کد خبر:۷۱۲۸
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۲۱:۰۴
تعداد بازدید: 3027
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
دلیل گرایش دوباره مصرف کنندگان به مواد مخدر چیست؟
حدود 25 سال پیش مشخص شد که در بدن انسان موادی شبیه مواد مخدر تولید می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها به نام آندروفین‌ها و آنکفالین‌هاست

 مهمترین تاثیر مواد مخدر بر «مغز» است. در مغز گیرنده‌هایی وجود دارد که این مواد بر آن‌ها اثر می‌گذارند. گیرنده‌های مغز به سه گروه تقسیم می‌شوند و مواد بر هر کدام تاثیر بسیار مخربی دارند.

به گزارش ایسنا، حدود 25 سال پیش مشخص شد که در بدن انسان موادی شبیه مواد مخدر تولید می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها به نام آندروفین‌ها و آنکفالین‌هاست. به طور طبیعی، وقتی بدن دچار آسیب‌های دردزا و حوادث ناراحت‌کننده می‌شود، مغز این مواد را ترشح می‌کند و سبب کاهش احساس درد و ناراحتی می‌شود. مصرف مواد مخدر سیستم مغز را مختل می‌کند و باعث می‌شود مواد تسکین‌دهنده طبیعی در مغز تولید نشود.

اثر مواد مخدر بروی سیستم پاداش

در شرایط معمولی وقتی بشر از انجام دادن کاری لذت ببرد و به عبارتی دیگر پاداش بگیرد، از مناطق پایینی مغز او موادی به اسم دوپامین و نوراپی نفرین ترشح می‌شود و روی قشر و سایر مراکز حیاتی آن اثر می‌کند و احساس لذت و پاداش به او دست می‌دهد و سعی در تکرار آن عمل دارد. یکی از آثار مهم مواد مخدر، فعال کردن همین سیستم است.

بنابراین کسانی که یک بار با این مواد آشنا می‌شوند، چون سیستم پاداش در مغز آن‌ها تقویت شده، تمایلی شدید به تکرار مصرف آن‌ها پیدا می‌کنند. از بین مواد مخدر، هروئین خیلی راحت‌تر در چربی حل می‌شود. مغز انسان مقدار زیادی چربی دارد، بنابراین در مقایسه با مرفین و مشتقات آن، هروئین پس از مصرف در طی زمان کوتاهتری روی مغز اثر می‌کند. بنابراین، آثار پاداش‌دهنده و خوشی‌آور و ضد درد سریع‌تری دارد.

کدئین که از مشتقات تریاک است، به آسانی در سیستم گوارش جذب و در بدن تبدیل به مرفین می‌شود. در یک مطالعه روشن شده که در معتادان، یکی از آثار مصرف مواد مخدر، کاهش جریان خون در بعضی از نواحی مغز است.

 

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: