کد خبر:۷۰۹۷
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۲ - ۰۶:۴۶
تعداد بازدید: 2802
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
دانشمندان اروپايي سرگرم تلاش براي ساخت مغز مجازي هستند
در پروژه مغز انسان قرار است با جمع آوري اطلاعات از بيمارستان هاي سرتاسر جهان نخستين مدل رايانه اي مغز انسان ساخته شود

در اروپا بودجه اي ويژه براي تحقيق روي مغز انسان اختصاص يافته است.
به گزارش آريا ، در پروژه مغز انسان قرار است با جمع آوري اطلاعات از بيمارستان هاي سرتاسر جهان نخستين مدل رايانه اي مغز انسان ساخته شود.
نيک اسپايسر خبرنگار الجزيره انگليسي در گزارشي از سوئيس که دانشمندان در آنجا سرگرم اين تحقيق هستند گفت در اين طرح قرار است يک ابررايانه با استفاده از اطلاعات جمع آوري شده از بيمارستانهاي سرتاسر جهان يک مغز مجازي بسازند. ساختن اين مغز مجازي از درست کردن مولکول هاي منفرد شروع مي شود و به خلق ژن ها و رشته هاي عصبي مي رسد تا اينکه رايانه بتواند به ابراز فکر و رفتار و احساسات بپردازد. در واقع ما با زدن يک تکمه يک مغز انسان پيش روي خود خواهيم داشت.
دکتر هنري مارکرام ، مدير پروژه مغز انسان گفت:« اگر درک و شناخت هر يک از ما از مغز افزايش يابد جامعه در مجموع سود خواهد برد.»
دکتر مارکرام سرپرستي گروهي از دانشمندان و پزشکان و مهندسان رايانه را بر عهده دارد که مجوز تحقيق روي مغز انسان را از اتحاديه اروپا کسب کرده است.
وي گفت: «ما براي بررسي روي مغز انسان به تخصص هاي مختلف نياز داريم. از آنجا که مغز پديده بسيار پيچيده اي است متخصصان و تخصص هاي بسيار زيادي وجود دارد که بايد از آنها استفاده کنيم و فرهنگ تازه اي در زمينه چگونگي مطالعه و تحقيق جمعي روي مغز به وجود بياوريم.»
موسسه فدرال فناوري سوئيس در اين پروژه مسئوليت هماهنگي هشتاد موسسه تحقيقاتي اروپايي و بين المللي را بر عهده دارد. مدت اين تحقيق بيش از ده سال طول خواهد کشيد و هزينه آن بيش از يک و نيم ميليارد دلار خواهد بود. پژوهشگران درگير اين پروژه مي گويند اين طرح ارزش صرف اين همه وقت و پول را دارد.
دکتر ريچارد واکر نتايج و کاربردهاي پزشکي خلق مغز رايانه اي يا مجازي را بررسي مي کند.
يکي از کاربردهاي عملي نتيجه اين طرح آزمايش باليني فوري داروهاي جديد با هزينه اي اندک خواهد بود.
اين پروژه عظيم منتقداني نيز دارد که مي گويند مغز چنان پديده پيچيده اي است که امکان شبيه سازي آن وجود ندارد. اما دانشمنداني که روي اين پروژه کار مي کنند مي گويند تا وقتي که امتحان نکرده ايم نمي توانيم در اين مورد مطمئن باشيم.


 

برچسب ها: مغز مجازي
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: