کد خبر:۷۰۲۸
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۱ - ۲۱:۳۵
تعداد بازدید: 3029
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
خریداران خودرو تحت هر شرایطی باید ‌گران‌بخرند
نقش پررنگ دلالان در تعیین قیمت‌های جدید خودرو
تنها چهار روز از صدور مجوز افزایش رسمی قیمت خودروها می‌گذرد و خبرها از آشفتگی بیش از پیش قیمت‌ها در بازار خودروها حکایت می‌کنند
تنها چهار روز از صدور مجوز افزایش رسمی قیمت خودروها می‌گذرد و خبرها از آشفتگی بیش از پیش قیمت‌ها در بازار خودروها حکایت می‌کنند. هر چند که بازار پیش از صدور مجوز تعیین قیمت خودروها براساس نرخ ارز مبادله‌ای و تنها با خبر تغییر شیوه قیمت‌گذاری، روند رو‌به‌رشدی را در پیش گرفته و رکوردهای عجیبی از قیمت خودروها را برجای گذاشت اما گفته می‌شود پس از صدور این مجوز، بازار خودروها تکان دیگری را تجربه کرد و قیمت‌ها رشدهای میلیونی یافتند. در همین چند روز، مثلا پراید 111 به 18‌میلیون و 500‌هزار تومان رسیده است یعنی افزایشی 1/5‌میلیونی و قیمت تندر90 تولیدی در پارس‌خودرو 37‌میلیونی شده است. در جمع 206ها نیز قیمت V9‌ حدود شش‌میلیون تومان افزایش یافته و به 55‌میلیون تومان رسیده است. روند رو به رشد قیمت خودروها در روزهای اخیر در حالی رقم می‌خورد که در مصوبه دولت صراحتا آمده است که قیمت خودروها به صورت تجاری (حدفاصل نرخ محاسبه شده با ارز مبادلاتی و بازار آزاد) از سوی خودروسازان به فروش خواهد رسید و به این ترتیب به نظر می‌رسد نرخ دلالی قیمت خودروها که این روزها رکوردهای قیمتی از خود برجای گذاشته است قیمت رسمی خودروها را تعیین خواهد کرد و نقش دلالان در بازار خودروها را که چندی است بسیار پررنگ شده پررنگ‌تر خواهد کرد.
 
این در شرایطی است که صالحی‌نیا معاون وزیر صنعت با حضور در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به این‌که با ابلاغ مصوبه جدید، قیمت کارخانه و بازار آزاد خودروها به تدریج به هم نزدیک خواهند شد بنابراین کسانی که نیاز فوری به خرید خودرو ندارند، فعلا به بازار مراجعه نکنند، از متعادل شدن بازار خودرو در هفته‌های آینده خبر می‌دهد. خبری که با واقعیت این روزهای بازار همخوانی ندارد، این روزها عرضه خودرو به بازار قطره‌چکانی است.
 
 به گفته برخی فعالان، حتی خودروسازان عرضه را تا مشخص شدن قیمت‌های جدید قطع کرده‌اند، بر همین اساس به دلیل عدم تناسب عرضه و تقاضا و اعلام قیمت‌های رسمی جدید، قطعا قیمت‌ها در بازار آزاد باز هم رشد خواهد کرد. قیمت‌هایی که معاون وزیر صنعت شب گذشته گفت که تا 48 ساعت آینده اعلام خواهد شد. در این میان قرار است به گفته صالحی‌نیا، «خودروسازان مابه‌التفاوت قیمت‌های خود با قیمت محاسباتی را به حساب خزانه واریز کنند تا این مبالغ صرف افزایش کیفیت و بهبود بهره‌وری شود.» این اقدام در حالی رقم می‌خورد که مابه‌التفاوت فروش خودرو به هر دلیلی که به خزانه واریز شود منجر به نادیده گرفته شدن حقوق مصرف‌کنندگان و خریدن خودرو گران‌تر از آنچه که محاسبه شده است، خواهد بود و این یعنی اجحاف در حق مصرف‌کنندگان با مجوز دولت.
برچسب ها: خودرو ، گراني ، ركود
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: