کد خبر:۷۲۵۵
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۲ - ۲۰:۱۴
تعداد بازدید: 4107
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
افزایش تقاضا برای خرید پایان‌نامه آماده
بازار داغ فروش پایان نامه‌های دانشجویی
پایان نامه‌های دانشگاهی و مقالات علمی براحتی در محیط‌ های دانشگاهی خرید و فروش می ‌شوند و وزارت علوم نیز تاکنون اقدام جدی در این راستا انجام نداده اند
درحالی مسئولان آموزش عالی همواره بر کیفیت پایان نامه های دانشجویی تأکید می کنند، اما فعالیت برخی از مراکز تهیه پایان نامه حاکی از این است که تقاضا برای پایان نامه آماده همچنان در بازار وجود دارد.
به گزارش پانا، در طول این سال های گذشته که تب تحصیل در میان جوانان افزایش پیدا کرده است به طبع دانشجویان برای تحصیل نیاز به تهیه پایان نامه دارند اما در این میان مراکزی فعال شدند که کار برخی دانشجویان را راحت کردند و با دریافت هزینه های زیاد پایان نامه های دانشجویی را به دانشجویان متقاضی تحویل می دادند.

با آغاز فعالیت مراکز تهیه پایان نامه، دانشجویان زیادی به این مراکز مراجعه کردند. اما علی رغم اینکه مسئولان بارها در برخورد با این مراکز هشدار داده اند اما فعالیت مراکز تهیه پایان نامه که در سطح شهر تهران است نشان می دهد که همچنان دانشجویان زیادی برای تهیه پایان نامه خود به این مراكز مراجعه می ‌كنند.
 
اما اینکه چرا یک دانشجو به سراغ این مراکز می رود جای سوال دارد و دلیل آن می تواند عدم سخت گیری اساتید، تخصیص وقت كافی اساتید راهنما بر كار دانشجویان و نظارت مستقیم و مستمر بر روی كار آن ها است که در نهایت دانشجو پایان نامه خود را از این مراکز تهیه می کند. البته نظارت اساتید و توجه آن ها بر کار دانشجویان در هنگام آماده سازی پایان نامه بسیار اهمیت دارد.
 
رضا صابری عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به خرید و فروش پایان نامه های دانشجویان به پانا می گوید: خرید و فروش پایان نامه‌ تاثیر منفی بر رشد علمی کشور دارد. در واقع پایان نامه در حکم چکیده آموخته‌ های دانشجویان در پایان دوره‌ های تحصیلات تکمیلی به شمار می رود اما متاسفانه خرید و فروش پایان نامه یکی از واقعیات موجود در فضای علمی کشور است که باید به آن توجه شود.
 
از طرفی نبود حمایت مالی مناسب از پروژه‌ هایی که توانایی اجرایی شدن را دارند یکی از عواملی است که می تواند عامل گرایش دانشجویان برای خرید پایان نامه باشد. البته تامین مالی پروژه‌ های دانشجویی می تواند پرتوی امید و انگیزه ‌ای در دل دانشجو باشد كه در ذهن خود احساس مفید بودن برای جامعه پیدا كرده و دیگر رغبتی به ارائه پایان ‌نامه‌ های تكراری و مراجعه به مراكز مشاوره پایان‌ نامه و در نهایت خرید پایان ‌نامه نداشته باشد.
 
همچنین نبود متولی برای رسیدگی به این قبیل تخلفات می تواند مانعی بر سر راه رشد علمی کشور باشد که صابری نیز می گوید: پایان نامه‌های دانشگاهی و مقالات علمی براحتی در محیط‌ های دانشگاهی خرید و فروش می ‌شوند و وزارت علوم نیز تاکنون اقدام جدی در این راستا انجام نداده اند.
 
این نماینده مجلس شورای اسلامی می افزاید: با بخشنامه و آیین ‌نامه نمی‌ توان به مقابله با معضل خرید و فروش پایان ‌نامه رسیدگی کرد اما شناسنامه ‌دار کردن پایان ‌نامه‌ ها از طریق ایجاد یک سایت مرجع یکی از راه ‌هایی است که می توان این معضل را برطرف کرد چرا که فراگیری این موضوع در درازمدت تاثیر منفی بر رشد علمی و دانشگاهی کشور دارد.
 
در مجموع، وجود پایان نامه در جامعه دانشگاهی کشور ضرورتی انکار ناپذیر است اما نباید با بی توجهی به چگونگی روند تهیه آن زمینه تخلف افراد را فراهم کرد لذا علاوه بر اینکه باید بر کیفیت پایان نامه های دانشجویی تأکید کرد می بایست از رشد مراکز تهیه پایان نامه نیز جلوگیری شود که این امر توجه بیش از پیش مسئولان را می طلبد.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: