کد خبر:۷۱۷۱
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۲ - ۲۳:۲۱
تعداد بازدید: 2912
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
مواظب فست فودها باشید
سم آفلاتوکسین موجود در تنقلات از جمله گردو، پسته و آجیل و ... که در مجاورت هوا قرار دارند در بروز سرطان کبد نقش دارد

 رییس مرکز تحقیقات بیماری های گوارش و کبد استان گیلان، شایع ترین علت افزایش آنزیم های کبدی در گیلان را بیماری کبد چرب دانست و گفت: استفاده از فست فود، عدم تحرک و ... شانس ابتلا به کبد چرب را بالا می برد.

به گزارش ایسنا، دکتر فریبرز منصور قناعی در جمع اصحاب رسانه استان گیلان اظهار کرد: انجمن جهانی گوارش روز 29 ماه می هر سال را روز جهانی سلامت گوارش اعلام کرده و در این روز تمام انجمن‌های گوارش، در سراسر دنیا به طور هماهنگ در رابطه با موضوع اعلام شده، برنامه‌های علمی برای پزشکان و برنامه های آموزشی و اطلاع رسانی برای بیماران برگزار می کنند.

وی با بیان اینکه در ایران با توجه به ضرورت های موجود یک هفته را به این نام نامگذاری می کنند، گفت: امسال 2 تا 9 خرداد به عنوان هفته سلامت گوارش با شعار «سرطان کبد و راه‌های پیشگیری از آن» نامگذاری شده است.

وی کبد را کارخانه سوخت و ساز بدن بیان کرد و افزود: کبد در تنظیم چربی و قند نقش مهمی دارد به گونه‌ای که هیچ دستگاهی نتوانسته کار کبد را انجام دهد.

منصور قناعی با بیان اینکه سرطان کبد بسیار کشنده و خطرناک است، گفت: سرطان کبد یکی از مهم ترین دلایل مرگ و میر در جهان است و بیش از 95 درصد ایجاد تومورهای کبدی ناشی از تومورهای مختلفی است که در نقاط گوناگون بدن بوجود می آید و پس از رسوخ در کبد منجر به وجود آمدن تومورهای کبدی می شود.

وی اضافه کرد: وقتی سمومی وارد بدن می شود اولین جایی که با آن برخورد می کند کبد است.

وی افراد مبتلا به هپاتیتB و C را از گروههای پرخطر مبتلا به سرطان کبد بیان کرد و افزود: هپاتیت C زمانی در معرض سرطان کبد قرار می گیرد که کبد نارسا شده باشد.

منصور قناعی کبد چرب را یکی از ریز فاکتورها برای ایجاد سرطان کبد بیان کرد و گفت: این بیماری بدون ایجاد سیروز کبد را به سمت سرطانی شدن می کشاند.

وی با بیان اینکه 20 درصد مراجعین به مطب ها را افراد مبتلا به کبد چرب شامل می شوند، گفت: متاسفانه کبد چرب از بیماری های خاموش است.

وی به نقش آفلاتوکسین‌های در ایجاد سرطان کبد اشاره کرد و افزود: سم آفلاتوکسین موجود در تنقلات از جمله گردو، پسته و آجیل و ... که در مجاورت هوا قرار دارند در بروز سرطان کبد نقش دارد.

منصور قناعی واکسن هپاتیت B را تنها واکسن شناخته شده ضد سرطان دنیا عنوان کرد و افزود: واکسیناسیون هپاتیت B ریسک ابتلا به هپاتیت B و سرطان کبد را کاهش می دهد.

وی شایع ترین علت افزایش آنزیم‌های کبدی در گیلان را بیماری کبد چرب دانست و گفت: استفاده از فست فود، عدم تحرک و ... شانس ابتلا به کبد چرب را بالا می برد.

وی اظهار کرد: بیماری کبد چرب اغلب افراد را در سنین میانسالی مبتلا می کند. اکثر بیماران از افزایش وزن و چاقی به ویژه چاقی شکمی رنج می برند. همچنین می توانند دچار افزایش چربی های خون بوده و یا از مبتلایان به دیابت باشند.

منصور قناعی با بیان اینکه کبد چرب بیماری قابل درمانی است، گفت: افراد مبتلا به کبد چرب باید روزانه 30 تا 45 دقیقه ورزش کنند، این افراد نباید احساس کنند که برای کاهش وزن و سوزاندن چربی باید ورزش سنگین انجام دهند بلکه ورزش سبک ولی مداوم نیز باعث سوختن چربی می شود.

وی با بیان اینکه پرهیز غذایی به تنهایی برای کاهش وزن کافی نیست، گفت: انجام فعالیت و تحرک فیزیکی و ورزش نیز الزامی است.

 

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: