کد خبر:۷۲۶۷
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۲ - ۲۰:۱۸
تعداد بازدید: 3163
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
جرائم احتکار کنندگان، گرانفروشان و كم فروشان مشخص شد
متخلف علاوه بر الزام به پرداخت خسارت وارد شده به خریدار یا مصرف کننده در مرحله اول به دو برابر مبلغ گرانفروشی و در مرتبه دوم به چهار برابر مبلغ گرانفروشی جریمه می شود

نمایندگان مجلس جرائم قانونی احتکارکنندگان را تعیین کردند. به گزارش خانه ملت نمایندگان در جلسه علنی امروز (سه شنبه 1 مرداد) مجلس شورای اسلامی ماده 42 لایحه اصلاح قانون نظام صنفی کشور را با 138 رای موافق٬ 11 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 215 نماینده حاضر به تصویب رساندند.

ماده ۴۲ به شرح زیر است:

جریمه مقرر در ماده (۶۰) قانون به شرح زیر اصلاح و ۱ تبصره به آن الحاق می شود:

جریمه احتکار٬ با عنایت به دفعات تکرار در طول هر سال به شرح ذیل است:

مرتبه اول- الزام محتکر به عرضه و فروش کل کالاهای احتکار شده و جریمه نقدی معادل هفتاد درصد (۷۰%) قیمت روز کالاهای احتکار شده

مرتبه دوم- الزام محتکر به عرضه و فروش کل کالاهای احتکار شده و جریمه نقدی معادل سه برابر قیمت روز کالاهای احتکار شده و نصب پارچه یا تابلو بر سر درمحل کسب به عنوان متخلف صنفی و تعطیلی محل کسب به مدت یک ماه

مرتبه سوم- الزام محتکر به عرضه و فروش کل کالاهای احتکار شده و جریمه نقدی معادل هفت برابر قیمت روز کالاهای احتکار شده و نصب پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به عنوان متخلف صنفی و تعطیلی محل کسب به مدت سه ماه

تبصره ۱- برای کشف تخلف در صورتی که قرائنی حاکی از صحت گزارش و ضرورت ورود به محل اختفا یا احتکار کالا باشد در صورت عدم رعایت اعلام موجودی در موضوع تبصره (۱) این ماده٬ حسب مورد٬ شعب سازمان تعزیرات حکومتی با رعایت مقررات قانونی و تحت نظارت مدیرکل استان یا رئیس اداره تعزیرات حکومتی شهرستان٬ اجازه ورود به محل یاد شده را صادر می کند و نیروی انتظامی موظف به اجرای دستور ابلاغ و اجرای احکام شعب سازمان تعزیرات حکومتی است
 
****
 
جرایم قانونی کم فروشی برای متخلفان تعیین شد
 
نمایندگان مجلس جرایم قانونی کم فروشی را برای متخلفان تعیین کردند. نمایندگان در جلسه علنی امروز (سه شنبه 1 مرداد) مجلس شورای اسلامی ماده 40 لایحه اصلاح قانون نظام صنفی کشور را با 130 رای موافق٬ 3 رای مخالف و 5 رای ممتنع از مجموع 216 نماینده حاضر به تصویب رساندند.

ماده ۴۰ به شرح زیر است:

متخلف علاوه بر الزام به پرداخت خسارت وارد شده به خریدار یا مصرف کنده با دو برابر مبلغ کم فروشی و در مرتبه دوم  برابر مبلغ کم فروشی در مرتبه اول به ۲ برابر جریمه می شود.

در مرتبه سوم به شش برابر مبلغ کم فروشی جریمه می شود و علاوه بر پرداخت جریمه پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به عنوان متخلف صنفی به مدت دو هفته نصب می شود.

در مرتبه چهارم به هشت برابر مبلغ کم فروشی جریمه می شود و پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به عنوان متخلف صنفی به مدت یک ماه نصب می شود.

در مرتبه پنجم و مراتب بعدی به ۱۰ برابر مبلغ کم فروشی جریمه می شود و به مدت ۲ ماه پارچه یا تابلو بر سر درمحل کسب به عنوان متخلف صنفی شناخته می شود. همچنین پروانه کسب وی به مدت ۶ ماه تعلیق و محل کسب تعطیل می گردد.

تبصره: عدم انجام خدمات پس از فروش در دوره ضمانت (گارانتی) توسط متعهد در حکم کم فروشی است و متخلف از این امر علاوه بر انجام خدمت مربوط٬ جریمه های موضوع این ماده نیز محکوم می شود. مبنای محاسبه ارزش خدمات پس از فروش٬ قیمت کارشناسی خدمات مورد نظر است که توسط کارشناسان سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تعیین می شود.
 
 
****
 
جريمه گرانفروشان مشخص شد
 
جریمه نقدی٬ نصب تابلو یا پرچم به عنوان متخلف صنفی و تعطیلی محل کسب از جمله جرایم گرانفروشان است.

نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه 1 مرداد) مجلس شورای اسلامی ماده 39 لایحه اصلاح قانون نظام صنفی کشور را با 133 رای موافق٬ 5 رای مخالف و 11 رای ممتنع از مجموع 218 نفر نماینده حاضر به تصویب رساندند.

در ماده ۳۹ این لایحه آمده است: جریمه مقرر در ماده ۵۷ قانون به شرح زیر اصلاح شد:

متخلف علاوه بر الزام به پرداخت خسارت وارد شده به خریدار یا مصرف کننده در مرحله اول به دو برابر مبلغ گرانفروشی و در مرتبه دوم به چهار برابر مبلغ گرانفروشی جریمه می شود.

در مرتبه سوم به شش برابر مبلغ گرانفروشی جریمه می شود و علاوه بر پرداخت جریمه٬ پارچه یا تابلو بر سر در محل کسل به عنوان متخلف صنفی به مدت ۲ هفته نصب می شود.

در مرتبه چهارم به هشت برابر مبلغ گرانفروشی جریمه می شود و پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به عنوان متخلف صنفی به مدت یک ماه نصب می شود.

در مرتبه پنجم و مراتب بعدی به ۱۰ برابر مبلغ گرانفروشی جریمه می شود و پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به عنوان متخلف صنفی به مدت دو ماه نصب می شود. همچنین پروانه کسب وی به مدت ۶ ماه تعلیق و محل کسب وی به مدت ۶ ماه تعطیل می شود.

 
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: