کد خبر:۷۳۶۹
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۲ - ۰۸:۵۹
تعداد بازدید: 5181
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
ازدواج سرپرست با فرزندخوانده با عرف در تضاد است
در صورتی که دادگاه صالحه با مشورت سازمان بهزیستی ازدواج را به صلاح فرزندخوانده بداند این ممنوعیت فسخ خواهد شد

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ضمن تاکید بر ممنوع بودن ازدواج سرپرست با فرزند خوانده اعلام کرد در صورتی که دادگاه صالحه با مشورت سازمان بهزیستی ازدواج را به صلاح فرزندخوانده بداند این ممنوعیت فسخ خواهد شد .

 محمد اسماعیل سعیدی در گفت و گو با پانا بیان کرد : در تبصره ماده 27 قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و یا بد سرپرست ازدواج سرپرست با فرزندخوانده چه در زمان حضانت و چه در زمان فسخ آن ممنوع است مگر این که دادگاه صالحه با مشورت سازمان بهزیستی این امر را به صلاح فرزند‌خوانده بداند.
 
دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا این ماده تبصره تصور زنای با محارم را به جامعه منتقل نمی‌کند و با عرف چندان هم‌خوانی ندارد گفت : زمانی که زن و شوهری سرپرستی کودکی را برعهده می‌گیرند کودک بعد از رسیدن به سن بلوغ از نظر شرعی به سرپرست خود نامحرم می‌شود و لازم است که بین آن‌ها صیغه محرمیت خوانده شود بنابراین از نظر شرعی مشکلی به وجود نمی‌آورد.
 
نماینده مردم تبریز همچنین در جواب این پرسش که چه مصادیقی می‌تواند در اجازه صدور حکم دادگاه برای ازدواج سرپرست و فرزند خوانده موثر باشد بیان کرد:  به طور مثال اگر فرزند خوانده‌ای مورد خشونت جنسی قرار بگیرد دراین شرایط دادگاه صالحه با توجه به شرایط و با مشورت سازمان بهزیستی می‌تواند حکم صادر کند .
 
سعیدی خبر داد که این لایحه که قرار بود در شورای نگهبان مورد بررسی قرار بگیرد هنوز به تصویب نرسیده و تا پایان هفته تکلیف این لایحه مشخص خواهد شد .

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: