کد خبر:۷۱۵۰
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۰۰:۱۵
تعداد بازدید: 4250
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
درياچه اروميه همچنان در انتظار عملي شدن طرح هاي نجات
از مهم‌ترين عوامل طبيعي تأثير گذار بر وضعيت کنوني درياچه اروميه، بروز پديده خشکسالي در طي پانزده سال اخير است
درياچه اروميه زماني نه چندان دور ۵ هزار و ۴۷۰ کيلومتر مربع مساحت داشته و به لحاظ مساحت دومين درياچه شور جهان محسوب مي‌شده است. اين درياچه نقش بسيار مهمي را در سيستم اکولوژيک منطقه ايفا کرده و محل اقامت ۲۷ گونه پستاندار، ۲۱۲ گونه پرنده، ۴۱ گونه خزنده، ۷ گونه دوزيست و ۲۶ گونه ماهي بوده است.

به گزارش موج، درياچه اروميه با سواحل زيبا و آب شور خود در سال‌هاي گذشته گردشگران بسياري را در فصول مختلف و به خصوص در تابستان به سوي خود جلب مي‌کرد. لجن‌هاي سواحل آن از نظر داشتن مواد معدني گوناگون، يکي از کمياب‌ترين منابع طبيعي شفابخش بوده و در حوزه درمان دردهاي مفاصل، رماتيسم و برخي بيماري‌هاي پوستي داراي کاربرد پزشکي است.

از مهم‌ترين عوامل طبيعي تأثير گذار بر وضعيت کنوني درياچه اروميه، بروز پديده خشکسالي در طي پانزده سال اخير است، همچنين افزايش دو سانتي‌گرادي درجه حرارت در سطح حوضه درياچه و به تناسب آن افزايش تبخير به ميزان 11.2 درصد از سطح درياچه اروميه و افزايش تبخير به ميزان 8.4 در صد از سطح حوزه که خود باعث افزايش مصرف آب کشاورزي نيز مي‌شود از ديگر عوامل طبيعي تأثير گذار بر وضعيت درياچه به شمار مي‌رود. منابع تأمين کننده آب درياچه اروميه را 21 رودخانه دائمي، 7 رودخانه فصلي و 39 مسيل و چشمه هاي داخل درياچه و بارش مستقيم به سطح درياچه هستند.

با اوج گرفتن بحران خشک شدن درياچه اروميه و بررسي کارشناسان، مشخص شد که طي ۲۵ سال گذشته بيش از ۲۲ هزار حلقه چاه عميق براي آبياري باغ‌ها و مصرف آب شهرها حفر شده‌اند.

در حال حاضر سطح تراز درياچه به 1270.77 متر رسيده که در سال 74 به ميزان و 1278.4 متر بود و اين کاهش در يک پروسه پانزده ساله اتفاق افتاده است.

به گزارش موج، در سفر اخير دولت به منطقه و بازديد از درياچه اروميه، راه کار هاي جديدي براي رفع اين مشکل اعلام شد، البته معلوم نيست که آيا اين درياچه به وضعيت اول خود برمي‌گردد يا تنها بخش کوچکي از آن احيا خواهد شد.

مهندس محمد جواد محمدي زاده معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان محيط زيست کشور در مورد نتايج سفر دولت به آذربايجان غربي براي رفع مشکل درياچه اروميه به خبرنگار موج گفت: اصلي‌ترين مسئله اي که در سفر دولت به منطقه مورد بررسي قرار گرفت، بحث درياچه اروميه بود، به اين خاطر دستور تشکيل کارگروهي متشکل از تمام کساني که مي‌توانند در رفع مشکل سهيم باشند، صادر شد.

وي مشکل اساسي درياچه اروميه را مربوط به حق آبه آن دانست و افزود: حق آبه اين درياچه بايد 3.1 ميليون متر مکعب باشد که در سال‌هاي گذشته به کمتر از يک ميليون متر مکعب کاهش پيدا کرده بود، اما خوشبختانه در سال گذشته اين ميزان با افزايشي چشم گير به 1.8 ميليون متر مکعب رسيد.

رئيس سازمان محيط زيست در مورد راه کارهاي جديد دولت براي رفع مشکل درياچه اروميه گفت: رقم 450 ميليارد تومان براي حمايت از بخش کشاورزي با الويت تغيير در روش‌هاي آبياري تعيين شده است.

وي در ادامه تصريح کرد: در مرحله بعدي، برنامه اي براي انتقال آب از رودخانه ارس و برخي از سر شاخه آن مورد بررسي قرار گرفت و با تأمين اعتبارات لازم، در هفته جاري قرار است با حضور در دفتر معاون اول رئيس جمهور، اين طرح عملياتي شود.

محمدي زاده در ادامه با اشاره به افزايش حجم آب درياچه اروميه گفت: حجم آب درياچه در حال حاضر 50 cm است که نسبت به سال‌هاي قبل وضع بهتر پيدا کرده و در نظر داريم با استفاده از بارور کردن ابرها در منطقه به افزايش حجم آب درياچه کمک کنيم.

اما در سال‌هاي اخير سازمان‌هاي جهاني به خصوص سازمان‌هاي وابسته به ملل متحد در رفع مشکل درياچه اروميه کمک‌هاي زيادي به کشور کرده‌اند.

گري لوئيس نماينده دفتر عمران سازمان ملل متحد در مورد فعاليت‌هاي صورت گرفته براي نجات درياچه اروميه گفت: براي رفع اين مشکل يک سري فعاليت از جمله توانمندسازي اقتصادي منطقه، ايجاد زيرساخت‌هاي استراتژيک و فعاليت‌هاي تحقيقاتي مختلفي انجام گرفته است. اما قدم اول در رفع اين مشکل اين است که ما وجود مشکل در درياچه اروميه را به رسميت بشناسيم، سپس براي رفع آن کاري انجام دهيم.

وي به حضور پررنگ سازمان ملل در طرح‌هاي حفاظت از تالاب‌هاي ايران اشاره کرد و افزود: در طي 2 سال آينده با اعتباري در حدود 300 هزار دلار در طرح‌هاي حفاظت از تالاب‌هاي ايران مشارکت داشته و از نظر علمي و انتقال تجربه به ايران فعال خواهيم بود.

نماينده دفتر عمران سازمان ملل در پايان گفت: اگر فعاليت‌هاي فعلي که براي نجات درياچه اروميه انجام شده است متوقف شود، قاطعانه عرض مي‌کنم که درياچه را از دست خواهيم داد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: