کد خبر:۷۴۱۲
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۱
تعداد بازدید: 5109
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
خوابیدن با چراغ‌هاى روشن خواب را آشفته مى‌کند
هنگامیکه شرکت کنندگان با چراغ‌هاى روشن مى‌خوابند خوابى سبک‌تر (خواب مرحله اول) داشته و به‌‌ همان ترتیب تعداد دفعات برخاستنشان از خواب نیز افزایش مى‌یابد

براساس مطالعه‌اى کوچک، خوابیدن با چراغ‌هاى روشن باعث آشفتگى خواب مى‌شود.

به گزارش سینا به نقل از فرانس پرس، ابتدا مطالعه‌اى در نشریه پزشکى خواب منتشر شد که نشان مى‌داد خوابیدن با چراغ‌هاى روشن با بیدار شدن در نیمه‌هاى شب و داشتن خوابى سبک‌تر مرتبط است. به علاوه به نظر مى‌رسد این امر بر نوسانات مغزى مرتبط با خواب عمیق تاثیر مى‌گذارد.

١٠ نفر شرکت کننده در این مطالعه که داراى الگوهاى خواب سالمى بودند در دو جلسه خواب حضور یافتند و در آنجا محققان با استفاده از پلی سومنوگرافی(تست خواب) بر آن‌ها نظارت مى‌کردند. در یک جلسه، شرکت کنندگان با چراغ روشن و در جلسه‌اى دیگر با چراغ خاموش خوابیدند. به گزارش این نشریه، نور از یک لامپ فلورسنت در چند مترى شرکت کنندگان مى‌تابید.

محققان اهل کره جنوبى دریافتند هنگامیکه شرکت کنندگان با چراغ‌هاى روشن مى‌خوابند خوابى سبک‌تر (خواب مرحله اول) داشته و به‌‌ همان ترتیب تعداد دفعات برخاستنشان از خواب نیز افزایش مى‌یابد. آن‌ها در این گزارش اشاره مى‌کنند که تغییراتى نیز در نوسانات مغز، بویژه آندسته که با عمق و پایایى خواب در ارتباطند، بوجود آمده است.

«مایکل گورمن»، زیست روان‌شناس در دانشگاه کالیفرنیا که نقشى در این مطالعه نداشته مى‌گوید: «نور مورد استفاده در این مطالعه قابل مقایسه با نور متساعد از ساعت زنگدار شما نبوده است.»

طبق نظر بنیاد ملى خواب آمریکا، ایجاد محیطى مطلوب براى خوابیدن امرى حیاتى در جهت داشتن یک خواب خوب شبانه است که یکى از شرایط آن تاریک نگه داشتن اتاق خواب پیش از خوابیدن است. این بنیاد توصیه مى‌کند که براى کاهش نور از پرده و یا کرکره براى پوشاندن پنجره‌هاى اتاق خواب استفاده کنید. همچنین از روشن کردن چراغ پس از بیدارى در نیمه‌هاى شب خوددارى کنید و اگر زود‌تر از زمان دلخواه خود بیدار مى‌شوید، در هنگام عصر روشنایى خانه را افزایش دهید. گر چه این کار در وهله اول باعث به تاخیر افتادن خواب مى‌شود، اما یک یا دو ساعت روشنایى زیاد هنگام عصر کمک مى‌کند خواب صبحگاهى طولانى‌ترى داشته باشید.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: