کد خبر:۷۰۵۰
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۰:۵۴
تعداد بازدید: 4440
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
خودرو ارزان می‌شود؟
همه چشم به بازار دوخته‌اند. چشم به وعده‌هایی که از شهریور امسال مشتریان را در انتظار گذاشته است، چشم به کاهش قیمت خودرو

همه چشم به بازار دوخته‌اند. چشم به وعده‌هایی که از شهریور امسال مشتریان را در انتظار گذاشته است، چشم به کاهش قیمت خودرو.

اما در میان وعده مسوولان وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت مبنی بر کاهش قیمت، آنچه به واقع دیده می‌شود فقط افزایش است و آشفتگی که در پس این وعده‌ها شکل می‌گیرد. هر چند بسیاری از دست‌اندرکاران صنعت خودرو معتقدند که کاهش قیمت نیز الزاماتی دارد، اما مسوولانی که قلبا خواهان کاهش قیمت‌ها هستند بدون در نظر گرفتن این الزامات وعده‌هایی می‌دهند که عملی شدن آن در آینده نزدیک خیلی بعید به نظر می‌رسد.
اما الزامات کاهش قیمت تنها در دست خودروسازان است و در این بین خودروسازان هستند که می‌توانند زمینه کاهش قیمت‌ها را فراهم کنند، نه وعده مسوولان. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان خودرو، اگر عرضه خودرو به میزانی باشد که بتواند پاسخگوی تقاضای بازار باشد؛ به‌طور حتم قیمت‌ها سیستماتیک سیر نزولی پیدا خواهد کرد، این در حالی است که به رغم آزاد‌سازی قیمت خودرو و همچنین جبران زیان خودروسازها با اوج‌گیری قیمت محصولات تولیدی، هنوز از عرضه خودرو متناسب با تقاضای مشتری خبری نیست و خودروسازان طی چند روز گذشته تنها به پیش‌فروش برخی از محصولات خود پرداخته‌اند. این در شرایطی است که تحویل پیش‌فروش‌ها نیز بیشتر به سال آینده موکول شده است. با این حساب اگر خودرویی به بازار عرضه نشود و یا عرضه آن به میزان تقاضای بازار نباشد؛ بنابراین محلی برای کاهش قیمت باقی نمی‌گذارد. با این حال مسوولان باز هم وعده می‌دهند وعده اینکه با تصمیم هیات دولت مبنی بر آزاد‌سازی قیمت، به‌زودی بازار خودرو گلستان می‌شود.

 اما دادن این وعده‌ها، خود با واکنش‌هایی از سوی مشتریان همراه است. در این مورد برخی از دست‌اندرکاران بازار خودرو معتقدند که وعده بدون پشتوانه مسوولان وزارتخانه صنعت و معدن و تجارت این توهم را برای مشتریان به‌وجود خواهد آورد که بازار قرار است افت قیمتی چندین میلیونی را تجربه کند. پس مشتری در حالی از خرید خودرو منصرف می‌شود که بازار هیچگاه افت قيمت چند ميليوني را به خود ندیده است. در این زمینه طی هفته جاری مدیرکل دفتر نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان وعده کاهش قیمت خودرو را تا پایان سال‌جاری داد. وی همچنین تاکید کرد که قیمت خودروها در بازار آزاد روندی کاهشی خواهد داشت. وعده شهرام میرآخورلو در حالی است که وی حدود دو هفته پیش و همزمان با ابلاغ مصوبه آزاد‌سازی قیمت خودرو اعلام کرده بود که قیمت‌ها به‌زودی در بازار افت خواهد کرد، حال آنکه چنین نشد، اما وی در همین شرایط نیز معتقد است که قیمت‌ها کاهش یافته؛ اما خیلی محسوس نیست. میرآخورلو در این مورد عنوان کرده که سازمان حمایت قیمت‌ها را در 31 استان و چهار نقطه تهران کنترل می‌کند که براساس آن روند قیمت‌ها در بازار کاهشی بوده است. وی با بیان اینکه در آن زمان قیمت تندر 90 در بازار آزاد به حدود 40 میلیون تومان رسیده بود؛ اما هم‌اکنون قیمت آن حدود 37 میلیون و 500 هزار تومان است، خاطرنشان کرده که با حجم فروش نقدی خودروسازان قیمت‌های بازار قطعا کاهش یافته و به نرخ‌های تجاری اعلامی خواهد رسید. در خودروهایی که بین قیمت تجاری و محاسباتی آنها فاصله وجود دارد نیز شاهد کاهش قیمت‌ها خواهیم بود.

مدیرکل دفتر نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در پاسخ به این سوال که دقیقا چه زمانی قیمت‌های بازار خودروها به قیمت‌های تجاری می‌رسد؟ تصریح کرده که خیلی سریع این اتفاق می‌افتد. در اسفندماه هم ایران خودرو و هم سایپا شرایط فروش فوری خواهند داشت. همچنین تغییر مدل 91 به 92 خودروها در پایان سال موجب می‌شود که حجم عرضه از سوی دلالان افزایش یابد؛ بنابراین مطمئنا شاهد افت قیمت‌ها در بازار خواهیم بود.  منبع: دنیای اقتصاد
برچسب ها: خودرو ، قیمت ، بازار
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: