کد خبر:۷۳۴۴
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۰
تعداد بازدید: 8590
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
علل درگيري هاي خياباني از نگاه كارشناسان
بيش از نيمي از افرادي كه به مراكز معاينات پزشكي قانوني مراجعه مي كنند جراحت دارند و حدود ۲۰ درصد اين جراحات ناشي از بروز درگيري ها و نزاع هاي خياباني است
كارشناسان پزشكي قانوني و امداد و نجات مي گويند: در چهار ماهه نخست سال جاري ۲۲۶ هزار و ۶۱۷ نفر به دليل صدمات ناشي از درگيري هاي مختلف از جمله خياباني به مراكز پزشكي قانوني سراسر كشور مراجعه كرده اند كه ۱۵۸ هزار و ۶۵۹ نفر مرد و ۶۷ هزار و ۹۵۸ نفر زن بوده اند اما به راستي علل اصلي اين درگيري ها چيست؟
به گزارش ايرنا، درگيري دو راننده جوان خودروهاي مسافركش بر سر سوار كردن مسافر در يك نيمروز تابستاني در يكي از خيابان هاي شلوغ تهران، نگاه هاي بدون انگيزه عابران پياده و ساير راكبان وسايل نقليه را چند لحظه به دنبال خود مي كشد.

بغير از يكي دو نفر كه سعي دارند از حمله دو مرد خشمگين و درگير به يكديگر جلوگيري كنند، ساير عابران و موتورسوران بي تفاوت اين صحنه را نگاه مي كنند و از كنار آنها مي گذرند.
شايد بي تفاوتي نگاه عابران براي اين است كه اين زد و خوردهاي خياباني بخشي از زندگي روزمره كساني است كه هر روز مجبورند در خيابان هاي شلوغ و پرجمعيت پايتخت در رفت و آمد باشند.

به گفته اين كارشناسان، بيش از نيمي از افرادي كه به مراكز معاينات پزشكي قانوني مراجعه مي كنند جراحت دارند و حدود ۲۰ درصد اين جراحات ناشي از بروز درگيري ها و نزاع هاي خياباني است.
تورقي بر صفحه حوادث روزنامه ها و سايت هاي خبري از وقايع تاسف برانگيزي حكايت دارد كه منشا آنها از يك نزاع خياباني بر سر يك مساله معمولي شروع و به حوادث خونيني منجر شده است.

اين كارشناسان خبره در سازمان هاي پزشكي قانوني و امداد و نجات هلال احمر استفاده از قدرت بدني به جاي منطق براي حل مسايل و مجادلات را ويژه جوامعي كه هنوز شهرنشيني و مدنيت در آنها رشد نكرده، مي دانند.
كارشناس خبره سازمان امداد و نجات هلال احمر معتقد است: زور بازو و استفاده از آن براي به كرسي نشاندن و اثبات نظر خود، ويژه جوامع مكانيكي و قبيله محور است.
حميد قويدل گفت: تاريخ جامعه شناسي و علوم اجتماعي نشان مي دهد رشد و گسترش شهرنشيني و پيدايش جوامع ارگانيكي، استفاده از تعقل و انديشه براي حل مسايل را نيز به دنبال دارد.

به باور اين كارشناس امداد و نجات، در محلات و مناطقي كه افراد از سطح فرهنگي بالايي برخوردارند در مقايسه با محله هاي شلوغ و پرجمعيت، درگيري ها و نزاع هاي خياباني كمتري ديده مي شود.
قويدل گفت: به طور مثال وقتي تصادف خودرويي رخ دهد اگر افراد بينش لازم را نداشته باشند، به جاي اينكه براي حل مشكل، يك راه صحيح و اصولي انتخاب كنند، به جر و بحث مي پردازند و گاهي به يكديگر بي حرمتي مي كنند كه اين امر منجر به درگيري و زد و خورد مي شود و پيامدهايي مانند مراجعه به كلانتري و مراجع قانوني بويژه مراكز معاينات پزشكي قانوني را در پي دارد.

وي افزود: نبود آموزش نيز از عوامل موثر در نزاع هاي خياباني است زيرا هر انساني قادر است بسياري از مسايل را ياد بگيرد.
اين كارشناس مسائل اجتماعي، خانواده را مهم ترين مركز آموزش مهارت هاي زندگي برشمرد و گفت: يادگيري مسايلي مانند خونسردي، متانت، تامل، تفكر و چاره جويي براي حل مشكلات در سرنوشت انسان و نحوه زندگي او در تمام دوران زندگي موثر خواهد بود.
وي فقر اقتصادي را نيز عاملي براي بروز اين گونه درگيري ها دانست و افزود: گاهي مشكلات مالي بر توان و حوصله افراد غلبه مي كند و باعث مي شود افراد بر سر مسايل كوچك و كم اهميت با يكديگر درگير شوند.

وي شخصيت افراد را در بروز درگيري ها موثر دانست و گفت: افرادي كه داراي برنامه ريزي در زندگي هستند، بسياري از مشكلات را پيش بيني مي كنند و با آمادگي قبلي براي هر موردي اقدام مي كنند به طوري كه كمتر باعث درگيري، ضرب و جرح و منازعه مي شوند.
قويدل اظهار داشت: نقطه مقابل آنها افرادي هستند بدون برنامه كه باري به هرجهت، روزگار را مي گذرانند و بيشتر دچار مشكل مي شوند.

رييس مركز تحقيقات پزشكي قانوني نيز براين باور است، پيشگيري از اين مشكلات و اينكه چگونه مي توانيم از اين اتفاقات جلوگيري كنيم، مساله مهمي است كه اگر رعايت شود از بروز بسياري درگيري هاي خطرناك جلوگيري خواهد شد.

دكتر محمود خدادوست تعيين اهداف و برنامه هاي زندگي، رعايت اصول تربيتي و آموزشي از دوران طفوليت و ادامه آن در مقاطع مختلف زندگي، شناخت عواملي كه سبب ايجاد تنگنا ها و مضايق مختلف در زندگي افراد شده و كوشش در جهت رفع آن را از جمله عواملي كه از بروز اين درگيري ها جلوگيري مي كند، دانست.

وي تصريح كرد كه پيش بيني هاي لازم در صورت بروز حادثه و آماده بودن براي رفع مشكلات، تمرين خونسردي و متانت و آموزش آن به اطرافيان و اطفال، رعايت نظم در كليه امور و تجديد نظر در رفتار با ديگران از ديگر راهكارهاي موثر در پيشگيري از بروز درگيري هاي خياباني است.
خدادوست گفت: آمارهاي پزشكي قانوني نشان مي دهد بيشترين موارد درگيري ها بين افراد جوان صورت مي گيرد.

وي با بيان آنكه درصد بالايي از جمعيت ايران را افراد جوان و نوجوان تشكيل مي دهند، گفت: اين افراد ويژگي هايي مانند ناپختگي، بي تجربگي، انرژي زياد و تحريك پذيري دارند و مستعد درگيري و زد و خورد و پيامدهاي آن هستند.
وي نقش خانواده ها و رسانه هاي جمعي را در كنترل اين درگيري ها موثر دانست و اظهار داشت: والدين بايد همواره همنشيني هاي جوانان، رفت و آمد آنها و برنامه هاي روزانه شان را تحت نظارت قرار دهند.

رييس مركز تحقيقات پزشكي قانوني گفت: والدين چنانچه علامتي دال بر بدرفتاري يا انحراف در فرزندان خود ديدند بايد اقدامات لازم را انجام دهند.
وي رفتار والدين و مسوولان آموزشي را در اين مورد قابل تامل برشمرد و گفت: لازمه تعليم و تربيت و تدريس اين است كه معلم و مدرس خود از تربيت خوبي برخوردار بوده تا بتوانند اين ويژگي را به دانش آموختگان نيز انتقال دهند.

خدادوست اظهار داشت: در خانواده هايي كه همواره والدين درجنگ و دعوا هستند و بر سر مسايل ناچيز و بي اهميت جر و بحث مي كنند، نمي توان انتظار داشت كه كودكان آنان از تربيت مناسبي برخوردار باشند.
وي افزود: افراد جواني كه تشكيل خانواده مي دهند بايد از هر نظر آمادگي پذيرش فرزند را داشته باشند و اگر چنانچه صاحب فرزند شوند همواره در فكر تربيت فرزندان خود باشند و محيط خانواده را براي رشد جسمي و فكري كودك خود آماده كنند.
رييس مركز تحقيقات پزشكي قانوني، آموزش افراد جوان براي تشكيل خانواده و صاحب فرزند شدن از ضروريات جامعه امروز برشمرد و گفت: برخي والدين فقط خود را مسوول تهيه خوراك و پوشاك فرزندان مي دانند.

وي با بيان آنكه پرورش و تعليم نيز از وظايف اصلي والدين است، گفت: چنانچه در خانواده اي مشكلات اقتصادي و شغلي كه احتمال آسيب پذيري فرزندان را بيشتر مي كند، وجود داشته باشد، بهتر است زوجين پس از رفع اين مشكلات نسبت به بچه دار شدن تصميم گيري كنند.
وي تصريح كرد: رشد كودك در شرايط نامتعادل خانوادگي، وي را ناهنجار و پرخاشگر و ستيزه جو پرورش مي دهد و وجود چنين فردي در آينده، باعث به خطر انداختن سلامت جامعه مي شود.
وي با بيان اينكه مراجعين نزاع در هنگام مراجعه به پزشكي قانوني بايد به خاطر داشته باشند كه ظاهر خون آلود تأثيري در صدور نظريه كارشناسي توسط پزشكي قانوني ندارد، توضيح داد: آنچه مبناي صدور نظريه كارشناسي در خصوص جراحات است، نوع جراحت و عمق آن است، لذا معاينه دقيق ‌تر ضايعات نيازمند تميز بودن موضع و بررسي دقيق آن توسط كارشناسان پزشكي قانوني است.
وي افزود: ديگر چيزي به نام طول درمان در پزشكي قانوني تعيين نمي ‌شود و اين هم يكي ديگر از باورهاي نادرست به يادگار مانده از گذشته است.
رييس مركز تحقيقات پزشكي قانوني ادامه داد: براي صدور نظريه كارشناسي در خصوص صدمات ناشي از نزاع توسط سازمان پزشكي قانوني ارائه معرفينامه از مراجع قضايي و يا كلانتري الزامي است.
به گفته خدادوست در مواردي براي بررسي دقيق تر جراحات و يا عوارض صدمات نيازمند اخذ مشاوره و يا تصويربرداري و يا ساير اقدامات پاراكلينيك هستيم. اين امر براي حفظ حقوق مراجعين و اظهار نظر دقيق در خصوص صدمات است، لذا صبر و شكيبايي بيشتر مراجعين را مي طلبد.
وي اضافه كرد: در صورت وجود جراحات و صدمات عمده و تهديدكننده، فرد مي تواند پس از انجام اقدامات درماني به پزشكي قانوني مراجعه كنند. سوابق اقدامات انجام شده از سوي پزشكي قانوني از مرجع درمان كننده اخذ خواهد شد تا حقي از فردي ضايع نشود.

خدادوست در پاسخ به اين سووال كه صدمات ايجاد شده در نزاع (شامل آثار ضرب و جرح) مشمول ديه است يا ارش، گفت: در ديه كه مقدار مال معيني است و در شرع مقدس به سبب جنايات غيرعمدي بر نفس، عضو يا منفعت يا جنايات عمدي در مواردي كه به هر جهت قصاص ندارد، مقرر شده‌ است.

همچنين ارش نيز ديه غير مقدر است و ميزان آن در شرع تعيين نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و كيفيت جنايت و تآثير آن بر سلامت مجني عليه و ميزان خسارت وارده با در نظر گرفتن ديه مقدر و با جلب نظر كارشناس ميزان آن را تعيين مي كند. لذا در مواردي كه براي صدمه وارده ديه مقدار وجود نداشته باشد كارشناس پزشكي قانوني براساس نوع جراحت و كيفيت آن و تأثير بر سلامت مجني عليه و ايجاد يا عدم ايجاد نقص عضوي و تأثير در كارايي عضو يا اندام اقدام به تعيين ارش مي كنند كه ميزان ارش نسبت به ديه كامل انسان تعيين مي شود.
گزارش: فرهاد شرف پور
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
-
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
0
0
اگر مردم از لحاظ روحي ورواني با توجه به فشار هاي اقتصادي و...موجود در جامعه وضعيت مناسبي داشته باشند وهمچنين قوانين قضايي به خوبي اجرا شود ما هرگز شاهد چنين رفتارهايي در جامعه نخواهيم بود كه فرزندامان از آنان الگو برداري كنند .
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: