کد خبر:۷۰۸۴
تاریخ انتشار: ۰۳ فروردين ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۲
تعداد بازدید: 4469
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
افزایش قیمت خشکبار در سایه پسته
آجیل و خشکبار ایرانی در ماه های اخیر مسیر پر فراز و نشیبی را پیمود اما با توجه به روند افزایش قیمت و کاهش قدرت خرید مردم شاید از سال های آینده آجیل از اقلام مورد نیاز ایام عید حذف شود
پسته به عنوان یکی از اقلام پرطرفدار آجیل چند ماهی است که تمام توجهات را به خود جلب کرده چنانکه قیمت 60 هزار تومانی آن باعث شد تا افزایش قیمت سایر اقلام خشکبار در سکوت صورت گیرد.
 به گزارش پانا، شاید کمتر کسی قبل از فرارسیدن شب یلدا از قیمت آجیل خبر داشت به طوریکه روند افزایش نرخ آجیل و خشکبار از دی ماه کلید خورد و در اسفند ماه به اوج خود رسید.

پسته به عنوان یکی از اقلام مهم آجیل عید و البته یکی از مشهورترین کالاهای صادراتی ایران در ماه های آخر سال با رشد قیمت بی سابقه رو به رو شد چنانکه هر کیلو گرم پسته 60 هزار تومان قیمت گذاری شد.

با توجه به صحبت های دست اندرکاران تولید و صادرات این محصول کشاورزی هیچگاه دلیل گرانی آن مشخص نشد عده ای احتکار، صادرکنندگان نرخ ارز و فروشندگان آجیل و خشکبار قیمت گذاری پسته را وابسته به صادرکنندگان دانستند.

اسدالله عسگراولادی –رییس اتاق ایران و چین- در گفت و گو خود با پانا در خصوص قیمت پسته می گوید: با توجه به قیمت پسته آمریکایی قیمتی که می توان برای محصول ایرانی در نظر گرفت 9 دلار است؛ 15 دلار برای هر کیلو پسته زیاد است و موجب از دست رفتن مشتری می شود.

البته افزایش قیمت اقلام دیگر آجیل و خشکبار به ویژه تخمه جات در سایه قیمت پسته مغفول واقع شد.

رشد قیمت آجیل در ایام پایانی سال مسوولان و مدیران اقتصادی را بر آن داشت تا به عرضه آجیل ارزان در فروشگاه های بهاره اقدام کنند و البته آجیل فروشان شهر نیز موظف به ارایه پسته 30 هزار تومانی شدند تا شاید مقداری از تب و تاب بازار کاسته شود اما رشد قیمت باورنکردنی آجیل و خشکبار در کنار پایین آمدن قدرت خرید مردم موحب شد تا به گفته رییس اتحادیه آجیل و خشکبارفروشان تهران از کاهش میزان فروش خبر دهد.

مصطفی احمدی در گفت و گو با پانا می گوید: حجم خرید آجیل و خشکبار نسبت به زمان مشابه در سال گذشته کاهش پیدا کرده است؛ با توجه به عدم خرید قیمت بسیاری از اقلام مصرفی پایین آمده اما مشتری وجود ندارد.احمدی می افزاید: شب یلدا و ایام نوروز مناسبت هایی هستند که صنف ما حساب ویژه ای روی آن باز می کنند چرا که در دیگر ایام سال فروش به حداقل می رسد.

بر اساس گزارش میدانی خبرنگار پانا؛ پسته درجه یک کیلویی78 هزار تومان، پسته با کیفیت کیلویی 49 هزار تومان، گردو کیلویی 44هزار تومان، فندق بدون پوست کیلویی 37 تا 38 هزار تومان، فندق با پوست کیلویی 20 هزار تومان فروخته می شود.

انجیر کیلویی 37 هزار تومان، توت کیلویی 32 هزار تومان، کشمش کیلویی 11 هزار تومان و میوه خشک کیلویی 45 هزار تومان قیمت گذاری شده است.

همچنین بادام هندی کیلویی 50 تا 51 هزار و 500 تومان، بادام کیلویی 41 تا 44 هزار تومان، بادام زمینی کیلویی 23 هزار تومان، تخمه کدو کیلویی 24 هزار تومان، تخمه ژاپنی کیلویی 15 تا 17 هزار تومان در آجیل فروشی های تهران عرضه می شود.

آجیل و خشکبار ایرانی در ماه های اخیر مسیر پر فراز و نشیبی را پیمود اما با توجه به روند افزایش قیمت و کاهش قدرت خرید مردم شاید از سال های آینده آجیل از اقلام مورد نیاز ایام عید حذف شود.

گزارش از نسترن تقی پور

برچسب ها: خشكبار ، پسته
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: