کد خبر:۷۳۵۳
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۲ - ۲۱:۵۲
تعداد بازدید: 4727
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
وقتی تورم لجام گسیخته هست، دفاع از صادرات شوخی است
در شرایطی که با فقر گسترده و نابرابری شدید ناشی از تورم لجام گسیخته مواجه ایم، دفاع از دلار گران برای رونق صادرات به شوخی شبیه است

استادیار اقتصاد گفت:در شرایطی که با فقر گسترده و نابرابری شدید ناشی از تورم لجام گسیخته مواجه ایم، دفاع از دلار گران برای رونق صادرات به شوخی شبیه است.
حسین راغفر، استادیار اقتصاد دانشگاه الزهرا با اشاره به اظهارات رئیس کل بانک مرکزی در مورد کف نرخ دلار در بازار گفت: مسوولیت اصلی بانک مرکزی و شخص رئیس کل، حفظ ارزش پول ملی است. در حالی که این اظهار نظر ایشان خلاف این وظیفه بوده است. تلاش برای تضعیف پول ملی در برابر دلار بسیار عجیب است. زمانی که دلار به 4 هزار تومان رسید، برخی از آن بهره بردند و حالا کاهش آن را برنمی تابند به همین دلیل رئیس کل بانک مرکزی باید تکلیف را روشن کند که حامی قدرت پول ملی است یا تضعیف آن.

وی ادامه داد: منطقی که برای بالا نگه داشتن نرخ دلار بیان می شود، موضوع صادرات است اما در شرایطی که اقتصاد ایران با فقر گسترده و نابرابری شدید ناشی از تورم لجام گسیخته مواجه است، سخن از رشد صادرات با تضعیف پول ملی به شوخی شبیه است. در حال حاضر میلیون ها بیکار ناشی از عملکرد 8 سال گذشته به جامعه تحمیل شده است به همین دلیل باید هزینه سرمایه و تولید کاهش یابد نه اینکه با افزایش نرخ ارز بار دیگر فضای دلالی گسترش و رغبت برای سرمایه گذاری در تولید بازهم کاهش یابد.

راغفر تاکید کرد: درحال حاضر نوعی از نابرابری در ایران جریان دارد که در طول تاریخ بی سابقه بوده است. شاید در جهان فقط برخی کشورهای خاص که در آن ها غارتگری رخ داده است، چنین وضعیتی داشته باشند.  وضعیت نابرابری در شرایط فعلی به گونه ای است که 99.4 درصد از جمعیت کشور حدود 20 درصد بازار مصرف را در اختیار دارند و حدود 6 دهم درصد از جمعیت کشور 80 درصد بازار مصرف را در اختیار دارند. این بدترین وضعیت توزیع مصرف در طول تاریخ است. رئیس کل بانک مرکزی باید مشخص کند که حامی آن 99 درصد است یا طرفدار آن جمعیت کمتر از یک درصد.
منبع: خبرآنلاين

 

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: