کد خبر:۷۱۹۴
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۵:۲۱
تعداد بازدید: 3526
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
صفر تا صد تجربه و عملکرد نامزدهای ریاست جمهوری
سابقه اجرایی کاندیداها، می تواند بر درستی شعار ها و برنامه های طرح شده از سوی آنان صحه بگذارد و یا تمایز شعار و برنامه کاربردی را روشن کند

سابقه اجرایی کاندیداها، می تواند بر درستی شعار ها و برنامه های طرح شده از سوی آنان صحه بگذارد و یا تمایز شعار و برنامه کاربردی را روشن کند.
 
 به گزارش پانا، تا کنون و از زمان آغاز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، هریک از هشت نامزد به ارائه برنامه های خود پرداخته اند و چه به صورت شعار و یا به صورت راهکار، نقطه نظرات خود را به سمع و نظر مردم رسانده اند.

در حالی که آنچه در این ورطه مهم می نماید و همچنین رای مردم را به سوی خود جذب می کند گفتار کاندیدا ها نیست، بلکه عملکرد آن ها خواهد بود. در این راستا نگاه به سابقه عملکرد و تجربه اجرایی هر یک از نامزدها می تواند هدایتگر خوبی برای کسب اطلاع از راستی و تمامیت شعارها و دریافت نتیجه برای انتخاب اصلح باشد.

 سعید جلیلی
تحصیلات خود را تا مقطع دکتری علوم سیاسی در دانشگاه امام صادق (ع) تهران به پایان رسانیده است. او به زبان‌های عربی و انگلیسی تسلط دارد. جلیلی سال ۱۳۶۸ وارد وزارت خارجه شده و در سال 1370 سمت ریاست ادارهٔ بازرسی وزارت امور خارجه را بر عهده داشت و در سال 1376 معاون ادارهٔ اول آمریکا در وزارت خارجه شد. وی در سال 1379 به سمت مدیریت بررسی‌های جاری دفتر مقام معظم رهبری انتخاب شد.
جلیلی در دولت محمود احمدی‌نژاد به وزارت امور خارجه بازگشت و به‌عنوان معاون اروپا و آمریکا در این وزارتخانه به فعالیت پرداخت.

وی از سال 1386 دبیری شورایعالی امنیت ملی و مسئولیت پیگیری موضوع هسته‌ای کشورمان را بر عهده دارد. وی در کارنامه خود 2 دوره کاندیداتوری برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی را دارد.

 غلامعلی حدادعادل
او دارای مدرک دکترا در رشته فلسفه است. وی در سال ۱۳۵۸ معاونت وزارت ارشاد را بر عهده داشت و طی سال های ۱۳۶۱ تا ۱۳۷۲ نیز معاون وزیر آموزش و پرورش بود. حداد عادل همچنین از سال ۱۳۷۴ تا کنون (به استثنای فاصله ۸۳ تا ۸۷) ریاست فرهنگستان زبان و ادب فارسی را بر عهده داشته است. او نمایندگی مردم تهران در مجالس ششم، هفتم، هشتم و نهم را بر عهده داشت و در فاصله سال های ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۳ رئیس قوه مقننه بوده است.

وی همچنین عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی است و از سال ۱۳۸۷ تا کنون نیز به عنوان مشاور فرهنگی مقام معظم رهبری منصوب شده است.

 محسن رضایی
او دارای دکترای اقتصاد از دانشگاه تهران است. وی در ابتدای پیروزی انقلاب از افراد پایه‌گذار سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بود و در خرداد ۱۳۵۸ به عضویت شورای فرماندهی سپاه درآمد. رضایی به مدت شانزده سال از ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۶ فرماندهی این نهاد را بر عهده داشت. وی در زمان فرماندهی سپاه پاسداران، دانشگاه امام حسین(ع)، دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (ع) و دانشکده فرماندهی سپاه را تأسیس کرد. در سال ۱۳۶۸ و پس از پایان جنگ، او قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا در سپاه پاسداران را راه‌اندازی کرد و اجرای چند طرح عمرانی را زیر نظر وزیر مسکن دولت هاشمی بر عهده داشت.

رضایی در شهریور ۱۳۷۶ به عنوان «دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام» منصوب شد.

حسن روحانی
دارای مدرک دکتری در رشته حقوق اساسی را از دانشگاه کلدونیان گلاسکو است. او دارای مرتبه علمی استاد پژوهشی مرکز تحقیقات استراتژیک می‌باشد. وی در سال ۱۳۸۶، وکیل پایه یک دادگستری شد. او مسلط به زبان های انگلیسی، عربی، آلمانی، روسی و فرانسوی است. وی نماینده مجلس خبرگان رهبری از سال ۱۳۷۸ و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال ۱۳۷۰ است. از سال ۱۳۶۸ به عضویت شورای عالی امنیت ملی در آمد و از سال ۱۳۷۱ نیز ریاست مرکز تحقیات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام را عهده دار شد. وی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره چهارم و پنجم و به مدت ۱۶ سال در دوره‌های ریاست جمهوری هاشمی و خاتمی دبیر شورای عالی امنیت ملی از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۴ بوده است.

او در این سمت، رئیس تیم هسته‌ای ایران بود که انتقاد نسبت به تعلیق غنی سازی در دوره وی از جمله حاشیه های پرونده او بوده است .
وی در سال ۱۳۵۹ به نمایندگی مجلس شورای اسلامی انتخاب شد و در پنج دوره قانونگذاری به مدت بیست سال از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۷۹ فعالیت کرد. او رئیس کمیسیون‌های دفاع -دوره‌های اول و دوم- و سیاست خارجی -دوره‌های چهارم و پنجم- بود. عضویت و ریاست شورای سرپرستی سازمان صدا و سیما از سال ۱۳۵۹ تا سال ۱۳۶۲ نیز از دیگر مسئولیت‌های وی در دوران پس از انقلاب بوده است.
در دوران جنگ ایران و عراق، عضویت در شورای عالی دفاع از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۷، عضویت در شورای عالی پشتیبانی جنگ و رئیس کمیسیون اجرائی آن از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷، معاونت فرماندهی جنگ از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۴، ریاست ستاد قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۶ و فرماندهی پدافند هوایی کل کشور از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۰ را برعهده داشت. روحانی بین سال‌های ۱۳۶۷ تا ۱۳۶۸ به معاونت جانشین فرماندهی کل قوا منصوب شد.
او پس از دوران دفاع مقدس نشان درجه دو فتح، و همینطور نشان درجه یک نصر را از دستان مقام معظم رهبری دریافت نمود.
وی همچنین به مدت ۱۳ سال از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ و از ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۴ مشاور امنیت ملی رئیس جمهور وقت بوده است.
روحانی از سال ۱۳۷۰ به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب و تاکنون در این سمت فعالیت دارد. وی ریاست کمیسیون سیاسی-امنیتی-دفاعی این مجمع را برعهده دارد.
وی از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۸، عضو هیأت امنای دانشگاه‌های تهران بوده و از سال ۱۳۷۱، ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک را برعهده دارد.
حسن روحانی به مدت 24 سال مشاور مقام معظم رهبری در بحث امنیت ملی بوده است.

 محمدرضا عارف
دارای مدرک دکترای برق مخابرات از دانشگاه استنفورد است. او در ابتدای انقلاب در دستگاه های دولتی همچون شرکت مخابرات و وزارت فرهنگ و آموزش عالی فعالیت کرد و در سال‌های ۷۳ تا ۷۶ در سمت ریاست دانشگاه تهران حضور داشت. پس از آن نیز در کابینه‌ی دولت اصلاحات در سال‌های ۷۶ تا ۷۹ به‌عنوان وزیر پست و تلگراف و تلفن مشغول به خدمت شد و در سال‌های ۷۹ تا ۸۰ به عنوان معاون رییس جمهور و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به فعالیت خود ادامه داد. وی در سال های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ به‌عنوان معاون اول رییس جمهور برگزیده شد. او عضو پیوسته‌ فرهنگستان علوم ایران، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

 سیدمحمد غرضی
دارای مدرک فوق لیسانس در رشته الکترونیک است. او استاندار کردستان و خوزستان، نماینده اولین دوره مجلس شورای اسلامی از اصفهان، وزیر نفت در دولت مهدوی کنی و میر حسین موسوی و وزیر پست و تلگراف و تلفن، در دولت دوم موسوی و دولت بود. او از زمان تاسیس، در پنج دوره سه ساله، ریاست سازمان نظام مهندسی کشور را تا سال ۱۳۸۹ بر عهده داشت. غرضی بمدت یک سال عضو اولین دوره شورای اسلامی شهر تهران بود. او هم اکنون رئیس هیات مدیره و مسئول مدیریت شرکت مشانیر، بزرگترین شرکت مشاور وزارت نیرو، است

 محمدباقر قالیباف
دارای مدرک دکترای جغرافیای سیاسی است. قالیباف درسال ١٣۶١به عنوان فرمانده تیپ امام رضا(ع) و یک سال بعد در جایگاه فرمانده لشکر ۵ نصر خراسان انتخاب شد.وی پس از جنگ فرماندهی لشکر ٢۵ کربلا را عهده دار بود. او همچنین در سال ١٣٧٣مسئولیت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) را پذیرفت. در سال ١٣٧۶ به دستور مقام معظم رهبری عهده دار فرماندهی نیروی هوایی سپاه شد. او در همین زمان با گذراندن دوره های فشرده خلبانی در ایران و فرانسه مجوز پرواز با ایرباس را بدست آورد. در سال ۱۳۷۹ مجدداً با حکم حضرت آیت الله خامنه ای، فرماندهی نیروی انتظامی ایران را عهده دار شد. در سال ١٣٨۴ با رای شورای اسلامی شهر تهران به عنوان شهردار پایتخت انتخاب شد و تا کنون به مدت هشت سال در این سمت حضور دارد.

 علی‌اکبر ولایتی
متخصص اطفال و فوق تخصص بیماری های عفونی از دانشگاه جان هاپکینز آمریکا است. وی تسلط به دو زبان عربی و انگلیسی دارد. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مدتی معاون وزارت بهداری بود، در دوره اول مجلس به نمایندگی مردم تهران انتخاب شد و سپس به مدت شانزده سال، در دوره های ریاست جمهوری موسوی و هاشمی رفسنجانی، از سال 1360 تا 1376 به عنوان وزیر خارجه مشغول همکاری بود. پس از سال ۱۳۷۶ به عنوان مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل منصوب شد و تا کنون در این سمت مشغول فعالیت است. وی همچنین دبیر كل مجمع جهانی بیداری اسلامی است.

 

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: