کد خبر:۷۰۷۸
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۱ - ۲۰:۵۸
تعداد بازدید: 3227
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
سفره هفت‌سین، نماد برکت و سنجد نماد عشق و دلدادگی
از گذشته‎های دور با پهن کردن سفره هفت‌سین رنگ و بوی نوروز از همه خانه‌ها به مشام می‌رسید و لحظه تحویل سال حضور اعضای خانواده در کنار این سفره نویدبخش سالی صمیمی و پربرکت بود

از گذشته‎های دور با پهن کردن سفره هفت‌سین رنگ و بوی نوروز از همه خانه‌ها به مشام می‌رسید و لحظه تحویل سال حضور اعضای خانواده در کنار این سفره نویدبخش سالی صمیمی و پربرکت بود.

به گزارش ایسنا، ایرانیان از گذشته‌های دور علاوه بر اجرای آیین‌های نوروز توجه ویژه‎ای نیز به سفره هفت‌سین داشتند. سفره‌ای که علاوه بر سین‎ها تخم‌مرغ‌های رنگی و ماهی و شیرینی را در خود داشت و پس از آمدن اسلام به ایران و تأکید این دین بر جنبه‎های مثبت این عید باستانی که در قالب دید و بازدیدها و صله‌رحم بود، قرآن نیز جایگاه ویژه‌ای در این سفره پیدا کرد.

پولی که پدربزرگ‌ها در هنگام لحظه تحویل سال از لای قرآن به ما می‌دهند نویدبخش سالی با رونق برای همه ما می‌باشد که بچه‎ها با خوشحالی عیدی می‌شمارند و بزرگ‌ترها آن را به بهانه تبرک پول‌های خود تا آخر سال در جیب می‎گذارند.

تخم‌مرغ‌های رنگی نمادی از نطفه و نژاد هستند و ایرانیان یکی از تخم‎مرغ‌‎ها را بر روی آیینه می‌گذاشتند و عقیده داشتند در لحظه تحویل سال تخم‎مرغ روی آیینه می‌چرخد و این جنبش نماد و تحرک و پویایی است.

سمنو با تغییر طعم خود به شیرینی نیز نماد درخواست شیرینی ایام در روزهای سال جدید بود. با توجه به جایگاه مهر و محبت در ایران باستان، سنجد که بوی برگ و شکوفه آن محرک عشق و دلدادگی است به نشانه عشق و دوستی در سال جدید در سفره از جایگاه ویژه‎ای برخوردار بود.

سیب قرمز هم نماد زیبایی و سلامتی و سکه موجب برکت و سرشاری کسب بود.

در همین راستا تاریخ‌نگار ابهری گفت: در سفره‌های هفت‌سین قدیم اسپند جایگاه ویژه‌ای در سفره‌ها داشت، زیرا در ایران باستان اسپند مقدس بود و نقش مهمی در رفع چشم‌زخم داشت.

 

برچسب ها: هفت سين ، سال نو
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: