کد خبر:۷۱۶۲
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۲۱:۴۲
تعداد بازدید: 8285
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
تشریح مهمترین علل افزایش طلاق در دوران عقد
افزایش بی‌رویه آمار طلاق در دوران عقد
وقتی که جوانی با داشتن حقوق 600 هزار تومان ازدواج می کند و این جوان باید 700 هزارتومان پول کرایه خانه بدهد سرخورده می شود و اکثر طلاق هایی که در دوران عقد رخ می دهد
یک جامعه شناس و استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه افزایش طلاق در کشور نگران کننده است، گفت: طلاق در دوران عقد هرچند نگران کننده است اما این نوع طلاق موجه تر از طلاق پس از ازدواج است.
امان الله قرایی مقدم در گفت و گو با پانا، اظهار کرد: دوران عقد شیرین ترین دوره زندگی هر یک از افراد است که می تواند بهترین لحظات دختران و پسران جوان را شکل دهد اما متاسفانه طلاق در دوران عقد این روزها در حال افزایش است که می توان از آن به عنوان یک آسیب جدی نام برد.
 
طلاق دوران عقد موجه تر از طلاق پس از ازدواج است
وی درخصوص نرخ بالای طلاق در کشور و اینکه از هر چهار طلاق یک مورد آن در دوران عقد رخ می دهد، افزود: هرچند رشد طلاق را باید یک آسیب جدی در نظر گرفت اما باید گفت طلاقی که در دوران عقد اتفاق می افتد موجه تر از طلاقی است که در سال های پس از ازدواج رخ می دهد چرا که بسیاری از  اتفاقات پس از ازدواج در آن نیفتاده است اما به هر حال آسیب های روحی و روانی این طلاق در فرد تبعات جبران ناپذیری دارد.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: جدایی دو نامزد آنگونه که باید تبعات ندارد اما اینکه دو جوان مراسم ازدواج بگیرند و وارد زندگی مشترک شوند و طلاقی رخ دهد آن وقت موضوع فرق می کند و هم برای زوج و هم برای جامعه خطرناک تر است.

این جامعه شناس خاطرنشان کرد: در رابطه با طلاقی که در دوران عقد رخ می دهد مسئولان نمی توانند کاری بکنند چرا که مساله ای پنهان است و در هر صورت رخ می دهد.

عوامل افزایش طلاق در دوران عقد
وی علل و عوامل طلاق دوران عقد را نداشتن شغل مناسب، مسکن، تورم و گرانی در کشور  دانست و افزود: وقتی که جوانی با داشتن حقوق 600 هزار تومان ازدواج می کند و این جوان باید 700 هزارتومان پول کرایه خانه بدهد سرخورده می شود و اکثر طلاق هایی که در دوران عقد رخ می دهد به دلیل این است که جوان ها از یکدیگر شناخت کمی دارند و درک واقعی از زندگی ندارند و فرد آنگونه که در رویاهایشان بوده است، تفاوت دارد.

وی تأثیر جوانان را از ماهواره یکی از دلایل طلاق عنوان کرد و گفت: ازدواج یک قرارداد اجتماعی است، ماهواره های فارسی زبان با اقدامات ضد فرهنگی که در پخش فیلم ها و سریال های ضد اجتماعی انجام می دهند در تغییر فکر و نگاه جوانان بسیار اثربخش هستند و در نهایت منجر به مساله چشم و هم چشمی می شود که این امر ناشی از تاثیر ماهواره ها است.

دکتر قرایی مقدم ادامه داد: مسئولان در تغییر نگاه جوانان مقصر هستند. مسئولان باید از خود سوال کنند که چرا سریال های مبتذل ترکیه در جامعه ما رسوخ کرده و چرا این همه طلاق در جامعه رو به افزایش است.

این جامعه شناس مسایل اقتصادی را نیز در افزایش طلاق مهم دانست و گفت: علاوه بر تاثیراتی که مسائل اجتماعی بر افزایش طلاق دارند اما مسائل اقتصادی به ویژه طی دو سال اخیر یکی از مهم ترین عوامل افزایش طلاق به خصوص در دوره عقد محسوب می شود که باید تدبیر ویژه ای برای آن اندیشیده شود.
برچسب ها: طلاق ، عقد
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: