کد خبر:۷۰۵۲
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۲۰:۱۵
تعداد بازدید: 2774
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
ابطال گذرنامه مسافران با کار غیر اخلاقی
سخنگوی فراکسیون زنان مجلس می گوید: باید گذرنامه کسانی که کارهای غیر اخلاقی انجام می دهند ابطال شود
آبان ماه امسال کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی طرحی را تصویب کرده که به موجب آن زنان مجرد زیر ۴۰ سال باید با اجازه 'ولی قهری' خود یا اجازه ' حاکم شرع' از کشور خارج شوند.

 این طرح مخالفان زیادی پیدا کرد و برای مدتی مسکوت ماند تا اینکه سرانجام تصویب شد. هنوز لایحه اصلاح قانون گذرنامه در صحن علنی مجلس تصویب نشده است که پیشنهادات دیگری هم برای اصلاح آن داده می شود. لاله افتخاری سخنگوی فراکسیون زنان می گوید: باید گذرنامه کسانی که کارهای غیر اخلاقی انجام می دهند ابطال شود.

گفت و گوی خبرآنلاین با او را می خوانید:

شما پیشنهاد دادید که در صورت تخلف اخلاقی در خارج از کشور، گذرنامه افراد باطل شود. چطور امکان بررسی این موضع در خارج از کشور وجود دارد؟

من در لایحه گذرنامه پیشنهاد دادم که در صوردت تخلف در خارج از کشور گذرنامه افراد باطل شود. این موضوع به راحتی امکان پذیر است چون افرادی که با نیت خاصی به خارج از کشور سفر می کنند مشخص هستند. این افراد معمولا به کشورهای خاصی می روند و کلاهبرداری، کارهای خلاف و غیر اخلاقی انجام می دهند. بالاخره کسانی که با اهداف مشخصی مانند شرکت در کنفرانس ها، انجام فعالیت های بازرگانی و تحصیل، به خارج از کشور می روند، از دیگران مشخص هستند.

اما در خارج از کشور نمی توان به سادگی عملکرد افراد را در نظر گرفت.

عملکرد افراد مشخص است. شاید به سادگی نتوان این کار را انجام داد اما می توان با ایجاد محدودیت از انجام کارهای غیر اخلاقی افراد جلوگیری کرد تا به حیثیت کشور هم صدمه نزنند. به نظر من به نظر نباید به صورت مطلق به هر کسی اجازه خروج از کشور داد که تبعات داشته باشد و نه اینکه به صورت مطلق جلوی خروج را گرفت.

البته در ماده ۱۳ لایحه گذرنامه کنونی آمده است ،اگر فرد به خاطرانجام کارهای خلاف اخلاق مشهور شد، گذرنامه اش باطل شود که این کار راحتتر انجام می شود.

بله اما ما پیشنهاد دادیم در صورتیکه فرد اقدام به کار خلاف اخلاق کند حتی اگر به انجام کار شهرت پیدا نکرده باشد گذرنامه شخص باطل شود.

لایحه اصلاح گذرنامه الان در چه مرحله ای است؟

در کمیسیون امنیت ملی است و باید به صحن برود تا تصویب شود .

امسال این لایحه مصوب می شود؟

ممکن است، چون در نوبت رسیدگی قرار گرفته است. به هرحال ما امیدواریم که این لایحه به گونه ای مصوب شود که در زمان اجرا مشکل پیدا نکند.

اما شما قبلا اعلام کرده بودید که فراکسیون پیشنهاد بازگشت لایحه گذرنامه به دولت را داده است.

با توجه به اینکه ماده ۱۳ این لایحه مانع برخی سوءاستفاده‌ها و آسیب‌ها می‌شود، فراکسیون زنان پیشنهاد حذف آن را در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی را داد. اما چون اصلاحات انجام شده فعلا در کمیسیون امنیت قرار دارد.
منبع: اقتصاد ايران آنلاين
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: