کد خبر:۷۳۳۵
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۷
تعداد بازدید: 3434
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
فاکتورهای اصلی ریزش مو در زنان را بشناسید
فقر آهن می‌تواند منجر به ریزش مو شود، بهتر است فردی که کمبود آهن دارد قبل از اینکه خودسرانه از قرص‌های آهن مکمل استفاده کند با پزشک خود در این زمینه مشورت کند

بسیاری از زنان ریزش مو را در دوران یائسگی و بعد از آن تجربه می‌کنند؛ یعنی زمانی‌ که ترشح مقدار استروژن در بدن آنها کاهش می‌یابد.

عضو هیئت علمی ‌دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: ریزش مو در زنان علل مختلفی دارد، ولی از رایج‌ترین دلایل آن کمبود آهن است.

ابراهیم رزم‌پا در گفت و گو با خبرنگار مهرخانه، با بیان این مطلب افزود: فقر آهن می‌تواند منجر به ریزش مو شود، بهتر است فردی که کمبود آهن دارد قبل از اینکه خودسرانه از قرص‌های آهن مکمل استفاده کند با پزشک خود در این زمینه مشورت کند تا از در صورت نیاز توسط پزشک از مکمل‌ها استفاده شود؛ زیرا آهنِ بیش از اندازه در بدن نیز منجر به بروز برخی مشکلات می‌شود.

 وی ادامه داد: از دیگر عوامل ریزش مو در زنان اختلالات غده تیروئید است که در هر دو حالت کم‌کاری یا پرکاری غده تیروئید، ریزش مو حاصل می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، کاهش مقدار استروژن را عامل دیگر ریزش مو در زنان عنوان کرد و گفت: بسیاری از زنان ریزش مو را در دوران یائسگی و بعد از آن تجربه می‌کنند؛ یعنی زمانی‌ که ترشح مقدار استروژن در بدن آنها کاهش می‌یابد.

رزم‌پا درخصوص تأثیر تغییرات هورمونی بعد از بارداری در ریزش مو تشریح کرد: زنانی که تازه مادر شده و فرزندشان متولد شده است، تا 6 ماه ریزش مو را تجربه می‌کنند و این زمانی است که مقدار استروژن در خون در حال برگشت به مقدار نرمال است.

وی گفت: تلوژن افلووین یک اصطلاح برای بیان ریزش مو به صورت موقت و ناگهانی است. این نوع ریزش در اثر استرس یا جراحی اتفاق می‌افتد و به طور عمومی ‌تا 2 ماه بعد از بیماری ادامه دارد. این اصطلاح همچنین برای بیان ریزش ناگهانی مو که در نتیجه یکی از علت‌های ذکر شده اتفاق می‌افتد، مانند تغییرات هورمونی بعد از زایمان نیز صدق می‌کند.

عضو هیئت علمی‌ دانشگاه علوم پزشکی ایران در تشریح فاکتورهای ریزش مو به مصرف دخانیات اشاره کرد و افزود: مطالعات متعدد اخیر که در مورد علت ریزش مو در مردان صورت گرفته، نشان می‌دهد که مصرف دخانیات نیز باعث افزایش ریزش مو می‌شود، اما مشخص نیست که در زنان نیز چنین تأثیری داشته باشد؛ البته به طور کلی مصرف سیگار بنابه دلایل بسیار مضر است .

ابراهیم رزم‌پا درخصوص تشخیص و درمان ریزش مو در زنان خاطرنشان کرد: بهترین کار برای کسی که ریزش مو را تجربه کرده این است که دلیل اصلی را شناسایی و درمان کند و بهترین راه برای تشخیص، انجام تست خون است تا ازاین طریق میزان آهن، هورمون‌های تیروئید و وضعیت استروژن خون مشخص شود.

وی در پایان اظهار داشت: اگر پزشک علت قابل درمان برای ریزش مو تشخیص نداد، ممکن است ریزش مو نتیجه فاکتورهای ژنتیکی باشد که غیرقابل اجتناب است، اما با این حال داروهایی و جود دارد که رشد دوباره مو را تحریک می‌کند.

برچسب ها: ريزش مو ، زنان
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: