کد خبر:۷۰۵۷
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۸:۴۲
تعداد بازدید: 3446
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
خانه مسکونی در تهران از 3.5 تا 7 میلیون تومان؛ خانه آخرت 30 تا 70 میلیون
محدود شدن شهر تهران موجب رشد قیمت مسکن در تهران شد اما با افزایش تقاضای روزافزون دولت ناچار شد تا جمعیتی را که نمی تواند از تهران دور کند در اطراف آن سکنی دهد.
تبدیل شدن تهران از یک آبادی به ابر شهر بحران زمین برای ساخت و ساز را در پی داشته و این بحران به سونامی قیمت در تهیه مسکن و همچنین خانه آخرت برای آرامش ابدی انجامیده است.
به گزارش پانا، مسكن یكی از مهم‌ترین نیازهای زیستی انسان به شمار رفته و ارتباط نزدیكی با رشد جمعیت یك منطقه و میزان تقاضا دارد؛ با توجه به رشد روز افزون جمعیت شهری و همچنین محدود بدون زمین دیگر توسعه افقی شهرها امکان پذیر نبوده در نتیجه شهرها به سمت عمودی شدن پیش رفتند؛ تهران از جمله شهرهایی است که از سال 1340 پذیرای مهاجران بسیاری از سراسر ایران بوده چنانکه این شهر پس از نیم قرن از آبادی به یک ابر شهر با جمعیت 12 میلیون نفری تبدیل شده است.
 
با گذر تهران از از یک آبادی و تبدیل شدن آن به یک شهر بزرگ که قومیت های مختلف را از سراسر ایران در خود جای داده است تامین مسکن گذشته از معضلات عمده شهری به یکی از چالش های بزرگ مسوولان کشوری و مدیران شهری بدل شده است.
 
کمبود زمین برای ساخت مسکن/افزایش قیمت مسکن
 
گسترش بی رویه و بی قواره تهران از هر سو مسوولان شهری را بر آن داشت تا محدوده است شهر را مشخص کنند تا از ساخت و ساز های بی رویه جلوگیری کنند.
شورای شهر تهران در فرودین ماه سال 1386 محدوه شهر تهران را مشخص کرد؛ بر اساس تصمیم شورا محدوده شمالی شهر واقع در مناطق یک، دو، پنج و 22 به صورت کامل و دقیق مشخص شد که به موجب آن، مبنای محدوده شمال تهران در مناطق یک و دو، تراز 1800متر، منطقه پنج، تراز 1600 متر و منطقه 22 نیز تراز 1400 متر و کمتر تعیین شد.
محدود شدن شهر تهران موجب رشد قیمت مسکن در تهران شد اما با افزایش تقاضای روزافزون دولت ناچار شد تا جمعیتی را که نمی تواند از تهران دور کند در اطراف آن سکنی دهد.
مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه مشاوران املاک در گفت و گو با پانا در خصوص تاثیر قیمت زمین بر مسکن اظهار می کند: زمین خود به صورت ذاتی دارای ارزش است و از جمله کالاهایی سرمایه ای محسوب می شود که نه تنها در ایران بلکه در تمام ممالک به عنوان نوعی سرمایه گذاری مطمئن برای حفظ ارزش پول روی آن حساب باز می کنند.
خسروی ادامه می دهد: در پی افزایش جمعیت و تقاضا برای مسکن و محدود شدن زمین در شهرها شرایط افزایش قیمت مهیا شد در پی آن افزایش قیمت مصالح ساختمانی و دستمزد سازندگان از دیگر مسایلی است که بر روند افزایش قیمت مسکن در شهر تهران موثر بوده است.
رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه تقاضا برای مسکن هیچگاه فروکش نمی کند اظهار می دارد: قیمت مسکن اکنون تنها به قیمت زمین و مصالح محدود نمی شود و مسال دیگری از جمله نوسانات بازارهای ارز و طلا بر آن تاثیر گذار است.
بر اساس گزارش پانا؛ اکنون قیمت هر متر واحد مسکونی با توجه به نوساز بودن و سایر عوامل به شرخ زیر است:
 
وزراء هر متر مربع 6 میلیون تومان، دولت و بلوار کاوه 6 میلیون و 500 هزار تومان، نارمک هر مترمربع آپارتمان نوساز 3 میلیون و 500 هزار تومان، هر متر مربع آپارتمان نو ساز در پیروزی 3 میلیون و 400 هزار تومان، حکیمیه 2 میلیون و 900 هزار تومان.
سهروردی جنوبی هر متربع واحد مسکونی 3 میلیون و 500 هزارتومان، شهرآرا 4 میلیون و 400 هزار تومان، دارآباد 5 میلیون و 900 هزار تومان، بلوار فردوس 6 میلیون تومان و باغ فیض 5 میلیون تومان.
 میدان خراسان هر متر مربع واحد مسکونی 2 میلیون و 870 هزار تومان و خاوران 2 میلیون و 400 هزار تومان.
 
آرمگاه های ابدی از جمله همسایگان ناخوشایند جوامع شهری هستند، این آرامگاه ها نیز در پی افزایش روزن افزون قیمت زمین از ارزش بالای برخوردار شده اند چنانکه اکنون خرید قبر در قبرستان های اطراف تهران با بودجه خرید یک آپارتمان کوچک برابری می کند.
قیمت قبر در نقاط مختلف پایتخت
 
اما اعداد و ارقام بسیار متفاوت‌تری از مکان های مختلف پایتخت هم وجود دارد که در امامزاده صالح از ۱۴۰ میلیون تا ۵۰۰ میلیون تومان، امامزاده پنج تن لویزان از ۴۰ تا ۸۰ میلیون تومان، امامزاده صالح فرحزاد از ۱۰۰ میلیون به بالا، بهشت زهرا - قطعات قدیم از ۳۰ میلیون تا ۷۰ میلیون تومان، امامزادگان محلی لواسانات و شمیرانات ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان، امامزاده اسماعیل چیذر از ۱۰۰ میلیون تومان به بالا، ابن بابویه از۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان، شاه عبدالعظیم از ۵۰ میلیون تومان به بالا و امامزاده عبدالله شهرری از ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان است.
گزارش از نسترن تقی پور
برچسب ها: مسکن ، قبر ، تهران
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: