نرسیدن خون رخ می دهد و سلول ها به دلیل اینکه تغدیه نمی شوند فعالیت و عملکرد خود را از دست می دهند .

وی به بیماران قلبی و عروقی توصیه کرد : در صورت امکان در روزهایی که هوا آلوده است از خروج غیر ضروری از منازل خود داری کنند و یا اینکه از زمان حضور خود در فضای باز و آلوده بپرهیزند.

برچسب ها: آلودگی هوا ، سکته
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: