کد خبر:۷۳۷۵
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۰
تعداد بازدید: 5584
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
تلفن همراه ، اعتياد مدرن همراه با وابستگي رواني
امروزه افراد گرفتار اعتياد به تلفن همراه شده اند و حتي در خواب نيز تلفن همراه و مكالمه با آن را مي بينند

وابستگي به تلفن همراه نوعي اعتياد مدرن است ، اگر چه اين وابستگي مشكلات جسمي ناشي از مواد شيميايي را ندارد ، اما آسيب هاي اجتماعي را به همراه دارد. 

به گزارش ايرنا ، چند سالي است كه تلفن همراه اوقات فراغت بسياري از افراد بويژه قشر نوجوان و جوان را در كشور پر مي كند و باعث كاهش رفتارها و فعاليت هاي اجتماعي شده كه اين پيامد انزواي اجتماعي را به همراه دارد .

آخرين پژوهش هاي كشوري در سال ۸۹ بر روي چهار هزار و ۸۰۰ نوجوان و جوان ۱۲ تا ۱۸ ساله و سه هزار و ۶۰۰ بزرگسال ۱۸ سال به بالا نشان داده است كه ۳۸ درصد از آنان به استفاده از تلفن همراه اعتياد رفتاري پيدا كرده و نشانه هايي از خود بروز مي دهند كه قابل بررسي است.
همچنين نتايج پژوهش هاي دانشمندان نشان داده است كه فرد از هزينه‌هاي ضروري خود مي كاهد تا صورتحساب تلفن همراه خود را بپردازد تا اين وسيله ارتباطي را از دست ندهد، به عنوان مثال به جاي كرايه ماشين، ترجيح مي‌دهد راه ارزان‌تري را براي طي مسير انتخاب كند تا قبض تلفنش پرداخت شود.

محسن رمضاني روانشناس در اين زمينه به خبرنگار ايرنا گفت: استفاده زياد از تلفن همراه ، افراد را دچار وسواس‌هاي فكري، اضطراب و ساير اختلالات روحي و رواني مي كند.

وي افزود: به عنوان مثال چنانچه فرد از ارسال نشدن پيام كوتاه احساس نامطلوب و بدي پيدا كند يا اينكه هر روز در پي جديد‌تر كردن تجهيزات و افزايش زمان استفاده از تلفن همراه باشد ،به نوعي به اين كار معتاد شده است .

رمضاني با بيان اينكه اعتياد به تلفن همراه ،كارآيي ذهني افراد را كاهش مي دهد، اظهار داشت : وقتي فردي به ارسال يا دريافت پيامك معتاد مي شود، پيوسته گمان مي كند كه زنگ دريافت پيامك تلفن همراهش به صدا در آمده ، اما با مراجعه به تلفن همراهش پي مي برد كه اشتباه كرده و تكرار اين رفتار سبب مي شود تا اعتماد به نفس در شخص كاهش يابد.

*** معتادان به تلفن همراه همواره در حالت بيدار باشند
اين روانشناس بااشاره به اينكه افراد معتاد به تلفن همراه همواره در حالت آماده باش و بيدارباش هستند، گفت : اين افراد دائما تلفن همراه خود را بررسي مي‌كنند تا شايد پيام و يا تماسي داشته است.

رمضاني با بيان اينكه استفاده زياد از تلفن همراه افراد را درون گرا مي كند، افزود:
بروز مشكلات رواني و درون گرايي از عوارض و آسيب‌هاي اعتياد به تلفن همراه است و اين مساله در برخي خانواده‌ها موجب ايجاد تنش و درگيري مي‌شود.

وي تصريح كرد اعتياد به تلفن همراه همچنين باعث مي شود، زماني كه افراد نمي‌توانند از تلفن خود استفاده كنند، ذهنشان مدام مشغول آن است و اگر پيام‌ها را چك نكنند يا تلفن همراهشان را خاموش كنند، دچار اضطراب مي‌شوند.

*** بهره مندي از سيستم پيام كوتاه براي مخفي كاري از معايب تلفن همراه
سامان نامدار روانشناس ديگري ،دسترسي زودرس به دوستان، قابليت مخفي نگاه داشتن مكالمات از خانواده و بهره‌مندي از سيستم پيام كوتاه براي مخفي‌كاري بيشتر را ازجمله مواردي عنوان كرد كه افراد بويژه قشر نوجوان و جوان به تلفن همراه وابستگي دارند.

وي افزود: در حاليكه پژوهش‌ها نشان مي‌دهد ، استفاده زياد و وابستگي به تلفن همراه ، استرس (فشار رواني) و بيقراري را بوجود مي آورد.

نامدار اظهار داشت: امروزه افراد گرفتار اعتياد به تلفن همراه شده اند و حتي در خواب نيز تلفن همراه و مكالمه با آن را مي بينند.

وي تصريح كرد افت تحصيلي، گوشه گيري، اضطراب و دلهره در هنگام قطع يا خرابي گوشي، ارسال پيامك هاي بي هدف و مطالعه آنها حتي در مهماني ها و سر كلاس درس، باعث شده اين اعتياد رفتاري روند افزايشي پيدا كند.
برچسب ها: تلفن همراه ، اعتياد
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: