کد خبر:۷۱۷۷
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۰
تعداد بازدید: 2915
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
بازار ایران در شرایط تحریم مملو از سیگار آمریکایی
ایرانی‌ها روزی ۱۰ هزار میلیارد تومان سیگار می‌خرند
در حالی که در شرایط تحریم قطعات هواپیما را به ما نمی‌دهند، بازار ایران مملو از سیگارهای آمریکایی است
 
به گزارش فارس، سیدحسن معین‌شیرازی پیش از ظهر امروز در همایش روز ملی بدون دخانیات که در وزارت بهداشت برگزار شد، تصریح کرد: اگر چه سه کشور قبل از ما قانون مبارزه با دخانیات را داشتند اما این قانون جامع نبود و می‌توان گفت اولین کشوری هستیم که قانون جامع کنترل دخانیات را نوشتیم.

وی با اشاره به تاریخ تصویب قانون جامع کنترل دخانیات در مجلس گفت: این قانون در مهرماه سال 85 تصویب شد ولی اکنون باید دید چقدر در اجرای آن پیشرفت کرده‌ایم.

معین‌شیرازی تشکیل ستاد کشوری مبارزه با استعمال دخانیات را یکی دیگر از راهکارها برشمرد و افزود: این ستاد متشکل از 4 وزیر، 2 نماینده از کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، فرمانده نیروی انتظامی، رئیس سازمان صدا و سیما و یک نماینده از سازمان مردم نهاد است که باید هر 6 ماه گزارشی را به مجلس ارائه کنند که همه این کارها انجام شده ولی باید دید چقدر پیشرفت کاری داشته‌ایم.

وی اذعان داشت: آمار و ارقام خرید و مصرف مواد دخانی وحشتناک است. طبق آمار اخیری که از بازار به‌دست آورده‌ایم ارزان‌ترین پاکت سیگار حدود 800 تومان و گرانترین آن 12 هزار تومان است و حد متوسط آن 7 هزار تومان. با یک شمارش سرانگشتی می‌توان گفت روزانه 10 میلیارد تومان هزینه خرید سیگار در کشور می‌شود و سازمان بهداشت جهانی می‌گوید 2 برابر هزینه خرید سیگار صرف درمان بیماری‌های ناشی از آن می‌شود.

عضو جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات تصریح کرد: چطور می‌شود که در شرایط تحریم قطعات اصلی هواپیما و دارو را به ما نمی‌دهند ولی 95 درصد بازار ایران مملو از سیگار آمریکایی است و به راحتی می‌توان هر سیگاری را در بازار پیدا کرد.

وی افزود: بهترین قانون را داریم به شرط آنکه این قانون کامل اجرا شود. گفتن تکرار مکررات در مورد مضرات سیگار به تنهایی اثربخش نیست و شاهد شیوع قلیان و سیگار در اماکن عمومی هستیم.

معین‌شیرازی آگاهی دادن به مردم در مورد مضرات مصرف دخانیات را بر عهده رسانه ملی دانست و گفت: اگر چه کار زیادی در این زمینه شده اما کافی نیست و از طرفی رئیس سازمان صدا و سیما عضو ستاد کشوری مبارزه با دخانیات است ولی باید از او پرسید تاکنون چند بار در این جلسات حضور داشته است.

وی پیشگیری را بعد سوم جلوگیری از دخانیات اعلام کرد و گفت: برای اجرای طرح پیشگیری از استعمال دخانیات در مدارس (طرح پاد) 7 سال است که با وزارت آموزش و پرورش درگیریم تا این طرح اجرا شود.

عضو جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات تعارف کردن سیگار به دیگران را از منظر شرعی امر به منکر دانست و گفت: این کار تشویق به منکر است و دین اسلام آن را نهی کرده است.

برچسب ها: سیگار ، تحریم
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۰
0
0
عدد ده هزار میلیارد تومان غلط است و این رقم حتی اگر ده میلیارد تومان باشد اشتباه است زیرا با نرخ مبادلاتی و آزاد حدود دو و نیم تاسه میلیارد دلار در سال میشود . برای اینکه بزرگی عدد را درک کنیم مقایسه کنید با این نظر که مشکلات داروی کشور با تخصیص هشتصد میلیون دلار حل خواهد شد
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: