کد خبر:۷۴۱۸
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۲ - ۱۴:۱۷
تعداد بازدید: 4640
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
خانه‌های عمودی و جای خالی فرهنگ
افزایش افسردگی، خشونت، کم شدن دید و بازدید، محصور ماندن کودکان در خانه، پر خطر بودن در هنگام بلایای طبیعی از جمله معایب آپارتمان‌نشینی است
با افزایش جمعیت، کمبود و گرانی زمین، محدودیت توسعه شبکه‌های خدماتی مانند آب، برق، گاز و... مسئولان به فکر چاره‌ای افتادند و ساختن خانه‌های عمودی شاید بهترین راه حل بود، ولی در این مسیر توجهی به فرهنگ‌های بومی و منطقه‌ای نشد.
از روزی که به این ساختمان آمده‌اند جز دعوا و فریاد چیزی نشنیده‌اند، خانواده مالکی چند سالی طعم زندگی در آپارتمان را چشیده‌اند و تا حدودی با قوانین و اصول آپارتمان‌نشینی آگاه هستند، اما در حال حاضر هر چه به دنبال آرامش می‌روند از آن فاصله می‌گیرند.

رفتار کردن طبق قانون و توجه به خواست دیگران، صبر و تحمل در برابر سختی‌ها بهترین راه‌های دستیابی به آرامش است، حال این آرامش می‌تواند زیر یک سقف باشد و یا حتی در یک ساختمان.

یکی از آثار زندگی غربی که مدتی است در ایران جا باز کرده ساخت و ساز آپارتمان است، طرحی که با فرهنگ چند هزار ساله شرق همخوانی ندارد، اما توانسته عده بی‌شماری را به سمت خود جذب کند.

گرچه ایرانی‌ها در گذشته‌های نه چندان دور زندگی در یک حیاط با اتاق‌های بسیار را تجربه کرده‌اند و با این نوع زندگی دسته جمعی آشنا هستند، اما هنوز هم نتوانسته‌اند با برخی مسائل کنار بیایند.

با افزایش جمعیت، کمبود و گرانی زمین، محدودیت شبکه‌های خدماتی مانند آب، برق، گاز و ... مسئولان به فکر چاره‌ای افتادند و ساختن خانه‌های عمودی شاید بهترین راه حل بود.

در خانه‌های ویلایی به ندرت می‌توانی از قهر و آشتی، دعوا و بازی در خانه‌های ویلایی مطلع شوی همه چیز بدون سر و صدا رخ می‌دهد، گرچه شاید گاهی خانه‌های کناری بوهایی ببرند اما از شنیده‌هایشان اطمینان ندارند، در حالی که در خانه‌های آپارتمانی همه صداها به راحتی شنیده می‌شود از خنده گرفته تا دعوا و گریه همه چیز تنها به واحدهای کناری ختم نمی‌شود، ممکن است روز بعد هر فردی به هر نحوی و با استفاده از هر روشی به دنبال جویا شدن موضوع باشد.

فردی که مدت‌ها در خانه‌ای ویلایی زندگی کرده و با ذهنیتی متفاوت روزگار را گذرانده است و در اکثر کارها آزادی عمل داشته، به طور حتم نمی‌تواند با اصول و قوانین آپارتمان‌نشینی کنار بیاید یا حداقل زمان می‌برد با این اوضاع هماهنگ شود.

استان قم نیز که شاید به دلیل فرهنگ خاص خود مدت‌ها در برابر فرهنگ آپارتمان‌نشینی مقاومت کرد و مردم آن تن به این فرهنگ ندادند، ولی در نهایت از اوایل دهه 80 کلنگ آپارتمان‌سازی در قم زده شد و حالا پس از گذشت یک دهه به راحتی می‌توانی ساختمان‌های بسیار بلند را مشاهده کنی و این فرهنگ در قم نیز رد پایی از خود به جا گذاشت است.

با گذری کوتاه به منطقه پردیسان ساختمان‌هایی را می‌بینی که سر به فلک کشیده‌اند و در محوطه نیز سر و صدا و نشاط کودکان خبر از جمعیت زیاد خانواده‌ها را می‌دهد. در کنار این ساخت و سازها توجه به مباحث فنی و اصول ساختمان‌سازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مناطق هشت، چهار و یک به ترتیب دارای بیشترین تعداد آپارتمان در شهر قم هستند و در حال حاضر در این مناطق با روند ساخت آپارتمان‌نشینی روبه‌رو هستیم.

مشکلات آپارتمان‌نشین‌ها

محمدی که از سال 89 در پردیسان ساکن است از برخی رفتارهای نادرست همسایه‌ها ابراز نارضایتی می‌کند و می‌گوید: گاهی سر و صدای همسایه‌ها به قدری زیاد است که تحمل شرایط را ناممکن می‌سازد، مهمانی و دویدن‌های فرزندانشان در راهروهای ساختمان و بوی نامطبوع زباله‌ها تنها گوشه‌ای از مشکلات ما در آپارتمان است.

افزایش افسردگی، خشونت، کم شدن دید و بازدید، محصور ماندن کودکان در خانه، پر خطر بودن در هنگام بلایای طبیعی از جمله معایب آپارتمان‌نشینی است.

همه طرح‌ها از قدیمی گرفته تا جدید در کنار مزایا معایبی دارند و آپارتمان‌نشینی هم در کنار معایبی که دارد از مزایایی برخوردار است و افزایش امنیت موجود در ساختمان، صرفه جویی در مصرف انرژی و ... از جمله این مزایا است.

کریمی یکی دیگر از آپارتمان‌نشین‌های ساکن در منطقه پردیسان از عدم گذشت و صبر همسایه‌ها گله‌مند است، وی می‌گوید: پسرم شیطان و پر انرژی است، همسایه طبقه پایینی همواره شاکی است یا تلفنی تذکر می‌دهد و یا حضوری اخطار می‌دهد.

عدم رعایت حقوق همسایه و تازگی ورود این فرهنگ غربی شاید از جمله مهم‌ترین مشکلات آپارتمان‌نشینی است و البته متاسفانه عده‌ای از افراد اعتقاد راسخ به این موضوع دارند که «چهار دیواری اختیاری است» از این رو با خیالی آسوده از انجام بسیاری از کارهای نامناسب فروگذاری نمی‌کنند و موجب آزردگی خاطر دیگران می‌شوند.

پیشرفت و تکنولوژی در همه دنیا تنها نشانه رفاه و راحتی نیست، هنگامی که طرحی مطرح می شود باید نحوه بهره‌مندی و استفاده از آن را فرا گرفت، حال هزاران آپارتمان اعم از ارزان یا لوکس و گران قیمت ساخته شود، اما زمانی که استفاده مطلوب از آن نشود و افراد از زندگی در آپارتمان‌ها رضایت لازم را نداشته باشند، ارزشی ندارد.

پاسخ و راه حل همه این مسائل و مشکلات بهره‌مندی از فرهنگ آپارتمان‌نشینی است، فرهنگی که شاید رشد آن با سرعت سر به فلک کشیدن ساختمان‌های بلند نبوده است و باید نهادهای فرهنگی و فعالان عرصه مدیریت شهری وارد عمل شوند. تهيه كننده : زهرا زنگنه-فارس

 

برچسب ها: آپارتمان ، زمين ، مسكن
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: