کد خبر:۷۳۲۷
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۲ - ۱۸:۳۹
تعداد بازدید: 5831
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
مردم اسیر وام چاق کن‌ها!
درمجموع ضعف وبروکراسی شدید بانکی درپرداخت وام و تسهیلات سبب شده که شغل نان و آب داری برای برخی درقالب شرکتهای مشاوره وام بانکی وبرخی افراد درجایگاه واسطه شکل بگیرد

کسانی که با سیستم بانکی سرو کار دارند از تولید کنندگان و صنعتگران تا متن جامعه برای دریافت تسهیلات و همچنین وامهای خرد نه تنها باید هفت خوان مشکلات، بلکه باید تحمیل خوان دیگری یعنی مراجعه به شرکتهای واسطه‌ای یا دلالان «وام چاق کن» را به جان بخرد.

دراین راستا مردم بارها و بارها با انتقادهای فراوان ازسیستم بانکی، خواهان تسریع وتسهیل درخدمات بانکی بویژه پرداخت وام بانکی هستند. درپاسخ به این انتقادات با روی کار آمدن دولت جدید روزنه‌های امیدی برای رفع این مشکلات دیده می‌شود، بویژه اینکه طبق گزارشها شنیده شده، انعکاس صدای جامعه درقالب انتقادات مسؤولان از سیستم بانکی، رئیس کل بانک مرکزی رابه این نتیجه رسانده که خانه تکانی و تغییرات در مدیریت مجموعه بانکی را در دستور کار قرار دهد. با این وصف گذشته از مشکلاتی که پرداخت تسهیلات بانکی برای بخشهای تولیدی وجود دارد، بررسی‌ها نشان می‌دهد که سیستم بانکی نتوانسته حتی به نیاز وامهای خرد مردم پاسخ دهد.

آمار نشان می‌دهد، تنها دربخش پرداخت وام ازدواج حدود 80 هزار متقاضی درصف نوبت قرار دارند و یا بسیاری برای چند میلیون تومان وام با ید بروکراسی عریض و طویل را طی کنند. این نمونه بارزنشان داده که سیستم بانکی به رغم اینکه بار مالی اقتصاد کشور رابه دوش می‌کشد، اما هنوز نتوانسته است پاسخگوی نیاز جامعه حتی در این بخش باشد، ازهمین رهگذر مردم یا به وامهای خانگی روی آورده‌اند و یا برای تحقق وام خود مجبورند به شرکتهای واسطه‌ای وبرخی از فروشندگان وام مراجعه کنند ودرواقع خرید وام داشته باشند ومبلغی از وام رابه عنوان دستمزد تسهیل دردریافت وام به این شرکتها پرداخت کنند!

از همین رو دوشادوش این شرکتها هم افرادی هستند که باضامن شدن خود می‌توانند برخی ازگره‌های کور فرایند دریافت وام بانکی راباز کنند، اما این گره بازکردنها خود گره‌ای دیگری را ایجاد می‌کند وباعث می‌شود که فرد متقاضی به غیر از سود بانکی، مبلغی را به شرکت خدمات دهنده یا ضامن پرداخت کنند.

درمجموع ضعف وبروکراسی شدید بانکی درپرداخت وام و تسهیلات سبب شده که شغل نان و آب داری برای برخی درقالب شرکتهای مشاوره وام بانکی وبرخی افراد درجایگاه واسطه شکل بگیرد .

مهردراین باره می‌نویسد: پرداخت انواع وام بانکی در اسرع وقت از طریق شرکتهای مشاوره وام بانکی در مدت زمان 30 تا 40 روزه و با شرایط جذاب شاید انگیزه‌ای باشد که بسیاری از افرادی که موفق به دریافت وام از بانکها نشده‌اند، به این شرکتهای مشاوره‌ای مراجعه و با پرداخت مبلغی به عنوان دستمزد وام مورد نیاز خود را دریافت کنند. این در حالی است که اکثر این شرکتها وامهای پرداختی خود را از طریق نظام بانکی در اختیار این افراد قرار می‌دهند و در اصل این متقاضیان را به بانکها معرفی می‌کنند. اکثر این وامها از طریق بانکهای دولتی پرداخت می‌شود و حتی سودهای پرداختی به آنها یک رقمی است. این شرایط در حالی اعمال می‌شود که اخذ وام از سیستم بانکی هر روز ابعاد پیچیده‌تری به خود می‌گیرد و به نوعی غیرممکن شده است.

به هر حال با توجه به وضعیت فعلی بانکها و عدم پرداخت انواع وام بانکی توسط آنها باید دید در دور جدید فعالیت بانک مرکزی با ریاست کلی ولی ا... سیف، آیا فعالیت دفاتر مشاوران وام بانکی همچنان ادامه خواهد داشت یا فعالیت آنها متوقف و ساماندهی می‌شود.
محمد هرمزی - قدس آنلاين
برچسب ها: وام ، كارچاق كن
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: